Сталін і лимони

Сталін і лимони

Ті, хто писав листи Сталіну, рідко коли отримували відповіді – така «чолобитна” не стільки вирішувала проблему, скільки приносила ще більше нещасть автору. Але траплялися й винятки.

29 червня 1924 року член КСМУ Ісаак Мойсейович Рохельман написав з міста Бахмута в Москву: «Тов. Сталін! Я був у Москві в січні цього року, мав можливість відвідати Вас, після чого прибув у Комуністичний університет трудящих Сходу, так як ми, губпартшкольці Донбасу, знаходилися у них під час екскурсії в Москві. Зайшла розмова про працівників, загалом про те, хто очолював раніше верховне управління і хто тепер, говорили про походження всіх і торкнулися Вашого, а оскільки я був у Вас і знав, що Ви східної національності, тому кинув чисто шутейно фразу; так чи не торгував Сталін під час підпілля лимонами? Сказав без всяких корисливих цілей. Тепер мене звинувачують товариші в тому, що я нешанобливо ставлюся до вождів революції. А тому я вирішив звернутися до Вас з листом і з проханням, щоб Ви дали мені відповідь, чи приймаєте це за образу чи ні. Я сам робітник, слюсар, мені 22 роки, був у Червоній Гвардії на продработі, сподіваюся, що Ви мені вибачте, якщо це вважаєте образою для себе і дасте особисто мені відповідь, прощаєте Ви мені все це зроблене чи ні, тому що з боку товаришів я маю велике презирство і мене дуже гризе це, але одне мене заспокоює, то що фразу я сказав без всяких корисливих цілей. Сподіваюся на отримання відповіді, якою би я міг виправдатися перед товаришами ».

Саме в той період (після смерті Леніна і оголошення його листа-заповіту з претензіями на адресу Коби) Сталіну потрібно було виглядати демократичним і «чути народ», і він, зрозуміло, відповів юному партійцю. 9 липня 1924 Генеральний секретар ЦК РКП (б) Йосип Сталін написав: «Шановний товаришу! Вважаю, що товариші помилилися, звинувативши Вас у неповазі до так званих вождів. Особисто я ніякої образи, навіть натяку на образу не бачу у Вашому вигуку щодо “лимонів”. Прошу передати товаришам комсомольцям моє настійне прохання про звільнення Вас від всяких звинувачень щодо “лимонів”. З Комуністичним привітом, Й. Сталін ».

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *