11 Червня, 2020

Сироїжки

Сироїжки (лат. Russula)

Ці гриби, мабуть, найпопулярніші в народі. Мало хто з любителів грибів з самого дитинства за прикладом бувалих грибників не скуштував їх смаку в сирому вигляді. Звідси, мабуть, і пішло – сироїжки. Їх рід дуже численний. Тільки в наших лісах налічується більше 10 видів сироїжок. За твердженням мікологів, сироїжки дуже улюблені багатьма грибниками – до 30% врожаю їстівних грибів складають саме вони.

Цікаво, що для фарбування своїх капелюшків сироїжки використовують всі кольори веселки. Яких тільки капелюшків у них не буває: від майже чорних або темно-вишневих, яскраво-червоних, лілових, зелених різних відтінків до блідо-жовтих, рожевих і майже білих. Як вогники ілюмінації, горять вони на тлі зеленої трави.

Всі сироїжки – витончені, граціозні гриби. Вони вологолюбні, але не бояться посухи, і теплолюбні, і холодостійкі. Ростуть в самих різних лісах – змішаних, хвойних, радуючи грибників з перших літніх днів до глибокої осені.

Ті з сироїжок, у яких капелюшки пофарбовані в червоні тони – червоний, темно-червоний колір, часто мають пекучо-гіркий смак, тому придатні тільки в засолення. Самими ж смачними вважаються сироїжки із зеленими капелюшками.

Сироїжки – дуже тендітні гриби. Для додання їм пружності і для видалення гіркоти перед засоленням їх слід бланшувати (витримати в киплячій воді 5-8 хвилин).

Сироїжка синьо-жовта

Росте в дубняках, березняках, осинниках і змішаних з дубом лісах із другої половини червня по вересень включно. Утворює мікоризу з дубом, березою і осикою. У гриба капелюшок до 15 см у діаметрі, змолоду опукла, потім розпростерта, втиснута посередині, з ребристим краєм і радіальними волокнами, у краю сірувато-зелена, в середині – темно-зелена або охриста. Пластинки білого кольору, дуже часті. Споровий порошок також білий. Ніжка у гриба довжиною 5-12 см, тонка – до 1,5 см товщини, білого кольору, всередині ватоподібно-пухка, м’якуш не їдкий, прісний.

Сироїжка їстівна, вживають у смаженому, тушкованому вигляді і для засолу.

Сироїжка їстівна

Росте в дубових, хвойних та змішаних лісах із другої половини липня до жовтня. Утворює мікоризу із дубом і хвойними породами. Капелюшок у сироїжки до 10 см в діаметрі, плоский, часто зморшкуватий, що має гладкий або злегка хвилястий край, матовий, сухий, міцний, червонувато-рожевий або темно-пурпурний. У капелюшка погано знімається шкірка, причому, вона часто на 1-2 см не доходить до краю капелюшка, де оголюється біла м’якоть. Пластинки часті, ближче до ніжки часто розгалужені, білого або жовтувато-білого кольору. Ніжки невисокі – до 6 см довжини і до 2 см товщиною. Мають циліндричну форму, рівні, донизу дещо витончені, білі. М’якоть біла, досить міцна, не їдкого, прісного смаку. Вживається в їжу у вареному, смаженому вигляді, також йде в засолення.

Сироїжка лайкова

Росте в дубняках і хвойно-широколистяних лісах за участю дуба, на якому утворює мікоризу, із другої половини липня до жовтня. Капелюшок до 9 см в діаметрі, змолоду опукла, в зрілому вигляді розпростерта, з тупим краєм, пурпурово-червона або рожево-червона, іноді з білувато-кремовими плямами. Шкірочка знімається до середини капелюшка. Пластинки у зрілих грибів й споровий порошок яскраво-вохристі. У гриба ніжка до 3-6 см довжини й 1-2 см товщини, білого кольору, донизу більш тонка, всередині пухка. Смак м’якоті не їдкий, прісний. Їстівна, часто зустрічається.

Сироїжка зелена

Одна з кращих сироїжок. Капелюшок досить великий – до 6-12 см в діаметрі, молодий гриб має напівкулясту або опуклу форму, потім розпростерту, по краю ребристо-смугасту, зеленого кольору, з рідкісними рудувато-бурими плямами. Споровий порошок має світло-жовте забарвлення. Ніжка до 8 см довжини й до 1,5 см товщини. Білого кольору, рівна, буває роздута, всередині пухка. М’якоть біла, слабоїдка або майже прісна, сухувата.

Зростає під березами, утворюючи на них мікоризу, в березняках й в змішаних лісах в кінці літа і у вересні. У їжу сироїжки частіше вживаються в смаженому вигляді, хоча є любителі супу зі сироїжок, а також дуже смачні солоні сироїжки.

Не проходьте мимо симпатичних, смачних сироїжок – скромної прикраси наших лісів!

Рецепт салату з сироїжок

Збираємо молоді, крепенькі сироїжки. Переконуємося, що на жодній з них немає і слідів «спіднички» або потовщення на нижньому кінці ніжки, характерних для мухомора, зокрема, блідої поганки.

Знімаємо кольорову шкірку з зовнішнього боку капелюшка. Тут особливо старатися не треба. Те, що не зняли, злізе при варінні, а якщо не злізе, значить, з’їмо. Миті, нарізані великими шматками сироїжки недовго відварюємо в підсоленій воді, відкидаємо на друшляк. Ріжемо цибулю кільцями, змішуємо з сироїжками, додаємо олію, чорний мелений перець та інші спеції за смаком.

Салат готовий! Особливо добрий з вареною молодою картоплею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *