Стільське городище

Стільське городище

Стільське (так само відоме як Stilsko, Stulsko, Стільсько, Стольське) городище білих хорватів було найбільшим печерним поселенням періоду VIIІ-Х століття. У місті були печери, жертовники, скелі і підземні лабіринти в піщанику. Площа укріпленого поселення Стільського городища досягає двісті п’ятдесят гектарів. Це було найдавніше слов’янське місце в Європі. Оборонні стіни тягнуться впродовж десяти кілометрів.Загальна площа комплексу складає 200 квадратних кілометрів. З археологічної точки зору, це унікальний пам’ятник стародавньої української культури та історії на Європейському континенті.

Вчені припустили, що в місті мешкали приблизно 40000 людей. Велика або Біла Хорватія, так називали слов’янську країну в українському Прикарпатті більше тисячі років тому. Перші згадки про неї зустрічаються в книзі «Про управління імперією» імператора Візантії Костянтина Багрянородного. Згідно з його словами, хрещені Далматським хорвати походять від нехрещених, які проживали за межами Угорських гір, а саме в Північному Прикарпатті. Слов’янське плем’я Білі хорвати жило в VI-X столітті в Карпатах. “Білі” вказувало на “західні”, а “хорвати” або “горвати” – живучі в горах.

Реклама

У давньоруському письмовому джерелі «Повісті временних літ» тричі згадується про хорватів. Один раз в списку інших східнослов’янських племен, далі в описах 907 року в якості учасників військового походу київського князя Олега на Візантію, а також в опорі великому князю Володимиру Святославовичу.

Історія та культура стародавніх поселень Прикарпатського регіону в IX – XI столітті грунтувалися на язичницькій вірі. В околицях городища вчені виявили численні центри язичницького поклоніння. У найближчих селах були знайдені близько 10 язичницьких капищ. Шлях до ритуального майданчику на городище проходить через сім паралельних тунелів. Також був виявлений центральний жертовний камінь, використовуваний як підставка для ідола. Дане місце оповите древніми таємницями і легендами. За словами місцевих жителів, під городищем, а саме в глибині землі облаштований ціле місто. Вченим вдалося виявити численні лабіринти, які імовірно були створені людиною, а не природою. Лабіринти використовувалися як печерні храми, усипальниці феодальної знаті і духівництва. На жаль досі не були розкриті всі таємниці городища у зв’язку з припиненням дослідження через відсутність фінансування.

Реклама

Доїхати до Стільського (Стольське) найкомфортніше зі Львова. Кожен день з Привокзальної площі курсує маршрутка Львів-Дуброва.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *