Символізм сокири у Слов’ян

Символізм сокири у Слов’ян
Сокира – поряд з іншими гострими залізними предметами (ножем, серпом, косою та ін.) – Оберіг і відгінний засіб проти нечистої сили і хвороб, У східних слов’ян Сокиру клали під ноги худобі при першому вигоні на пасовище, щоб уберегти її від псування і хижаків ; для цієї ж мети на пастух обходив стадо з Сокирою; болгари забивали Сокиру в дерево, щоб захистити себе від вовків.
У Поліссі Сокиру клали під поріг, щоб вампір не зміг проникнути в будинок; в Україні й в західних слов’ян під ліжко породіллі і під колиску новонародженому поряд з іншими залізним предметами клали Сокиру, щоб захистити їх від пристрітуі і злих духів. Щоб захистити живих від впливу смерті, Сокиру клали під лавку, де лежав небіжчик, або на лавку після виносу тіла. Серби клали Сокиру близько обмолоченого жита, що залишилася поза коморою, щоб захистити його від нічних демонів. У карпатському весільному обряді дружка, вводячи в будинок молодят, ударяв сокирою навхрест об одвірок дверей, щоб знешкодити можливу порчу. Сокиру використовували, щоб зупинити град, символічно «розсікти» градову хмару.
Щоб захистити від злих сил новонароджену дитину, серби для неї робили амулет у вигляді маленької сокирки. Його виготовляли опівночі напередодні п’ятниці чоловік і дружина, роздягнувшись догола і зберігаючи мовчання. Дитина, для якої був виготовлений амулет, повинна була носити її все життя як оберіг.
Сокира, як предмет, зроблена із заліза, використовується в магічній практиці для повідомлення людині і худобі сили і здоров’я. На Західній Україні, лягаючи спати на Новий рік, близько ліжка клали Сокиру, а вранці вставали на неї, щоб ноги були здоровими і міцними. Щоб рана на нозі швидше зажила, під ноги клали Сокиру. Для цієї ж мети чехи вранці в Страсну п’ятницю вставали босими ногами на Сокиру. Щоб легше народити, сербські жінки пили воду, в якій була вимита гостра Сокира. У Поліссі після виносу покійника із хати через поріг кидали Сокиру, щоб залишилися члени сім’ї були здорові.
У народних віруваннях Сокира асоціювався з чоловічим початком. У Білорусі, якщо подружжя хотіли мати хлопчика, вони в узголів’я ліжка клали Сокиру, а якщо дівчинку – серп. У східних слов’ян було прийнято пуповину новонародженому хлопчикові відрізати сокирою. Згідно з поліськими аграрними звичаями, перед початком оранки потрібно увіткнути в землю Сокиру, щоб забезпечити хороший урожай.
Іноді лезо сокири асоціювалося з гострими зубами гризунів і хижаків, тому у болгар в перший день Великого посту заборонялося торкатися до леза Сокири та інших гострих предметів, щоб шкідники не нападали на поля.
На українських Карпатах і в Східній Словаччині застосовувалися ритуальні топірці, які служили знаком влади і магічної сили старшого пастуха.
Символом славного бога Перуна була саме сокира. Тому археологи досить часто в Україні знаходять амулети у вигляді сокири.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *