Соляний бунт в Москві 1648 року.

Соляний бунт в Москві 1648 року.
XVII століття, час правління Олексія Михайловича, історики називають «бунтівним». Одним з найбільш знаменитих бунтів за час його царювання був Соляний бунт 1648 р. Царю було в той час 19 років. В силу молодості царя керував державою в той час боярин Морозов, свояк Олексія Михайловича.
Традиційно причинами Соляного бунту 1648 році вважаються непосильні податки і корупція. Основні претензії пред’являлися до податкової політики Олексія Михайловича, до того ж молодому царю в спадок залишилося серйозне народне невдоволення податками. Уряд Морозова вирішив розрядити обстановку, знизивши і скасувавши деякі прямі податки 1646 р, ввівши замість них непрямі. Економісти вважають, що непрямі податки, які закладаються в ціну товарів, сприймаються населенням краще прямих, що збираються безпосередньо з населення, оскільки вони менш помітні. Однак в Московському царстві наслідки введення непрямих податків були занадто явними: ціна на сіль зросла в 4 рази (з 5-ти копійок до 20-ти). Сіль же була в той час (як, втім, і зараз) товаром першої необхідності, що забезпечує тривале збереження продуктів. Виходило, що податок був відчутний навіть для найбідніших верств населення. Під ударом виявлялися навіть люди, що знаходилися на государевій службі, яким, крім підвищення цін на продукти, довелося зіткнутися і зі значним зниженням платні. Побачивши результати втручання в податкову систему, в 1647 р Морозов скасував непрямі податки, повернувши колишні прямі. Однак розмір їх все одно залишався досить значним.
Свою лепту у виникнення московського Соляного бунту 1648 внесли і тодішні корупціонери. Іноземці, що гостювали в ті часи в Московському царстві відзначають – хто більше заносив Морозову, той і отримував бажане. Хабарі брали і чиновники поменше, і судді.
Історія Соляного бунту починається 1 (14) червня 1648 року, коли москвичі вирішили подати Олексію Михайловичу чолобитну на непомірні податки і хабарництво бояр з пропозицією скликати Земський собор. Практика подачі чолобитних з такими пропозиціями була цілком нормальною для того часу. Однак боярин Морозов вирішив за краще розігнати натовп, що обступив царя, який повертався з «Троїце-Сергієва» монастиря. Незважаючи на те, що камінням, кинутими з натовпу, були зачеплені навіть наближені царя, в той день стрільці все ж зуміли розчистити дорогу для царствених богомольців.
На наступний день городяни прийшли з чолобитною вже до Кремля. Однак бояри просто розірвали чолобитну на очах у натовпу. З того моменту в місті почалася велика смута. До бідних верств населення Москви приєдналися і стрільці, скривджені зниженням свого постачання. Кілька днів бунтівники вишукували особливо ненависних їм бояр. В результаті був убитий автор соляного податку Назарій Чистой, страчені кілька бояр, пов’язані з цим податком і помічені у хабарництві. Але Морозова цар не видав (все-таки той був його вихователем), заславши його в Кирило-Білозерський монастир.
Щоб втихомирити натовп, влада пішла на суттєві поступки: було дано згоду на проведення Земського собору для прийняття нового Соборного укладення, надана відстрочка у сплаті податків, замінені багато суддів. Земський собор був скликаний вже в липні 1648-го.
Безпосереднім учасникам бунту була уготована різна доля: стрільці отримали істотну добавку до платні, а холопи, що брали активну участь у заворушеннях, були страчені.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *