20 Березня, 2020

Село Червоне, палац Терещенків

У селищі Червоне можна помилуватися триповерховою у неоготичному стилі будівлею з двома вежами, яка яскраво вирізняється на тлі сільськогосподарського пейзажу. Палац з прекрасними стрілчастими вікнами та іншими елементами неоготичної архітектури був зведений магнатом Грохольським, який володів селом Червоним. Після його смерті маєток було продано Миколі Терещенку, яким було побудовано цілу мережу цукрових заводів, розташованих на цих землях. В 1914 році у цьому маєтку гостював навіть самодержець цар Микола ІІ.

Сьогодні в частині палацу розташовується жіночий монастир Різдва Христового. Звичайно ж, вони підтримують найбільшу частину пам’ятки, але та частина палацу, яка ними не зайнята, потихеньку занепадає і руйнується.

Унікальний палацовий театр також приходить в стан розрухи, а в свій час на цій сцені співав сам Шаляпін. Зі спогадів перших господарів – Грохольських відомо, що вестибюль прикрашали сходи з білого мармуру, а жирандолі з венеціанського кришталю, що звисали зі стелі бального залу, просто заворожували погляди гостей. У палаці знаходилася художня колекція Грохольських, що складалася з картин голландських художників і мармурових статуй.

Терещенкам у спадок від Грохольських залишилися стайня, озеро з оригінальним острівцем у вигляді серця і парк. Але нові господарі більше цінували механізми і техніку, ніж архітектуру і природу. Федір Терещенко захоплювався авіасправою, тому в Червоному їм були засновані майстерні для складання літаків. Був налагоджений випуск аеропланів для військового відомства.

Досить цікава споруда, що збереглася до наших часів, також розташовується на території маєтку. Це лівий флігель палацу, який прикрашений понівеченою башточкою. А деякі кажуть, що він немов палац у мініатюрі.

Колись пишний палац був чудовою яскравою будівлею, але пожежа в 1928 році погубила всю велич маєтку, надавши стінам сірий похмурий вигляд.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *