Скажи трансжирам «ні»!

Вони знаходяться в найнесподіваніших продуктах. Не тільки в картоплі фрі, а й в круасанах, вершках для кави і навіть деяких зернових батончиках …

Чим небезпечні трансжири і як зменшити їх кількість в своєму раціоні?

Перш за все, небезпечні не стільки самі трансжири, скільки їх «передозування», кажуть дієтологи. У незначній кількості в природному вигляді вони присутні в будь-яких продуктах, де є рослинний і тваринний жир. За нормами Всесвітньої організації охорони здоров’я, ми можемо отримувати з ними всі належні нам на добу калорії. Проблема в тому, що з штучними трансжирами, присутніми в маргарині, спредах, стравах фрі, ми набираємо набагато більше.

Надлишок будь-яких жирів в раціоні рано чи пізно призведе до того, що ви наберете зайву вагу, а разом з ним придбаєте безліч проблем зі здоров’ям, з суглобами і хребтом, серцево-судинною системою, репродуктивною системою, печінкою …

Але трансжири небезпечні і з інших причин . «Їх молекули здатні вбудовуватися в ліпідний шар клітинних мембран, при цьому порушується функція мембран: їх здатність захищати клітину і чітко фільтрувати, що можна пропустити всередину неї, а що потрібно вивести назовні. Це збільшує ризик онкозахворювань.

Надлишок надходячих в організм трансжирів підвищує і рівень “поганого” холестерину. І в той же час, впливаючи на стінки судин, робить їх більш шорсткими, а до такої поверхні набагато простіше прикріпитися атеросклеротичній бляшці. На жаль, вивести трансжири з пошкоджених клітин неможливо. Можна лише дочекатися, коли ці клітини природним чином зміняться на нові. І постаратися знову «Не наїстися» цих небезпечних речовин.

У яких продуктах багато трансжирів?

Штучні трансжири утворюються в продуктах харчування двома шляхами. Перший – гідрогенізація рослинної олії, її перетворення з рідкої субстанції в тверду. «Для цього через неї пропускають водень. Проходячи через жирну кислоту, він незначно змінює її конфігурацію. І за рахунок цього олія втрачає свою плинність. Але разом з тим набуває інші – важливі для промисловості властивості: довго зберігатися і не гіркнути.

Трансжири утворюються і при багаторазовому пережарюванні олії: її позмінному нагріванні і охолодженні. Очевидно, неабияка їх кількість міститься в маргарині, спредах, стравах, приготованих у фритюрі … Але виявляється не тільки в них.

Згідно скандальної доповіді Робочої групи з охорони навколишнього середовища США (Environmental Working Group), вони присутні як мінімум в кожному четвертому з усіх досліджених групою продуктів (84000 найменувань). Причому це заявлено на етикетці всього у двох відсотків випадків. Трансжири є і в порційних вершках для кави, і в пакетованих круасанах, і в заморожених тортах, і в шоколадній глазурі, і навіть в зернових батончиках, кажуть експерти. Так, не у всіх. І часто як би в малій кількості.

У тих же Штатах виробник має право винести на етикетку «Trans Fat 0.0 g.», Якщо трансжирів у продукті менше 0,5 г на порцію. При цьому не враховуючи, що хтось може з’їсти і не одну порцію і не один раз на день.

Як зменшити кількість трансжирів у раціоні?

На жаль, розпізнати їх за допомогою якихось доморощених тестів не вийде. Та й визначити за смаком теж.

Перш за все, харчуйтеся вдома. А ми будемо намагатися на сторінках нашого сайту друкувати прості та смачні рецепти. Навіть якщо рецепт вимагає обсмаження фрі, як, наприклад, з картоплею або чебуреками, ви точно не станете кілька разів використовувати одну олію.

Якщо вже й вирішили поїсти в місті, краще в дешевих закусочних не харчуватися: в пристойному кафе або ресторані на маслі теж не будуть економити.

Уникайте страв з паніруванням. Паніровані креветки або нагетси – більш ризикований варіант в порівнянні з картоплею фрі. Будь-яке «обвалювання» вбирає жири (і трансжири) як губка. Якщо ви все ж взяли блюдо в паніровці, її краще зняти.

Читайте етикетки

Трансжири нерідко «ховаються» за словами “гідрогенізована рослинна олія, кулінарний жир, замінник вершкового масла “. Виявили один з цих інгредієнтів – оцініть його позицію в списку. Якщо він в самому низу – його вміст у продукті невисокий. Один з перших? Краще залиште товар на полиці .

Звертайте увагу на термін придатності продукту

Як ми пам’ятаємо, трансжири добре зберігаються. Круасани з сусідньої кондитерської, термін «життя» яких всього пара днів, з набагато меншою ймовірністю містять трансжири в порівнянні з тими, що розфасовані на виробництві у «вічні» вакуумні пакетики.

Трансжири – речовини для здоров’я шкідливі, і все ж … не варто зациклюватися тільки на їх проблемі. Набагато важливіше пам’ятати про культуру споживання жирів в цілому. Якщо день за днем об’їдатися ніби як корисною рослинною олією, безконтрольно виливаючи її на сковороду і в салати, в результаті наживете нітрохи не менше проблем і з вагою, і зі здоров’ям.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *