11 Червня, 2020

Радянсько-фінська війна 1941 – 1944 років

Радянсько-фінська війна 1941 – 1944 років в рамках Другої світової війни почалася через три дні після нападу на СРСР Німеччини, коли сили радянського повітряного флоту завдали авіаудар по 18 фінським аеродромах і кільком населеним пунктам.

Офіційне пояснення удару по Фінляндії та збільшення і без того довгого фронту в російських джерелах таке: «Військові дії почалися 22 червня 1941 року, коли у відповідь на заняття фінськими військами демілітаризованої зони Аландських островів фінські війська зазнали бомбардування радянської авіації». Хоч що-небудь зрозуміло? При чому тут Аландські острови, якщо вони поділяють Фінляндію і Швецію, а не СРСР і Фінляндію?

Бомбардування, схоже, застало фінів зненацька. Лише на наступний день 26 червня уряд Фінляндії заявив, що країна знаходиться в стані війни з СРСР, а 29 червня фінські війська також почали бойові дії проти СРСР і до кінця 1941 року окупували значну частину території Карелії, включаючи її столицю Петрозаводськ.

Захоплення Червоною армією Прибалтики влітку 1940 року, чутки про нову війну, листопадова поїздка Молотова в Берлін … Все це змушувало Гельсінкі дружити з Берліном, бо фіни бачили в Німеччині гаранта утримання Сталіна від нових нападів. Радянський Союз негативно ставився до «транзиту» німецьких військ через Фінляндію до окупованої німцями Норвегії. Це призводило до того, що частина німецьких військ осідала у вигляді гарнізонів в найбільш великих і важливих в стратегічному плані пунктах Північної Фінляндії. І таким чином, на думку радянського керівництва, Німеччина переступила рубіж, який був визначений секретним додатком до договору про сфери впливу Німеччини та СРСР, про що і йшла мова під час візиту Молотова в Берлін.

Історики Росії пишуть: «Інформація про таємні військові приготування Фінляндії, звичайно, надходила в Москву, що викликало велику стурбованість радянського керівництва, але можливості будь-яким чином ефективно перешкодити сповзанню Фінляндії до війни не було» … Феноменально! Уряд СРСР таємно домовляється з Гітлером по розділ Східної Європи, ділить з ним Польщу, нападає в листопаді 1939 року на Фінляндію, окупує в 1940 році всі прибалтійські держави, і при цьому стурбований, що вже раз биті фіни теж тримають свій порох сухим і теж про щось домовляються з німцями!

«Обрання в кінці 1940 року Р. Рюті на пост президента Фінляндії, відомого своєю прогерманською позицією, ще більш ускладнило відносини двох країн», – пишуть історики. Ну і що? Сталін в ці дні теж дружить з Гітлером. Він навіть вітальні телеграми шле в Берлін на день народження Гітлера. Не будемо лаяти Фінляндію за її прогерманську позицію. Але вибору у маленької Суомі не було – не Німеччина, а СРСР погрожував їй втратою нової території і самого суверенітету. Німці ж на Фінляндію не претендували. Про те, яка роль відводиться Фінляндії в плані «Барбаросса», керівництво Фінляндії дізналося лише 25 травня 1941 року. Безпосередньо до самого кордону з Радянським Союзом німецькі війська на півночі стали висуватися 18 червня. За 5 днів до німецького нападу на СРСР була оголошена мобілізація фінської армії, уряд пояснював її збільшеною загрозою з боку СРСР.

У бомбардуваннях радянської країни 22 червня 1941 року брали участь і німецькі літаки, які піднялися з території Фінляндії, хоча сама Фінляндія продовжувала утримуватися від участі у війні. Російські, як і радянські автори пишуть, що фіни перебували нібито в очікуванні приводу, щоб напасти. Але на наданні своєї території німецьким базам роль Фінляндії у війні так би й обмежилася, фіни нападати навіть не думали. А ось удари радянської авіації 25 червня, на думку радянських і російських істориків, «полегшили фінському уряду рішення про офіційне оголошення війни СРСР». Так навіщо ж такий привід було давати? Чи не божевілля це? Насправді, все виглядало як самогубство: все валиться, Червона армія не відступає – просто біжить, а по нейтральній Фінляндії наносяться бомбові удари. Фінів за вуха затягує в стан ворогів СРСР сам же Сталін.

Президент Рюті, проте, коливався оголошувати війну, але в виступі по радіо 26 червня зробив це. У Фінляндії в перші місяці цю війну прозвали «літньою», а потім війною «Продовженням», маючи на увазі війну попередню 1939 – 1940 років. Керівництво Фінляндії, намагаючись не втратити відносини з західними країнами, стверджувало, що у країни своя особлива, окрема війна, що вона не союзниця нацистської Німеччини. Проте, Великобританія в грудні 1941 року оголосила війну Фінляндії, а США розірвали дипломатичні відносини з Суомі влітку 1944 року. Наступальна операція фінської армії почалася лише 10 липня 1941 року, що знову спростовує всі голослівні заяви радянських істориків, що, мовляв, фіни готувалися до війни і чекали лише приводу: «масивні дії з території Фінляндії планувалося почати через вісім-десять днів після атаки Німеччини» . Але вісім днів розтягнулися на три тижні.

Головнокомандувач фінської армії Карл-Густав Маннергейм в якості кінцевої мети війни ставив звільнення Східної Карелії, що породило замішання як в самій країні (багато фінських солдат вважали, що їх метою є старий кордон 1939 року), так і за кордоном. В СРСР писали, і зараз в Росії пишуть теж, що в таємних планах фінського уряду було включення всього Кольського півострова до складу Фінляндії, а фінська пропаганда, мовляв, не соромилася говорити про майбутню Велику Фінляндію з територією до Уралу. Але пропаганда багато чого говорить, особливо в роки війни. Подальші дії фінської армії доводять, що ні до Уралу, ні навіть до Кольського півострова ніхто в Фінляндії йти не збирався, лише до старого кордону.

Захоплення Східної Карелії в планах Маннергейма служило забезпеченням безпеки країни, не більше. Фінське командування тримало на північній ділянці радянсько-фінляндського кордону тільки 2 дивізії, які поряд з 4 німецькими дивізіями входили в окрему армію «Норвегія». На південній ділянці були сконцентровані Південно-Східна і Карельська фінські армії. Їм протистояли війська Північного фронту, який директивою Ставки ВГК був розділений на Карельський фронт і Ленінградський фронт. І якщо 14-й радянській армії за сприяння Північного флоту до середини липня 1941 року пощастило зупинити просування противника на Мурманському, Кандалакському і Ухтинському напрямках, то розтягнуті на широкому фронті війська 7-ї армії не змогли протистояти Карельській фінській армії, що мала триразову перевагу в силі , і відійшли до кінця вересня на річку Свір, де фронт стабілізувався до літа 1944 року.

Після півтора місяця захисту Петрозаводська, в жовтні 1941 року місто було залишено радянськими військами. Південно-Східна фінська армія, що перейшла в наступ 31 липня 1941 року на Карельському перешийку, отримавши серйозної шкоди від 23-ї армії, змушена була до кінця вересня 1941 роки припинити наступальні дії. Тут, на північних підступах до Ленінграда, фронт також стабілізувався до червня 1944 року.

Історики пишуть, що таким чином, мовляв, радянські війська не дозволили фінським і німецьким військам з’єднатися і створити друге кільце блокади навколо Ленінграда, скувавши в Карелії значні сили противника. Але це сталося в основному тому, що фіни і не бажали подальшого просування, як і не бажали брати участь в блокаді Ленінграда, хоча німці в день нападу Німеччини на СРСР напівжартома пропонували фінам перенести їх столицю в Петербург.

Війна набувала затяжного, позиційного характеру. Фіни почали шукати можливості для виходу з війни, що знову-таки суперечить заявам радянських і російських істориків про амбіції Фінляндії. Перемога над німцями і румунами під Сталінградом в 1943 році стала для Фінляндії вирішальною щодо продовження війни. Але переговори з Радянським Союзом були дуже нелегкими і в квітні 1944 року закінчилися безрезультатно. Німеччина вимагала від фінів укладання союзного договору. Історики пишуть: «Через кілька днів після висадки союзних військ у Франції, Радянський Союз почав велику Виборзько-Петрозаводську операцію по розгрому фінської армії на Карельському і Онезько-Ладозькому перешийках з метою виведення Фінляндії з війни на боці фашистської Німеччини». За кадром знову залишається факт, що фіни вже самі пропонували вийти з війни, але Сталін наполягав на своїх умовах і бажав говорити з Рюті тільки з позиції сили. З радянського боку в Виборзько-Петрозаводській операції брали участь 450 тисяч осіб, 10 тисяч гармат і мінометів, близько 800 танків і САУ, 1574 літаків. Радянські війська переважали противника в людях у 1,7 рази, в артилерії – в 5,2 рази, в танках і САУ – в 7,3 і літаках – в 6,2 рази. На виборзькому напрямку радянські війська зустріли потужну оборону глибиною до 120 км («Карельський вал»), що складалася з трьох смуг. Після найсильнішого вогневого придушення першої смуги радянською артилерією оборона противника, незважаючи на перекидання додаткових фінських і німецьких дивізій, була зламана, 15 липня був завершений прорив другої смуги, і 20 липня радянські війська оволоділи Виборгом. Таким чином, були забезпечені сприятливі умови для початку операції, в результаті якої був звільнений Медвежогірськ, Олонець і Петрозаводськ.

Історики пишуть: «Потім була очищена від противника велика частина Карело-Фінської РСР» … Здорово! Фінську республіку очищають від фінів! На наступний день після початку Свірсько-Петрозаводської операції, 22 липня, Фінляндія за посередництва Швеції запросила у СРСР умов миру. Тут же прибув в Гельсінкі німецький міністр закордонних справ. Ріббентроп зажадав гарантій, що фіни і надалі будуть продовжувати боротьбу на боці Німеччини. Президент Рюті підписав таке зобов’язання, але це було лише приватне зобов’язання президента, яке пов’язувало тільки його самого. Тепер уже він не міг брати участь у мирних переговорах, і після його відставки на пост президента 5 серпня 1944 року парламент обрав маршала Маннергейма. Угода про припинення військових дій була підписана в Москві 4 вересня 1944 року. Фінляндія взяла на себе зобов’язання протягом двох місяців демобілізувати армію, вивести німецькі війська з країни, до 15 вересня 1944 року роззброїти і передати СРСР в якості військовополонених всі німецькі війська з фінської території. У зв’язку з небажанням німців залишати фінську територію між Фінляндією і Німеччиною почалася локальна так звана Лапландська війна, яка закінчилася лише навесні 1945 року, забравши життя близько тисячі фінських солдатів. Всього ж в цій війні Фінляндія втратила загиблими близько 61 тисяч солдатів. Втрати радянських військ в одній тільки Виборзько-Петрозаводській операції склали близько 23.700 чоловік убитими і 72.700 пораненими. Як і Зимову війну, Фінляндія закінчувала і цю програвшою стороною. Але алогізм перемоги СРСР у цій черговій війні з Фінляндією полягає в тому, що обидві країни повернулися до стану 1940 року, крім відійшовшого до СРСР абсолютно нікому не потрібного шматка північної малозаселеної і власне не представляючої інтересу землі Петсамо біля норвезького кордону.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *