Сибірський каторжанин – король Мадагаскару

Сибірський каторжанин – король Мадагаскару

Світова історія знає безліч авантюристів, що проголошували себе хто духовними наставниками та вчителями людства, хто спадкоємцями королівських престолів, а хто і власне королями або імператорами. У Новий час багато з них активно проявлялися в країнах, як тепер би сказали, «третього світу», які відрізнялися слабкістю державного ладу або взагалі відсутністю оного і представляли собою ласий шматок для всіляких авантюр і політичних експериментів.

До слова, далеко не всі авантюристи дбали лише за вміст власного гаманця або реалізацію політичних амбіцій та комплексу володаря. Деякі були одержимі ідеями соціальної справедливості, намагалися створити «ідеальні держави», за що можуть бути охарактеризовані не стільки як авантюристи, скільки як соціальні експериментатори – нехай невдачливі, з певною часткою награності.

17 липня 1785року Моріц Беньовський проголосив себе імператором Мадагаскару. Одним з перших у російській літературі цю найцікавішу історичну особистість популяризував Микола Григорович Смирнов – хороший російський письменник і драматург першої третини ХХ століття, що в 1928 році опублікував історичний роман «Держава Сонця». Моріц Беньовський виведений в ньому як Август Беспойськ, але його образ і так прекрасно вгадується під вигаданим ім’ям.

Моріц, чи Маурицій Беньовський, народився в словацькому місті Врбове в сім’ї полковника австро-угорської армії Самуеля Беньовського в далекому 1746 році. Як було прийнято в той час в дворянському середовищі, Моріц досить рано почав військову службу. Принаймні в 17 років він був уже гусарським капітаном і брав участь в «Семирічній війні». Однак, повернувшись з військової служби, Моріц занурився в спадкові тяжби зі своїми родичами. Останні домоглися заступництва вищих властей Австро-Угорщини і юний офіцер був змушений бігти в Польщу, рятуючись від можливого кримінального переслідування.

У Польщі, що в той період роздирається політичними протиріччями, Беньовський прилучився до Барської конфедерації – повстанської організації, створеної польською шляхтою за ініціативою краківського єпископа і виступаючої проти розділу Польщі та підпорядкування її частини Російські іймперії. В основі ідеології конфедератів була глибока ненависть до російської держави, православ’ю і навіть греко-католикам, заснована на поширеною в той час в Польщі концепції «сарматизму» – походження польської шляхти від вільнолюбних сарматів та її переваги над «потомственими холопами».

Барська конфедерація підняла повстання проти Російської імперії, проти неї було кинуто російські війська. До речі, Олександр Васильович Суворов отримав звання генерал-майора саме за розгром польських повстанців. Російським військам вдалося завдати Барській конфедерації поразку, захопивши значну кількість польських шляхтичів та європейських добровольців в полон.

У числі потрапивших в полон конфедератів опинився і словак Моріц Беньовський. Було йому від роду 22 роки. Російська влада, пошкодувавши молодого офіцера, випустили його під обіцянку повернутися додому і більш не приймати участь в повстанні. Однак Беньовський, що вважав за краще повернутися до лав конфедератів, повторно потрапив в полон і вже без всякої поблажливості був етапований – спочатку в Київ, потім до Казані. З Казані Беньовський разом з іншим конфедератом – шведським майором Адольфом Вінбланом – втік і незабаром опинився в Санкт-Петербурзі, де вирішив сісти на голландський корабель і покинути «гостинну Росію». Однак капітана голландського судна обіцянки Беньовського розплатитися за проїзд після прибуття в будь-який європейський порт, не турбували, і він благополучно здав безквиткових пасажирів російським військовим властям.

З Петропавлівської фортеці 4 грудня 1769 року Беньовського і його «подільника» Вінблана на санях відправили на Камчатку. В ті часи Камчатка була місцем заслання політично неблагонадійних. Фактично це був край острогів, де несли службу нечисленні солдати і офіцери імператорської армії і розміщувалися ув’язнені. У 1770 році Моріц Беньовський був доставлений в Большерецького острога на Камчатці і звільнений з-під варти. Сенсу тримати арештанта під охороною особливого не було – бігти з півострова в той час фактично було неможливо: одні остроги да сопки, спробувати здійснити втечу собі дорожче, ніж вести більш-менш стерпне існування на засланні.

До того часу Камчатка тільки-тільки починала обживатися російськими колоністами. Большерецький острог, куди був поміщений Беньовський, зокрема заснували в 1703 році – за якісь 67 років до того, як туди етапували героя нашої статті. До 1773 року, за даними мандрівників, в Большерецькому острозі був 41 житловий будинок, церква, кілька казенних установ і власне кріпосні споруди. Фортеця була нехитрою – земляний вал з укопаним частоколом. В принципі, і оборонятися тут не було від кого – хіба що від погано озброєних і нечисленних аборигенів Камчатки – ительменів, які, втім, в 1707 році вже робили спробу острог знищити.

Засланець Моріц Беньовський був підселений до такого ж засланого Петра Хрущова. Цей колишній поручик Лейб-гвардії Ізмайловського полку звинувачувався в образі імператорської величності і вже дев’ять років «тягнув строк» на Камчатці. Звичайно, доживати на Камчатці Хрущов не хотів і тому давно готував план втечі з півострова. Оскільки єдиним шляхом можливої втечі залишався морський шлях, Хрущов планував викрасти корабель, який міг би пристати до місцевої бухти.

Беньовський, здружився з відставним поручиком, коригував його план досить винахідливо. Він переконав, що просто викрасти корабель було б безумством, оскільки моментально послідувала б погоня – швидше за все успішна, з подальшою стратою втікачів. Тому Беньовський запропонував спочатку підняти в острозі повстання, нейтралізувати охороняючий його гарнізон, а вже потім спокійно готувати корабель до відплиття. Це уявлялося куди більш розумним, тим більше, якщо враховувати, що радіозв’язку тоді не існувало і повідомити з віддаленної Камчатки про повстання засланців оперативно б не вийшло.

Розробивши, таким чином, план втечі, змовники стали підбирати команду однодумців. Паралельно вони придивлялися до інших мешканців острогу. Капітан Нілов, що був комендантом і відповідав за охорону ув’язнених, був алкоголіком і приділяв проблемам безпеки острогу мало уваги. Беньовський поширив чутки, що він і Хрущов виступають за царевича Павла Петровича, за що і були поміщені в острог. Це подіяло на мешканців фортеці й чисельність змовників зросла до п’ятдесяти чоловік. До Беньовського і Хрущова приєдналися священик Устюжанін з сином, канцелярист Судейкін, козак Рюмін, штурман Максим Чурін та інші цікаві люди.

Природно, що на стороні Беньовського виявився і не менш примітний каторжанин Іоасаф Батурин. Цей драгунський підпоручик ще в 1748 році здійснив спробу повалення Єлизавети Петрівни з метою утвердження на престолі Петра Федоровича – майбутнього імператора Петра III. Однак двадцять років, проведені після невдалого перевороту в Шліссельбурзькій фортеці, не «надоумили» підпоручика і Батурин написав вже новій імператриці Катерині листа, в якому нагадав про те, що саме Катерина винна у вбивстві Петра III. За це літній бунтівник опинився вже на Камчатці.

Ротмістр Іполит Степанов написав Катерині лист, в якому зажадав всенародного обговорення нового законодавства, після чого продовжив «обговорювати» його в камчатському острозі. Олександр Турчанінов колись був камер-лакеєм, але мав сміливість засумніватися в правах Єлизавети Петрівни на імператорський престол, обізвавши її позашлюбною дочкою Петра I і безрідної Марти Скавронської. З відрізаним язиком і вирваними ніздрями колишній камер-лакей виявився на Камчатці, до смерті затаївши образу на російський престол.

«Бойовою силою» змови стали тридцять три моряка – звіробої, які влаштувалися в острозі після того, як їх судно розбилося об скелі, а господар наказав їм знову виходити в море. Судячи з усього, цим «морським вовкам» праця за копійки і експлуатація господаря також набридли, бо вони, будучи вільними людьми, приєдналися до каторжан – змовників.

Тим часом невідомі доброзичливці все ж донесли капітану Нилову, що його підопічні готують втечу. Однак останні були вже напоготові і, роззброївши солдат, посланих комендантом, вбили Нілова. Були захоплені канцелярія і комендантське приміщення, після чого Моріца Беньовського проголосили правителем Камчатки. Втеча Беньовського стала першою і єдиною масовою втечею засланців з сибірських місць ув’язнення за всю історію царської каторги.

До речі, перед відплиттям з камчатської гавані Іполит Степанов, у якого вже був, досвід написання політичних листів государині імператриці, склав і відіслав «Оголошення» російському сенату, в якому, в числі іншого, говорилося: «У Росії начальники єдине тільки право мають робити людям нещастя, а допомогти бідній людині ніякого вже права не мають. Народ російський терпить єдине тиранство ».

Почалася підготовка до відплиття. При цьому практично ніхто з повстанців не був в курсі справжніх планів самопроголошеного «начальника Камчатки». 12 квітня 1771року було побудовано 11 поромів, на які завантажили продовольство, озброєння, інструмент, гроші, після чого повсталі відплили в Чекавінскую гавань, звідки 12 травня вийшли в море на захопленому кораблі «Святий Петро». Плавання тривало практично все літо, з місячною зупинкою на одному з островів архіпелагу Рюкю, де тамтешні аборигени зустріли мандрівників досить гостинно, не відмовляючи їм у постачанні водою і продовольством.

16 серпня корабель прибув на Тайвань (тоді острів називався Формоза і був населений тубільними племенами індонезійського походження). Спочатку Беньовський навіть задумався, чи не влаштуватися на його березі – у всякому разі, направив групу своїх соратників на берег, в пошуках води і продовольства. Моряки набрели на село, яке виявилося факторією китайських піратів. Останні напали на засланців і вбили трьох людей, в їх числі – матроса Попова ,поручика Панова, і мисливця Логінова. У відповідь капітан Беньовський, в знак помсти, з гармат зніс прибережне село і корабель відплив далі, пришвартувавшись 23 вересня 1771 в порту Макао.

З 1553 року в Макао влаштувалися португальці, які спорудили тут свою факторію, що поступово зросла в один з найважливіших форпостів португальської імперії в східних морях. До часу плавання Беньовського в Макао розміщувалася ставка португальського губернатора, в порту постійно знаходилася значна кількість торгових суден найрізноманітніших європейських і азіатських держав.

Використовуючи свої природні авантюрні нахили, Беньовський здійснив візит до губернатора Макао, представившись польським вченим, що чинить наукове плавання і за власний рахунок оплатив тривалу морську подорож. Губернатор повірив і надав команді корабля гідний прийом, пообіцявши всіляке сприяння. Тим часом, команда корабля, що знаходилася в невіданні щодо подальших планів Беньовського, стала обурюватися тривалою зупинкою в порту Макао. Особливо турбував супутників Беньовського тропічний клімат, який вони переносили важко і який коштував життя п’ятнадцяти росіянам , померлим від різних хвороб під час зупинки «Святого Петра» у цій португальської факторії.

У плани Беньовського йти на поступки екіпажу не входило. За допомогою губернатора, капітан заарештував двох особливо активних «бунтівників», серед яких й був його старий приятель Вінблан, після чого продав корабель «Святий Петро» і з лояльною йому частиною команди дістався до Кантона, де чекали два заздалегідь замовлених французьких судна. До речі, Франція в той історичний період перебувала в досить напружених стосунках з Російською імперією, тому Беньовський міг не турбується щодо виникнення можливих проблем з ним як з політичним утікачем. 7 липня 1772 року камчатські втікачі добралися до берегів Франції і вийшли на сушу в місті Порт-Луї. Якщо з камчатського острогу бігло 70 осіб, то у Францію змогли дістатися лише 37 чоловіків і 3 жінки. Решта загинули і померли в дорозі, частина залишилися в Макао.

Французькі власті прийняли Беньовського з великими почестями, захоплюючись його сміливістю і запропонували вступити на французьку військово-морську службу. До того ж Франція потребувала відважних мореплавців, маючи намір активізувати підкорення заморських територій. Політичний біженець з далекої Росії став часто бувати в прийомних французьких політичних і військових керівників, вийшов на самих міністра закордонних справ й військово-морського міністра.

Беньовському було запропоновано очолити експедицію на острів Мадагаскар, від чого колишній австро-угорський капітан, а тепер французький морський командир, зрозуміло, не відмовився. З числа прибулих з ним до Франції камчатських засланців відправитися в далеку дорогу зі своїм капітаном погодилися лише 11. Крім них, зрозуміло, французький уряд надав Беньовському значну команду з французьких матросів і морських офіцерів. Інші російські супутники Беньовського частиною відправилися на батьківщину, частиною осіли у Франції, вступивши на французьку військову службу.

У лютому 1774 року екіпаж Беньовського у складі 21 офіцера та 237 матросів висадився на мадагаскарському узбережжі. Треба зазначити, що прибуття європейських колонізаторів справило значне враження на тубільців. Слід зробити довідку, що Мадагаскар населяють мальгаські племена, в мовному та генетичному відношенні в основній масі родинні населенню Індонезії, Малайзії та інших острівних територій Південно-Східної Азії. Їх культура і побут сильно відрізняються від способу життя негроїдних племен Африканського континенту, в тому числі і тим, що існує певна повага до моря і тих, хто приходить на острів морським шляхом – адже в міфах і легендах острів’ян зберігається історична пам’ять про їх заморське походження.

Словацькому дворянину вдалося переконати тубільних вождів, що він є нащадком однієї з мальгаський королев, чудесним чином воскреслим і прибулим на острів «царювати й правити» своїми «одноплемінниками». Мабуть, розповідь колишнього гусарського офіцера була настільки переконливою, що тубільних старійшин не вразили навіть очевидні расові відмінності Моріца Беньовського від середнього жителя Мадагаскару. Або тубільці, що, швидше за все, просто прагнули до впорядкування власного життя і побачили у появі володіючого знаннями й цінними товарами білого прибульця «знак долі». До речі, через певний час після подорожі Беньовського мадагаскарським тубільцям з племені мерина, що мешкали у внутрішніх районах острова, все ж вдалося створити досить централізоване королівство Імеріна, яке тривалий час опиралася спробам Франції остаточно підкорити цей благословенний острів.

Беньовський був обраний верховним правителем – ампансакабе, а французи почали закладку міста Луїсбург як майбутньої столиці французького володіння на Мадагаскарі. Одночасно Беньовський приступив до формування власних збройних сил з числа представників тубільних племен. Європейські супутники Беньовського розпочали навчання місцевих воїнів основам сучасного військового мистецтва.

Тим не менш, тропічні хвороби серйозно скоротили чисельність прибулих з Беньовським європейців, до того ж в Париж пішли доноси із заздрівших несподіваному успіху Беньовському губернаторських канцелярій французький колоній Маврикію і Реюньйону. Беньовського звинувачували у надмірній амбітності, пригадуючи йому те, що він вважав за краще іменувати себе королем Мадагаскару, а не просто губернатором французької колонії. Така поведінка французів не влаштувала, і вони припинили фінансування нової колонії та її керівника. В результаті, Беньовський був змушений повернутися в Париж, де, однак, був зустрінутий з почестями, отримав титул графа і військове звання бригадного генерала.

Під час Війни за Баварську спадщину Беньовський повернувся в Австро-Угорщину, помирившись з переслідуючим його перш віденським престолом, і активно проявив себе на полі битв. Він також пропонував австро-угорському імператору колонізувати Мадагаскар, але не знайшов розуміння. У 1779 році Беньовський знову повернувся до Франції, де познайомився із Бенджаміном Франкліном і вирішив виступити на стороні американських борців за незалежність. Тим більше, що до Бенджаміна Франкліна він перейнявся особистою симпатією, в тому числі і на грунті спільного інтересу до шахів (Беньовський був завзятим шахістом). В планах Беньовського було формування «Американського легіону» з числа набраних в Європі добровольців – поляків, австрійців, угорців, французів, яких він мав намір доставити на північноамериканське узбережжі для участі в національно-визвольній боротьбі проти англійського панування.

Зрештою, колишній мадагаскарський король – губернатор навіть зібрав три сотні австрійських і польських гусарів, готових битися за американську незалежність, але судно з добровольцями було розгорнуто англійцями в Портсмуті. Втім, сам Беньовський в Сполучені Штати все ж пробрався, де встановив контакти з американськими борцями незалежність.

Йому вдалося побувати в Америці, потім знову повернутися до Європи. Проголосивши себе імператором Мадагаскару, Беньовський вирішив заручитися підтримкою нових американських друзів і зробити повторну спробу завоювання влади на острові. Американські спонсори Беньовського, в свою чергу, переслідували дещо інші цілі – вони прагнули до комерційного освоєння Мадагаскару і припускали поступово відбити острів у французької корони, що поклала на нього око.

25 жовтня 1785 року Беньовський на американському судні вийшов в море і через певний час добрався до Мадагаскару. Як бачимо, бажання стати єдиновладним правителем цього далекого тропічного острова не залишало словацького мандрівника і спокушало його більше, ніж можлива військова чи політична кар’єра у Франції, Австро-Угорщини або Сполучених Штатах. На Мадагаскарі Беньовський заснував місто Мауріція (або Маурітані), названий, як слід було очікувати, в честь власне самопроголошеного короля, і створив загін з тубільців, доручивши йому вигнати французьку колоніальну владу з острова. Останні, в свою чергу, направили проти вчорашнього союзника, а нині самозваного імператора і суперника озброєний загін колоніальних військ. 23 травня 1786 року в бою з французьким каральним загоном Моріц Беньовський загинув. За іронією, він виявився єдиним з числа своїх однодумців, загиблим в цьому бою, причому на самому початку бою. Так, в сорокарічному віці, завершилося життя цієї дивовижної людини, більш схоже на пригодницький роман.

Втім, слід зазначити, що чудом вдалося врятуватися Івану Устюжанінову. Цей попівський син, з самого початку мандрів супроводжував Беньовського, вважався у мальгашів «наслідним принцом» мадагаскарського престолу, а після поразки повстання був заарештований французькою владою, висланий до Росії, де попросився на Камчатку, але був засланий до Іркутська. В Зерентуї Устюжанінову пощастило дожити до глибокої старості і вже в похилому віці передати свій зошит зі спогадами про мандри засланцеві декабристу Олександру Луцькому, через нащадків якого і дійшли до більш пізнього часу деякі подробиці авантюрної подорожі Беньовського і його соратників – від камчатського острогу до мадагаскарського узбережжя.

Як слід припускати, Моріца Беньовського тягнула до Мадагаскару не тільки жага влади і прагнення до реалізації своїх амбіцій. Перебуваючи під впливом популярних у той час соціально-утопічних творів, Беньовський був переконаний в тому, що на далекому південному острові йому вдасться створити ідеальне суспільство, що нагадує утопію Томаса Мора або Томмазо Кампанелли. Адже на Мадагаскарі, як здавалося, існували для цього усі необхідні умови, в тому числі і дивовижна природа, яка, як здавалося, чарівна і зовсім несхожа навіть на природу інших тропічних островів, побачених європейськими мореплавцями.

Тут слід зазначити, що Мадагаскар давно привертав увагу не тільки європейських монархів, що чули про багатства острова, але і всіляких «шукачів щастя», які надихалися ідеєю побудови на далекому острові ідеального суспільства. Клімат Мадагаскару, «незіпсованість» цивілізацією проживаючих на ньому тубільців, зручне географічне положення, віддаленість агресивних європейських держав – все, здавалося б, свідчило на користь створення на його території «острівної утопії».

Останній концепт старий як світ – ще древні греки писали про якийсь острів Тапробана, де панує «золотий вік». Чому саме острів? Швидше за все, ізольованість від решти світу морськими рубежами розглядалася як найбільш надійна гарантія існування суспільства соціальної справедливості, вільного від впливу матеріалістичного і жорсткого «великого світу». У кожному разі, далеко не один Беньовський замислювався про пошуки острова, що живе в «золотий вік».

У Новий час соціально-утопічні ідеї отримали особливо широке поширення, у тому числі і у Франції. За деякими відомостями, саме на Мадагаскарі в кінці XVII століття французькими флібустьєрами капітаном Міссоні і лейтенантом Каррачіолі була створена легендарна «республіка Ліберталія», що існувала на основі принципів соціальної рівності і об’єднувала флібустьєрів самих різних національностей і віросповідань – від французів і португальців до арабів і африканських тубільців . Ліберталія була унікальним експериментом по створенню піратського суспільства соціальної рівності, сама історія настільки дивна, що викликає сумніви в правдоподібності. Цілком імовірно, що Беньовський багато чув про Ліберталію і горів бажанням більш вдало повторити соціальний експеримент своїх французьких попередників. Але «Державі Сонця» словацького авантюриста так і не вдалося скільки-небудь довго проіснувати на мадагаскарській землі.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *