Спецпідрозділ мавп в китайській армії

Орнітологи занепокоєні діями армії Китаю, в якій створено спеціальний підрозділ із самців макаки резус, які навчені залазити на дерева, щоб знаходити і руйнувати там пташині гнізда.

За планами творців незвичайного загону, мавпи будуть використовуватися в околицях аеропортів, щоб знизити ризик зіткнень літаків з птахами. Про створення мавпячого загону стало відомо наприкінці весни. Начальник служби відлякування птахів військової авіабази недалеко від Пекіна Су Чуан повідомив в газеті Народно-визвольної армії Китаю, що їх аеродром розташований на одному з основних шляхів перельоту птахів, з березня багато птахів прилітають і поселяються в околицях Пекіна, що значно збільшує небезпеку під час польотів . Начальник аеродрому Ван Юецзянь розповів, що всього дві мавпи за місяць знищують близько 180 гнізд.

Наприкінці серпня політпрацівник одного з аеродромів Хань Бін опублікував статтю, де говорилося, що використання макак для боротьби з птахами на аеродромах поєднує низькі витрати з високою ефективністю, і застосоване вперше у світі ».

В чені вважають, що така практика ставить під невиправдану загрозу багатьох перелітних птахів. Спайк Міллінгтон, директор некомерційної організації Східної Азії, що об’єднує орнітологів, вважає, що абсолютно безглуздо з точки зору авіаційної безпеки розоряти гнізда всіх птахів без розбору. Найбільшу загрозу для літаків несуть порівняно великі птахи, а маса дрібних птахів загине даремно.

«Руйнування мавпами гнізд навесні, коли птахи відкладають яйця і вигодовують потомство, швидше за все, призведе до високої смертності пташенят, які занадто малі, щоб літати, а також до зникнення колоній, що знизить загальну чисельність багатьох видів», – говорить Ніал Мурс, незалежний дослідник і директор організації Птахи Кореї. Мурс також сумнівається в істинності слів китайських фахівців, які стверджують, що запах мавп стане відлякуючим чинником і що птахи завдяки цьому перестануть селитися біля аеродромів. На думку вченого, нюх птахів досить слабкий і вони навряд чи будуть реагувати на запах побувалих на дереві мавп. Перенесення місця гніздівель відбуватиметься тільки через пряму загрозу з боку мавп, але вчений вважає, що і цей факт не принесе користі. Птахи стануть гніздитися в інших місцях, але збережуть звичні місця годівлі, так що, можливо, це призведе лише до того, що над аеродромом вони літатимуть частіше. Біологи вважають, що більш ефективними будуть інші заходи щодо забезпечення орнітологічної безпеки аеродромів: усунення заростей чагарнику і високої трави, відсутність відкритих водних джерел поблизу аеродрому, створення резервних водно-болотних угідь далеко від авіаційних трас, застосування ультразвукових відлякувачів та запису сигналів тривоги використовуваних птахами .

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *