18 Березня, 2020

Секта Скопців (кастратів)

Серед усіх неохристиянських течій Росії скопці придумали саму незвичайну міфологію. В їхньому уявленні цар Петро III був таємним скопцем, що прийшов у світ під ім’ям Кіндратія Селіванова. А імператриця Єлизавета прийшла в світ під ім’ям Акулини Іванівни .
Скопчеський рух об’явився в середині XVIII століття як відгалуження хлистовства. Від останнього вона засвоїла практику раденій, доповнивши її новим принципом – оскоплення (видалення статевих органів). Головним проявом тілесного початку для них стає секс. Звідси висновок: необхідно повністю звільнитися від впливу плоті, від первородного гріха, від дітородних органів.
Скопці вчили, що перші люди були створені Богом безстатевими. Коли ж, по навіюванню Сатани, вони згрішили в душі чуттєвими помислами, у них утворилися на тілі ці заборонені плоди, що спотворили людський образ. Саме тіло нинішніх людей, в очах скопців, потворне, що виражається статевими ознаками, які необхідно відсікти.
Але оскільки оскоплення, відоме під ім’ям «малої печатки», по природному фізіологічному закону, ще не остаточно звільняло скопця від бажання і навіть статевого акту, то багато зважувалися на відібрання у себе статевого члена. Ця операція, звана ними «другою» або «царською печаткою», «другою чистотою» або «другим побіленням», робилася або сукупно з обрізанням мошонки або ж ствол віднімали згодом.
При цьому скопці іноді вставляли особливі олов’яні або свинцеві затички в отвір сечівника для перешкоджання самопризвольному витіку сечі »
Була й «третя печатка» («в ім’я Духа Святого»): вона виражалася у відібранні у чоловіків частини грудних м’язів.
Що стосується оскоплення жіночого, то воно з’явилося дещо пізніше (в перші десятиліття XIX століття) і передбачало більшу хірургічну різноманітність. Налічувалося мінімум п’ять видів операцій, що здійснювалися над жінками, які прийняли скопчество: «вирізування, витравлення або випалювання грудних сосків»; «Відібрання частини грудей або повне відібрання (ампутація) однієї або обох грудей (останнє набагато частіше)»; «Різні надрізи, переважно на обох грудях»; «Вирізування частин малих губ, одних або разом з клітором»; «Вирізування верхньої частини великих губ разом з малими і клітором». При цьому найбільш поширеним видом жіночого оскоплення була ампутація обох грудей.
Творцем скопчеської течії був селянин Кіндрат Селіванов. Його діяльність стає відомою з 1770-х, а закінчується на початку 1830-х років. Скопці приписували йому чудесне походження, пов’язане з хлистовською «богородицею» Акулиною Іванівною, яку вони вважають істинною матір’ю Селіванова і водночас Царицею Небесною. І сам Селіванов називав її: «Матушка моя, Цариця Небесна, Акулина Іванівна».
Звідси й починається цікава скопчеська міфологія.
За скопчеськими переказами, під ім’ям Акулини Іванівни ховалася російська імператриця Єлизавета Петрівна. За твердженням скопців, вона царювала тільки два роки, а потім, як діва непорочна і благочестива, залишила престол, передавши таємно державне правління дуже схожій на неї фрейліні. Сама ж, переодягнувшись в жебрацьке плаття, пішла пішки до Києва на прощу, але по дорозі, в Орловській губернії зустріла Божих Людей (хлистів), прийняла їх віру і залишилася жити з ними під ім’ям Акулини Іванівни. Ще будучи імператрицею, з натхнення Св. Духа, вона народила царственого сина, тобто Ісуса Христа, якого від усіх приховала. Пізніше він об’явився під ім’ям Кіндратія Селіванова і зустрівся зі своєю матір’ю в Орловській губернії, коли Акулина Іванівна була вже у великій хлистівській громаді
.
Цікава й інша подробиця, висхідна до того ж часу: в Іркутську Селіванов (туди він був засланий) почав видавати себе за імператора Петра Федоровича (Петра III), якого до того часу вже не було в живих, але чиє ім’я було вельми популярне в народі . Недарма в російській історії налічується щонайменше сім самозванців (серед них знаменитий Омелян Пугачов), які видавали себе за Петра III. Подібним же царем-самозванцем виявився і Селіванов. Можливо, це пояснюється тим, що царя Петра Федоровича особливо шанували сектанти, яким в його коротке правління були зроблені послаблення. В сектантському середовищі побутувала легенда, що у Петра III втілився сам Христос, який зійшов на землю, щоб врятувати від переслідувань істинних християн. У повідомлення про його раптову кончину багато людей не хотіли вірити і з нетерпінням чекали, де і коли він знову з’явиться.
Скопцями пояснювалося, що царевич Петро (тобто – Кіндрат Селіванов), перебуваючи за кордоном, в підлітковому віці прийняв оскоплення або, як піднесено говорили скопці, – був «побілений». Потім він повернувся на батьківщину, в Петербург, був оголошений спадкоємцем престолу, одружився. Але, оскільки він був «побілений», його дружина, майбутня Катерина II, його зненавиділа і, коли він став імператором, в змові з кількома вельможами задумала його вбити. Задум не вдався: цар Петро Федорович дізнався про це, обмінявся одягом з вартовим солдатом і втік у Москву. У підсумку вбили караульного солдата, а не Петра Федоровича, який, з’явившись в Москві, почав пропагувати скопчество, а потім пішов у Орловську губернію до своєї матінки Акулини Іванівні (цариці Єлизаветі Петрівні). В результаті Селіванов і є не хто інший, як государ-імператор Петро III і в той же час – Ісус Христос. Скопці вірили, що цей цар, Петро Федорович, ще зійде на російський трон.
Серед особливо важливих звернених у скопці числилися Олександр I з дружиною і імператор Наполеон – незаконний син Катерини Великої, якому вона дала освіту в Російській Імператорській Академії, а потім відправила у Францію, де він і зробив запаморочливу кар’єру. Наполеон не помер, він живий, здоровий і оскоплений, втік до Туреччини, але в Росії ще об’явиться, коли настане день Страшного суду.
На відміну від старообрядців, скопці охоче відвідували православну церкву й навіть виявляли у питаннях релігійної обрядовості велику старанність. При цьому вони відкрито осміювали православні обряди й таїнства; храми називали «стайнею», священиків – «жеребцями», богослужіння – «іржанням жеребців», шлюб – «злучкою», одружених людей – «жеребцями» й «кобилами», дітей – «щенятами», а їх матерів – «сучками, від яких смердить й в одному місці із ними сидіти не можна ». Дітонародження вважали причиною зубожіння й розорення православних і взагалі російського народу.
«Ось ми не одружуємося й заміж не виходимо, від того і багаті. Робіть те ж саме, що й ми, перестаньте вірити вашим жеребцям, тоді жити буде легше, будете святі , будете багаті,», – пропагували скопці.
І дійсно, тяга до забезпеченості була не останньою при переході православних людей в скопчество. Приміром, паламар Петро Семенов, що проходив у справі 1803 року про калузьких скопців, вступив в громаду тому, що «тут вчать вина не пити і з жоною не мати плотського соїтія, що йому особливо полюбилося, бо він, паламар, дуже бідний, а виховання дітей і вживання хмільних напоїв його абсолютно розорили б ».
Переважна кількість скопців, навіть селян, були заможними. У книзі «В Сибір за мамонтом». Е.В.Пфіценмайер так описував їх життя:
«Скопці в Сибіру вирощували в основному ярове жито і пшеницю, застосовуючи при цьому сільськогосподарські машини та передові методи землеробства (добриво полів, затримання вологи, поліпшення насіння шляхом відбору, виділення насіннєвих ділянок), але не гребували й вирощуванням кавунів, гарбуза, розведенням гусей, курей і качок.
Ф. Кон в своїх «Намських листах» в 1890-х роках писав про Мархинське селище наступне: «Видатні гарні будинки, млини парові, кінні, вітряні. Це селище за красою та заможностю будівель перевершує навіть багаті сибірські села ». Завдяки такій наполегливій праці скопці накопичували вельми пристойні заощадження (врахуємо і те, що сектанти не витрачалися на розваги). Гроші, які були для скопців найважливішим засобом для захисту від ворожого оточення, не розпорошувалися, а навпаки, концентрувалися: коли одне гніздо вимирало, майно переходило скопцю наступної хвилі. Підпільні рахунки та капітали направлялися на винагороду людям, котрі погодилася на оскоплення, а також на підкуп потрібних чиновників ».
У скопців накопичувалися великі капітали. Приміром, в 1917 році у сестер Смірнових, мінял, було експропрійовано 500 тисяч рублів, у купця Павла Бурцева – 4 млн, у братів Никифорових – 1 млн. Але з початком НЕПу багато з розорених скопців знову повернулися в бізнес. Остаточно скопчеське підприємництво було знищено лише в 1929 році в ході великого процесу, що відбувся в Ленінграді.
Радянська влада повністю винищила таке цікаве неохристиянство як скопчество. Але вважається, що сьогодні в Росії налічується близько 10-20 потаємних скопців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *