Рецепти з лохом сріблястим

Рецепти з лохом сріблястим

Лох сріблястий

Лох вузьколистий

Elaeagnus argentea L.

Elaeagnus angustifolia L.

Сімейство Elaeagnaceae – лохів

Лох сріблястий і лох вузьколистий найближчі родичі.

Чагарник або невелике деревце 3-5 м. заввишки, з широкорозкидистою кроною 3-5 м. в діаметрі, з темно-бурою або коричнево-бурою корою, з сріблястими подовженими пагонами покритими рудуватим лусочками. Листя довгасто-яйцевидні або елліптичні, 2-10 см. завдовжки, до 4,5 см. шириною, шкірясті, блискуче-сріблясті з обох сторін, що додає особливу декоративність кроні. Квітки дуже ароматні, дрібні, розташовані по 1-3 шт. в пазухах листків, жовті усередині і сріблясто-білі зовні. Плоди кулясті, сріблясті кістянки.

Цвіте в травні – червні. Тривалість цвітіння 15-20 днів. Плоди дозрівають у вересні, їстівні, солодкуваті на смак. Добре переносить обрізку. Розмножується кореневими нащадками, живцями і насінням. У плодах лоха містяться корисні і лікувальні речовини. У корі стовбурів і гілок містяться алколоїди, а також дубильні, фарбувальні речовини і камідь.

Місце проживання. Виростає на Кавказі, в Середній Азії, зустрічається і Україні , у середній смузі Росії. Лох широко використовують для посадки уздовж доріг, у степових лісосмугах і висаджують у парках, на вулицях міст і т.д.

Медицина

Лох сріблястий виявляє антибактеріальну та противірусну активність. Плоди знаходять застосування як в’яжучий, протизапальний, антигельминтное засіб, настоянки і екстракти з коренів володіють сивий-тивними (заспокійливими) властивостями і стимулюють роботу серця. Відвар з листя застосовують при простудних захворюваннях і пропасниці; у вигляді примочок і припарок при ревматичних, подагричних болях, радикуліті. У народній медицині плоди використовують як загальнозміцнюючий і тонізуючий засіб, при серцево-судинних та шлунково-кишкових захворюваннях, попереджає розвиток склерозу. Японці вважають плодами довголіття й молодості.

Кулінарія.

У їжу використовують плоди. Їх їдять сирими, як ласощі, варять компоти, киселі, варення. Чудовий медонос. З квіток лоха бджоли збирають золотистий, з приємним тонким ароматом і чудовим смаком мед. Він тривалий час не кристалізується.

Терміни та способи заготовки. Плоди лоха заготовлюють після повного дозрівання наприкінці вересня-жовтні. Плоди всю зиму залишаються на гілках і їх можна збирати у міру потреби поки вони не потемніють і не висохнуть.

Ягоди лоха мають високу енергетичну цінністю. Плоди рослини здатні зберігати свої властивості довше 4 міс. Плоди лоха вживаються місцевим населенням як в сирому вигляді, так і при приготуванні хлібів, каші та інших кулінарних страв, куди додається м’якоть лоха. Лох для населення є дуже доступним, а також дешевим плодом.

Плоди лоха вживають як ласощі у свіжому вигляді, сухі – розмелюють на борошно і як солодощі додають в кашу, тісто та інші страви. Лохове тісто намазують тонким шаром на деко, підсушують і отримують пастилу. Разом з різними фруктами плоди лоха вживаються для компотів, приготування освіжаючого узвару. Залиті водою і заквашені, вони після короткочасного бродіння дають напій, що нагадує пиво і званий кислиця.

Варення з лоху сріблястого

Плоди – 1 кг , Цукровий пісок – 1-1,2 кг

Плоди засипати цукровим піском, витримати 10 – 12 год до появи соку, варити в кілька прийомів на невеликому вогні до готовності.

Компот з лоху сріблястого

Підготовлені плоди укласти в чисті скляні 0,5-літрові банки, заливають 30% киплячим цукровим сиропом, стерилізувати 10-15 хв, закритти банки і поставити на зберігання.

Лох з цукром

Зрілі плоди лоха – 1 кг Цукровий пісок – 1 кг

Зрілі плоди засипати цукровим піском, розім’яти, перемішати , закрити кришками та зберігати у холодильнику.

Сік з лоха

Зрілі плоди лоха – 1 кг Цукровий пісок – 1 кг

Зрілі плоди потовкти товкачем, протерти крізь сито та додати цукор, розмішувати до повного розчинення, підігріти небагато, не доводячи до кипіння. Розлити в пляшки та зберігати у прохолодному місці.

Плоди лоха в’ялені

Зрілі плоди сушити в духовці при 50-60 ° С з перервами за кілька прийомів.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *