Ставлення Слов’ян до наготи

Ставлення Слов’ян до наготи

Традиційна культура слов’ян – західних і особливо південних – густо замішана на самій що ні на є голій людської тілесності. Як це не дивно звучить для сучасного городянина, у багатьох слов’янських обрядах практикувалося повне чи часткове оголення тіла: у сільськогосподарській магії, у чаклунській практиці й езотеричних ритуалах, у календарних обрядах й іграх, що мають сакральний характер. Оголення як би повертає людину в природний стан. Нагота покликана також захищати людину від впливу темних сил.

У сільськогосподарській магії нагота грала найважливішу роль. На Русі чоловіки сіяли льон і коноплі без штанів або в оголеному вигляді; на Смоленщині голий мужик об’їжджав на коні конопляне поле. У Сибіру голяком сіяли ріпу; після посадки ж капусти жінки оббігали ділянку без спідниць, із розпущеним волоссям. Білоруси Вітебської губернії після посіву льону каталися голими по землі, щоб льон виріс довгим і волокнистим. У Заоніжжі перед початком жнив намагалися очистити за допомогою магічних засобів поля; для цього жниці обирали дівчину, яка тричі до сходу сонця оббігала поля в чому мати народила.

При зіткненні із грунтом, пшеницею, росою оголене людське тіло як би вбирало в себе силу й, в свою чергу, передавало її природі. Дівчата з метою підвищення своєї привабливості у ніч на Купала качалися оголеними у житі; вибирали для цього поля заможних господарів, які мали синів неодружених. У ту ж ніч дівчата вмивалися із трьох лісових джерел: роздягалися догола, мовчки підходили до джерела, вмивалися і обдавали все тіло водою, а затім йшли до наступного джерела. У болгар, щоб позбутися від безпліддя, жінки каталися голяка по росі перед сходом сонця в Перунів день; те ж проробляли і дівчата в надії вийти заміж.

Нагота оцінювалася як оберіг від ворожих сил в профілактичних і лікувальних обрядах, пов’язаних з дітьми. Наприклад, в Пермській губернії повитуха обходила без одягу навколо лазні з дитиною на руках, щоб вона не плакала вночі. В Архангельській області мати брала на руки хвору дитину і йшла з ним гола навколо лазні; вважалося, що винен у хворобі той, хто першим їй зустрінеться.

Нагота і перевдягання покликані були подіяти на нечисту силу, відігнати або обдурити її. Помор’ї жінка під час сінокосу відганяла лісовика: піднявши сарафан, вона плескала долонею по тілу, приказуючи: “Н-н-а, дідько! Нічого не отримаєш! “Якщо людина заблукала у лісі, то йому слід було роздягнутися догола, вивернути навиворіт одяг і переодягнути взуття з правої ноги на ліву і навпаки.

Повне чи часткове оголення було одним з найважливіших умов вчинення знахарства. У такому вигляді дівиці і жінки робили обряди опахування (у росіян, болгар і в інших місцях). Нагота супроводжувала часом і дівочі ворожіння про заміжжя. У словенців в купальську ніч дівчина в чому мати народила змітала сміття до дверей, а потім оберталася і дивилася на стіл, сподіваючись побачити там майбутнього чоловіка. У сербів, щоб виготовити магічні знаряддя мініатюрної форми, що мають значення амулета або оберега, коваль кував їх опівночі, мовчки і роздягнувшись догола.

В оголеному вигляді являлись людям багато персонажів народних оповідей: русалка, полудниця, банник , водяний, шутовка, шишига. У Росії банник мав іноді образ голого діда, вкритого сміттям і листям від віника; обдериха лякала миючихся в лазні, обернувшись голою дівкою.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *