19 Березня, 2020

Історичні курьйози-2

* * *

У 19 столітті на кораблях не завжди був лікар. Іноді його заміняла коробка з пляшками, на яких були написані цифри від одного до десяти. До неї додавалася інструкція, на кшталт «1 – від болю в животі, 2 – від кашлю, 3 – від температури, і т. д.» Один мандрівник описав бачений ним такий випадок: коли пляшка номер 7 виявилася порожньою, помічник капітана нітрохи не зніяковівши змішав в рівних частинах вміст пляшок 3 і 4. Про те, чи допомогли ці оригінальні ліки, історія замовчує.

* * *

Переносні унітази (оббиті і прикрашені ящики з діркою нагорі) існували в Європі аж до кінця 18 століття. Американець, який побував в гостях у своїх друзів-англійців з подивом виявив сей предмет прямо в столовій кімнаті. Ще більше його здивувало те, що «користуються ним відкрито і прилюдно, як чимось ординарним, навіть не перериваючи розмови.»

* * *

У 1915 році Чарлі Чаплін особисто брав участь у конкурсі двійників Чарлі Чапліна. Він не тільки не виграв цей конкурс, але навіть не пройшов у фінал.

.* * *

Першим автомобілістом, якого оштрафували за перевищення швидкості став такий собі Уолтер Арнольд у 1896 році. Він знахабнів на стільки, що перевищив швидкість у понад ніж у 4 рази, їхавши зі швидкістю 13 км / год там, де обмеження по швидкості складало 3 км / год

.* * *

Гетті Грін з дитинства не користувалася опаленням, гарячою водою і не мила руки милом. Білизну вона змінювала тільки після того, як та повністю зношувалася, а у єдинї сукні застірували тільки низ подолу, який бруднився об тротуар. На звану вечерю подавала вже використані серветки, а вранці йшла продавати недогорілі свічки.

Пересувалася Гетті або пішки, або на напіврозваленому екіпажі. З їжі вона купувала лише вівсянку, несвіжий хліб і уцінені поламані печива, а свою собачку годувала безкоштовними кістками з бакалійної крамниці. В аптеку вона приходила зі своїми баночками. А зламану ногу сина і зовсім вирішила лікувати підручними засобами, заощадивши на ліках і послугах лікарів, що в підсумку призвело до ампутації. Вона зневажала благодійників і не гребувала заробляти на чужому нещасті.

Будучи найбагатшою жінкою в світі початку XX століття і найвпливовішою в США, вона потрапила в книгу рекордів як «сама скупа». Вона могла б увійти в історію як Королева фінансового світу, але прославилася як «Відьма з Уолл-Стріт»

* * *

Гораціо Нельсон, знаменитий англійський флотоводець, страждав від морської хвороби. На флагманському кораблі королівського флоту для адмірала ставили біля щогли спеціальний тазик, в який Нельсона періодично нудило. Незважаючи на ганебний для моряка недуг, Нельсон все одно мав авторитет серед британських матросів і офіцерів

* * *

Гай Юлій Цезар у зрілому віці завжди носив лавровий вінок, подарований Сенатом за військові подвиги. Цезар не був марнославним, просто так він маскував свою лисину. Найцікавіше, що його родове ім’я – Caesar – перекладається з латинської мови як «волосатий»!

* * *

В 525 році до нашої ери сильно ослабленій попереднім боєм армії персів необхідно було взяти місто-фортецю Пелузій, яку ще називали «воротами Єгипту».

Перші спроби взяти Пелузій штурмом закінчилися провалом. І перський цар Камбіз пішов на хитрість. Під час другого штурму єгипетські захисники Пелузія побачили неймовірну картину: в перших рядах на фортецю йшли … кішки, собаки. Єгиптяни були шоковані таким видовищем. Справа в тому, що ці тварини вважалися в Єгипті священними. Їх вбивство, за уявленнями єгиптян, загрожувало відплатою в потойбічному світі.

«Психічна атака» персів спрацювала успішно, вони увірвалися в місто …

* * *

Опівдні 15 травня 1591 в місті Углич лунав дзвін Спаського собору. Цим набатом священик Федот й сторож Максим Кузнєцов сповістили городян про смерть царевича Дмитра, сина Івана Грозного. Дзвін зібрав на площі величезну кількість городян. Почалися заворушення, які закінчилися самосудом над ймовірними вбивцями восьмирічного царевича.

Глава Московської судної палати Василь Шуйський провів слідство, в результаті якого було заявлено, що причиною смерті царевича стало самогубство. Царевич грав з ножем і, за версією слідства, сам собі завдав смертельне поранення. 200 жителів Углича, які брали участь у бунті, були страчені, ще 60 сімей відправлені на заслання до Сибіру. А дзвін з Спаського собору вагою в 19 пудів і 26 фунтів (більше 300 кілограм), був визнаний підбурювачем до бунту. Йому вирвали язик, відрізали вухо і заслали в місто Тобольськ.

* * *

У вікторіанську епоху одяг був однією з поширених причин передчасної смерті. Особливу небезпеку представляли широкі крінолінові спідниці. Вони моментально спалахували від будь-якого вогню. Тільки за десять років 1860-х від «кринолінових пожеж» загинуло близько 3000 жінок. Вогнестійкі тканини сприймалися як занадто потворні, щоб їх носити

* * *

В СРСР у багажнику майже будь-якого автомобіля лежала каністра, бо талони були не у всіх, черги на АЗС “за гроші” були величезні, а наявність там бензину – не гарантоване.

Відкриття “Нефто-Аджип” на Ленінградському шосе було подією: бензин там був практично завжди. Перші дні на новій АЗС спробували вести бізнес “по-європейськи”: спочатку заправив автомобіль – потім заплатив. З’ясувалося, що більше половини автомобілів попросту їхало без оплати, так що все швидко повернулося до передоплати.

* * *

Плавання, як змагальний вид спорту, стало популярне в Англії в тридцятих роках XIX століття. Джентельмени плавали тільки брасом, при цьому тримали голову високо над водою. У 1844 році в Лондоні пройшли міжнародні змагання, в яких взяли участь два корінних індіанця. Індіанці плавали кролем – стилем, невідомим в Англії. І легко перемогли. Лондонська «The Times» з несхваленням писала про варварський стиль плавання – з рухами руками «подібно вітряку», хаотичними дриганнями ногами і морем бризок. І ще тридцять років англійці продовжували плавати тільки брасом.

* * *

Однією з найпопулярніших розваг у Древньому Римі було «Damnatio ad bestias» – розтерзання дикими тваринами. Причому важливий був ефект несподіванки – ніхто до останнього моменту не знав, з ким йому доведеться зустрітися. Наприклад, гладіатор міг очікувати одного лева, а перед ним з’являлися відразу три.

Одного разу імператор Галлієн засудив до смерті на арені купця, який намагався обдурити імператрицю і продати їй скляні намиста під виглядом коштовних каменів. Купець, ледве живий від страху, очікував побачити лева, але несподівано на арені з’явилася курка. Натовп розреготався – ти намагався ошукати і тебе надули. Купець був помилуваний.

* * *

У грудні 1848 Мері, дружина керуючого каліфорнійської лісопилкою Джеймса Маршалла, варила мило. При цьому вона кинула в чан з розчином кілька жовтуватих камінчиків, підібраних чоловіком в річці (жінка любила експериментувати, додаючи в киплячий луг трави і мінерали). Поварившись, камінчики заблищали. Це були перші золоті самородки, знайдені в Каліфорнії.

Звістка про знахідку породила золоту лихоманку – переселенський бум шукачів удачі. Більше 300 000 старателів вирушили на захід США.

* * *

У ХIV-ХVIII століттях тріумфувала мода на перуки. Часом вони доходили до таких абсурдних розмірів, як, наприклад, у часи Марії-Антуанетти, що в них селилися гризуни, приваблені запахом сала, який служив клеєм і тримав конструкцію на голові

* * *

Радянський Союз приєднався до міжнародної конвенції з охорони авторських прав тільки в 1973 році. До цього радянські видавництва публікували будь-яких іноземних авторів без їх згоди, а гонорари більшості з них не платили взагалі, або виплачували в рублях, якщо автор приїжджав до СРСР. Покійний драматург Джон Прістлі, чиї п’єси широко ставили в радянських театрах, розповідав, як при першому відвідуванні Москви він отримав буквально кілограми рублів. Він купив, звичайно, скільки-то ікри, скільки-то палехських шкатулок, але грошей не меншало. Тоді напередодні від’їзду з Москви він виклав на стіл у своєму номері «Метрополя» купу радянських грошей і став пропонувати російським письменникам, які приходили прощатися, взяти скільки понесуть. «Жоден не взяв ні рубля, – сказав Прістлі. – Вони лякливо озиралися і швидко йшли ».

* * *

Треуголка, пов’язка на оці і папуга на плечі – так ми звикли уявляти собі пірата. Але весь цей антураж почерпнуто з однієї-єдиної книги, виданої в 1724 році в Лондоні якимсь Чарльзом Джонсоном. Книга називається “Загальна історія грабежів і вбивств, скоєних найвідомішими піратами” (A General History of the Robberies and Murders of the Most Notorious Pirates). У книзі описані пригоди багатьох відомих піратів – Чорної Бороди, Ізраеля Хендса, Бартолом’ю Робертса і т.д.

Саме завдяки цій книзі ми зараз впевнені, що пірати обов’язково повинні бути одноногими або одноокими, вони постійно шукають скарби і плавають під веселим Роджером. Хоча навіть згідно книзі Джонсона свій прапор “веселим Роджером” називали всього два пірата – Френсіс Спріггс і Бартолом’ю Робертс.
Книга була дуже популярною в 18-19 століттях і кілька разів перевидавалася. Саме нею керувалися письменники, котрі творили романи про піратів, у тому числі – автор “Острова скарбів” Роберт Льюїс Стівенсон

* * *

Швейцарський проповідник Йорг Йенач (17 століття) почав політичну кар’єру, коли в його рідній країні розгорнулася боротьба між протестантами і католиками. Спочатку він відстоював інтереси протестантів, але в якийсь момент різко поміняв переконання, прийняв католицтво і перейшов на бік колишніх ворогів. А отже, став для протестантів зрадником. Так що коли на нього було здійснено замах, ніхто особливо не здивувався.

Це сталося під час карнавалу. Всі були в масках, пили і дуріли хто на що здатний. Йенач здогадувався, скільки колишніх соратників мріє йому помститися, але бажання повеселитися виявилося сильнішим. Разом зі своїми наближеними він відправився в найближчу таверну, орендувавши, щоправда, окремий кабінет. У якийсь момент на порозі з’явилася група незнайомців у масках, один – в повному костюмі ведмедя. Частиною костюма була чомусь велика сокира.

Незнайомці попросили дозволу приєднатися до веселої компанії. Добре вже до того часу підвипилі господарі втратили всяку пильність і дозвіл дали.

Як тільки ведмідь увійшов до кімнати, відразу простягнув Йеначу плюшеву лапу. Останній із задоволенням її потиснув, і в цей час приятель ведмедя вистрілив проповіднику в живіт з пістолета. Поранений Йенач намагався відбиватися свічником, але після короткої сутички став єдиним політиком, загиблим від рук ведмедя, озброєного сокирою.

* * *

Одного разу шведському королю Фредеріку I послали труп лева. Ідея була в тому, що б зробити опудало гідне короля. Але в 1731 році до Швеції доїхали тільки кістки і шкура, зберегти всю тушу цілком не вдалося. Таксидерміст в Стокгольмі приступив до виготовлення опудала лева. Майстер був хороший, він дуже старався, але він ніколи не бачив живого лева…

* * *

В 369/368 рр. до н.е. фіванський воєначальник Пелопід зібрався захопити два міста, розташованих на відстані 20 км один від одного. Перебуваючи біля одного з них, він наказав, щоб з боку другого міста до нього прибули чотири вершники у вінках, як би вісники перемоги. Крім того, він звелів підпалити ліс, який перебував між містами, щоб створити враження палаючого міста, і привести з того боку деяку кількість людей під виглядом полонених.

Обложені, вирішивши, що вони залишилися на самоті і допомоги чекати нізвідки, здалися. Тоді Пелопід приєднав до свого війська гарнізон здавшогося міста і з цими великими, ніж раніше, силами підійшов до другого міста, жителі якого, вирішивши, що опір даремний, швидко здалися. Таким чином, Пелопід за допомогою однієї тільки військової хитрості захопив два міста без бою.

* * *
Одного разу англійці під час колоніальної окупації в Індії вирішили скоротити чисельність розплодилихся кобр, для чого оголосили нагороду за їхні голови. Знищувати кобр кинулося місцеве населення, тим самим значно зменшивши їх кількість, але потім, навпаки, перейшло до їх розведення для легкого заробітку. Після скасування винагород лишившихся кобр індійці відпустили на волю, посприявши тому, що популяція змій тільки збільшилася порівняно з вихідним значенням. Саме з того випадку походить вислів «ефект кобри», що закріпився за будь-якими діями, які призводять до зворотнього ефекту.
* * *

У 1799 році хлопчик з Північної Каліфорнії грав у струмка і знайшов гарний блискучий камінь вагою 7,7 кілограм. Він приніс знахідку батькам і три наступні роки камінь провалявся перед входом в будинок, виконуючи функцію обмежувача відкриття дверей. Це було золото

* * *

Левова частка першої редакції Оксфордського словника була складена пацієнтом психіатричної клініки, відрізавшого власний пеніс.

* * *

Про шляхетне ставлення до дами в середні століття чули всі, принаймні по книгах і фільмах. Але от стосувалося це тільки однієї дами для кожного лицаря – його Дами серця. Всім іншим жінкам, включаючи дружину і служниць, можна було хамити і грубити по повній програмі. Кодекс шанування дами серця народився в XI столітті з поетичного трактату давньоримського поета Овідія “Про любов”. До XIII-XIV наявність Дами серця для лицаря ставало просто обов’язковим і часто абсолютно формальним. Тому подібними дамами іноді обирали жінок постарше, які вже не чекали будь- яких активних дій з боку благородного лицаря.

* * *

Петро III, чоловік Катерини II був досить дивакуватим й деякі історики зараховують його сексуальну орієнтацію до нетрадиційної.
Справа у тому, що Петро III не міг досягти ерекції доти, поки його дружина не одягала чоловічу військову форму, причому не будь-яку, а саме ворожу, тобто (для того часу), форму німецького солдата.

* * *

Один з офіцерів ризького гарнізону на прізвище Засс, видаючи заміж свою дочку, захотів, щоб вона з чоловіком носила подвійне прізвище, в якій Засс стояло б на першому місці. Начебто нічого дивного в цьому бажанні не було … Проте пан полковник був німцем і російську мову знав погано …Прізвище жениха було Ранцев.

Цар Микола Перший дізнався про цей випадок і вирішив, що його офіцери не повинні бути об’єктом насмішок. Найвищим указом цар наказав молодятам носити прізвище Ранцев-Засс.

* * *

В знамениту «білу даму» вірили багато німецьких аристократів. (Важко не вірити в привида, якщо він раз у раз з’являється в твоєму власному замку і привітно киває тобі при зустрічі.)

Вважалося, що це привид нещасної принцеси, яку рідні замурували в склепі живцем за те, що вона отруїла власних дітей. Відтоді дама періодично навідується до нащадків цих рідних – ощасливлює своїми візитами кілька десятків сімейств. Але тільки одному сімейству, Гогенцоллернам, поява її завжди загрожує всілякими страшними бідами: смертями, разорениями та іншими нещастями. Історія не зберегла відомостей про те, чим саме Гогенцоллерни так насолили привиду, але відомо, що Фрідріх, перший король Пруссії і представник роду Гогенцоллернів, палко вірив в примарну красуню і панічно її боявся. Друга дружина Фрідріха страждала психічним розладом, і в критичні моменти її не випускали з-під нагляду доглядальниць. Але в одну осінню ніч 1713 року божевільній вдалося обдурити пильність охоронниць. Втікши зі своїх покоїв і розбивши по дорозі пару скляних дверей в оранжереї, королева, одягнена тільки в довгу нічну сорочку, примчала в опочивальню свого чоловіка. Той, розбуджений завиваннями, прокинувся і побачив у блідому світлі каганця фігуру жінки в білих шатах, залитих кров’ю. Від побаченого 46-річного короля вхопив інфаркт, і через кілька днів він помер

* * *

Хакерів в першу чергу ототожнюють з програмістами, фахівцями з програмного коду, тими, хто в ньому може знайти і виправити помилки. Якщо ж подивитися на область талантів хакерів ширше, то можна легко виявити яскравого представника цієї братії більш ніж на півстоліття раніше. На початку ХХ століття почалися перші успішні демонстрації розробок Марконі, з’явилися його перші бездротові телеграфи. А в 1901 році вперше була проведена передача сигналу за допомогою цієї технології через Атлантичний океан. Така подія не залишилася непоміченою і бездротові телеграфні компанії зайнялися спробам дискредитувати конкурента. Для цього компанія найняла Невіла Маскеліна англійського фокусника-професіонала та спеціаліста по технічним пристроям. Маскелін побудував радіощоглу висотою 50 м і став прослуховувати радіообмін між судами і берегом. В результаті виявилося, що ніякого захисту в коді немає, хіба що точна настройка на певну частоту приймача і передавача. Цю незахищеність Невил і показав під час демонстрації Марконі свого телеграфу у Королівському інституті Лондона. Хакер вклинився в передачу з власним повідомленням про те, що Марконі шахрай.

* * *

У 1889 році видатні діячі французької культури, серед яких були Шарль Гуно, Олександр Дюма-син, Леконт де Ліль, Гі де Мопассан й багато інших, написали «Лист 300» із категоричним протестом проти будівництва Ейфелевої вежі, яка, на їх думку, була справжнім потворством.

* * *

Під час холодної війни американські й радянські вчені намагалися вколоти один одного новітніми науковими досягненнями. Один такий випадок стався у 1966 році, коли радянські вчені оголосили, що створили нову форму води з більш високою щільністю, в’язкістю і точкою кипіння, ніж у звичайної води. Американські вчені з усіх сил намагалися повторити експерименти, проведені в СРСР, прочитавши сотні радянських статей про теорію Поливоди.

Деякі вчені боялися, що станеться витік Поливоди з лабораторій, у яких працюють над нею, і негайно станеться полімеризація всієї води на Землі, і це завдасть шкоди людству. Кінець кінцем, Поливода виявилася не чим іншим як жартом радянських вчених..

* * *

У книзі «Веселість Русі. ХХ століття описується забавний випадок, що стався напередодні 1943 року в частині штрафників.

Радянські бійці там добряче випили в землянках, але їм здалося мало. Тоді один з них примудрився поповзом дістатися до окопів німців, вбити там кілочок і протягнути мотузку. Потім штрафники прив’язали до мотузки табличку «Ми вам валянки, а ви нам шнапс», і відправили її до німців. Німці надіслали на обмін горілку. Незабаром вся рота роззулась за німецьку горілку.

У Новий рік їх прийшов поздоровляти офіцер. І побачив п’яні тіла, що валялися на підлозі в землянках. Та ще й роззуті. Він підняв роту і наказав до ранку повернути валянки. Штрафникам нічого не залишалося, як вночі йти на німецькі окопи. Без єдиного пострілу, одними ножами, штрафники зайняли окопи, когось прирізали, когось просто побили… І знову до себе і з валянками, і з новою порцією горілки.

* * *

Однієї ночі 1848 року в океані зіткнулися два судна – пасажирське «Енн» та «Хамптон». «Хамптон» майже не постраждало, а «Енн» почало тонути… На судні не було спасательних шлюпок і єдиним спасінням було перебратися на вцілілий корабель. Трохи порадившись, команда «Енн» прийняла геніальне рішення – вони забили усі люки в трюмах, аби пасажири (більше сотні мирних жителів) не вибралися на палубу й не завадили бравій команді рятуватися. Але все закінчилося не настільки трагічно. Пасажирам вдалося вибратися і їх підібрало прходяче поруч третє судно. Можна лише уявити із якою радістю пасажири дали свідчення у суді проти кинувшої їх команди.

* * *

Одного разу (а якщо точніше – в 1806-му році) під час скачок в Брайтоні – одному затишному містечку Великобританії, між двома чоловіками стався конфлікт. Ці джентельмени були графом Берріморським і Хамфрі Ховартом. Конфлікти тоді вирішували не проявляючи особливої ??винахідливості – викликом на дуель. Ось і того разу її призначили на ранковий час.

Високоповажний граф прибув на подію при повному параді, в сюртуку і навіть з циліндром на голові. А ось Ховарт без сорому натягнув на себе так званий «костюм Адама» і прийшов на дуель в чому мати народила. Заповзятливий Хамфрі не був ексгібіціоністом, він просто був добре обізнаний про те, що частини одягу, які потрапляли після поранення під шкіру, могли стати причиною зараження і смерті.

На жаль, дуелі так і не було – гордий граф вирішив, що людині його рівня не личить стріляти в голого противника, а тим більше вмирати від його рук. Чоловіки обмінялися рукостисканнями й розійшлися.

* * *

В 18-му столітті у Франції жив хімік і звали його Антуан Лавуазьє. Він був відомий в широких колах тим, що створив метричну таблицю, а також відкрив водень, як хімічний елемент. Ця людина ухитрилася навіть після власної смерті провести науковий експеримент.

В п’ятдесятилітньому віці Лавуазьє вплутався в політичні інтриги, тому закінчив своє життя на гільйотині після того, як його визнали посібником революції. Це трапилося в 1794 році. Хімік благав про помилування, клянучись, що залишок життя проведе, займаючись тільки наукою, але йому відмовили.

Прямо перед гільйотиною і натовпом глядачів Лавуазьє оголосив, що наступний експеримент буде останнім в його житті, і він просить глядачів порахувати, як довго його очі будуть моргати вже після того, як голову відокремлять від тулуба. За повідомленнями більш ніж здивованих очевидців очі страченого хіміка продовжували моргати вже на відтятій голові майже 30 секунд.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *