19 Березня, 2020

Степан Разін

Донське козацтво до середини шістнадцятого століття складалося з двох специфічних прошарків: корінних жителів і втікачів або прийшлих людей. Не маюча постійного місця проживання «голота» часто зривалася в походи з метою пограбування проходячих повз кораблів з товарами та прилеглих територій. Такі злодійські акції носили назву у козаків походів «за зіпунами», і хоча корінні заможні жителі не схвалювали такі набіги публічно, вони все ж таємно їх фінансували за певну частку у видобутку. Одним з таких походів і очолив Степан Тимофійович Разін.
Невеликий загін козаків, за деякими даними чисельність його становила близько 2-х тисяч осіб, попрямував на розбій вниз по Волзі. На чолі загону стояв молодий і удачливий отаман Степан. Похід достатньо швидко вийшов за рамки звичайного набігу, характерного для донських козаків. Уряд робив спочатку досить мляві спроби втихомирити козаків, і час було згаяно. Уже в травні 1667 року козачі загони розбили стрільців і розграбували караван суден Шоріна, який супроводжував судно з засланцями. Бранці були відпущені на свободу і примкнули до козаків. Разін вторгся в Яїк, потім попрямував до перським берегів, де й захопив у полон відому з народних пісень перську княжну. Чи кидав Степан персіянку в воду чи ні, досі не встановлено однозначно, проте відомо одне, що дочка Мамед-хана астарінського з полону козаків так і не повернулася.
Повернення в Астрахань було для Стеньки Разіна тріумфальним. Воєводам він повинився , в обмін на прохід до Волги. Під час перебування в місті отаман катався на стругах і всіляко підкреслював свою незалежність і непокірність. Незважаючи на обіцянку віддати властям всю здобич і полонених, козаки не передали їм рівно нічого, і пішли в Царицино.
У місті спроба виставлення козакам заборон на відвідування шинків була суворо покарана Разіним. По суті, Степан Тимофійович відмовився підкорятися царській адміністрації і захопив місто. На всі погрози отаман відповідав лайкою і відповідними обіцянками розправи. Усіляко підкреслював Разін своє неприйняття існуючого режиму, проповідував рівність, жорстоко карав неугодних, проте безпосередньо царя не ганьбив. Відчайдушний отаман добре розумів, що цар у свідомості населення легко може бути протиставлений ненависним воєводам і жадібним боярам, що активно й використовував у своїх промовах і справах. Переможених воєвод і військових начальників Степан прилюдно сік різками, що також піднімало його авторитет в очах підлеглих.
Кожне зайняте Разіним місто переходило під козацьке управління і переймало образ їхнього життя. Багато приєднувалося до разгульного воїнства. Начальників, панів, бояр неугодних місцевому населенню безжально винищували, а дочок зі знатних і благородних сімей в кращому випадку видавали заміж за простих селян або козаків. Цікаво, що Степан геть відмовлявся визнавати обряд вінчання і сам організовував обряди одруження. Таїнство полягало в шалених танцях нетривалий час, після чого пара оголошувалася законним подружжям.
Після Царицина Разін зайняв Самару, Саратов і ряд інших міст. Рухаючись на гребені селянської війни, яка зародилася ще в 1670 році. Сили козаків все прибували і все більше скидалися на повстанську армію. З метою залучення народу Разін наказав обшити один зі своїх кораблів червоною тканиною і посадити невідомого бранця в якості царевича Олексія, а другу ладью покрили чорними покривалами і поширювали чутки про присутність на ньому патріарха Никона. Разін вказував, що воює він за царя, але проти злодіюватих воєвод, бояр та іншої знаті.
В поході отаман постійно пив, бешкетував і вдавався різним кривавим розвагам. Поступово він втратив свій первинний образ захисника і преобразився в біснуватого, безжального вбивцю, веденого примхами натовпу. Заходи, що застосовуються оточенням Разіна до ставлеників государя, були дуже жорстокими. Нещасних вішали, колесували, топили і терзали різними витонченими способами. Покарання носили характер залякування. Загони козаків поділялися і займали все нові міста, безлад охопив не тільки Поволжя та Центральну частину Московії, але дійшов навіть до територій Білого моря.
В 1670 році військо Разіна зазнало першу невдачу в облозі Симбірська, а вже на початку жовтня було розбите царською армією чисельністю 60 тисяч воїнів під командуванням Барятинського. Степан Трохимович був важко поранений і, кинувши основну частину свого загону, втік на рідній Дон. Згодом Разіна видали козаки разом з його братом Фролом.
Катували отамана в царських катівнях. Страта була страшною і болісною. Степану відсікли руку, а потім ногу, і тільки потім змилувався кат й відсік отаману голову. За вироком Разін мав бути четвертований, але смерть прийшла швидше. Кровожерливий шалений розбійник залишився в народній пам’яті героєм-визволителем. Чи так це, кожен вирішує для себе сам.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *