Шабо

Шабо
Подорожуючи по південній частині України, обов’язково варто відвідати село Шабо, розташоване недалеко від Білгорода-Дністровського, в Одеській області. Безперечно, свою популярність село набуло завдяки поширеному в цих краях винному виробництву, представленому одним з лідерів на ринку України – промислово-торговельною компанією «Шабо».
Історія села Шабо починається з турецького поселення Аша-Абага, на думку вчених, воно з’явилося тут приблизно 500 років тому. Датою заснування села вважається 1788 рік, під яким назва «Аша-Абага» вперше зафіксоване в картографічних джерелах. Передбачається, що вже тоді місцеві жителі, оцінивши сприятливі кліматичні умови, почали займатися виноградарством.
Однак активний розвиток виноробства, вивчення та впровадження різноманітних технологій почалося дещо пізніше, після появи в цих землях швейцарських переселенців.
Після завершення російсько-турецької війни 1806 – 1812 рр. територія Бессарабії увійшла до складу Російської імперії. Нові господарі відразу ж відзначили економічний потенціал тутешніх територій, після чого було прийнято рішення про необхідність розвитку та розширення виноградників навколо Аккермана. Землі, очищені від мусульманського населення, стали активно заселятися представниками різних європейських народів. Заохочуючи таке заселення, імператор Олександр I за порадою свого вихователя, швейцарця Фредеріка Сезара де Лагарпа, запросив переїхати в ці південні краї колонію жителів швейцарського кантону Во. Таким чином, на початку листопада 1822 року в районі Аша-Абага з’явилося перше швейцарське поселення. З появою швейцарців складна для європейського вуха назва «Аша-Абага» (нижні сади) трансформувалася в більш просту – «Шабо» з наголосом на першому складі.
Поступово кількість швейцарських колоністів зростала, а разом з тим розширювалася і загальна площа виноградників, з’являлися нові сорти винограду, розроблялася рецептура, розширювався асортимент вин. Шабські виноградники були кращими в губернії. На першій сільськогосподарській виставці в Кишиневі у 1847р. Карл Тардан, засновник швейцарського поселення в Шабо, представив 8 сортів вина 1845 і 1846 років: шість – столових, одне – десертне і одне – шипуче. Вони були визнані кращими і удостоєні золотих медалей. Вина Карла Тардана відзначалися медалями на виставках в Петербурзі, Москві, Херсоні.
Швейцарські майстри-винороби промишляли в Шабо аж до 1940 р, коли у зв’язку з жорсткістю репресивної політики СРСР змушені були покинути цей край і повернутися на свою історичну батьківщину. Проте виробництво вина в цьому регіоні тривало.
Традиції шабських виноробів збереглися і до нашого часу і активно підтримується і розвиваються в рамках Промислово-торгової компанії «Шабо», створеної в грудні 2003 р Сьогодні в розпорядженні заводу – 100 га територій між Дністровським лиманом й узбережжям Чорного моря, на яких виростають багато сортів винограду, завезені ще 200 років тому.
У 2009 р компанія “Шабо” відкрила єдиний в Україні «Центр культури вина», покликаний підвищувати культуру споживання цього напою. На базі «Центру» регулярно проводяться заходи, спрямовані на популяризацію здорового способу життя серед молоді й на зміцнення української родини. Винзавод «Шабо» – це не тільки сучасне виробництво, центр розвитку культури виноробства, але і дуже привабливий туристичний об’єкт. Тут Ви зможете спуститися в стародавні підвали, побудовані ще в XVIII ст., де настоюється, дозріває унікальний напій – сухий херес, побувати в коньячному дворі і Шампанському домі, відвідати сучасний Цех холодного розливу, обладнання якого гарантує стерильність бутилювання й збереження природних властивостей вина. Бажаючі більш докладно познайомитися з історією Шабо дізнаються багато цікавого, прогулявшись по незвичайному музейному лабіринту, а також побував в кінозалі. І, звичайно ж, кульмінація екскурсії по винзаводу «Шабо» – відвідування Кришталевого залу, де у Вас буде можливість продегустувати кращі вина і коньяк ТМ «Шабо».
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *