11 Травня, 2020

Радянський «стройбат»

«Стройбат» або будбат був справжньою легендою в СРСР. Правда, швидше в поганому сенсі слова – цього роду військ цуралися багато призовників, а військове керівництво взагалі виступало проти його існування. Військово-будівельні загони або в просторіччі – «стройбат», ведуть свій відлік з 13 лютого 1942 року, коли постановою Ради народних комісарів СРСР було сформовано Військово-відновне управління, яке займалося ремонтом і будівництвом об’єктів на територіях, звільнених від німецьких окупантів.

Термін «стройбат» був офіційно виведений з обігу в 1970-х роках, проте повністю з лексикону не втік, зберігаючись як частина військового і цивільного жаргону. Також словосполучення «будівельний батальйон» продовжувало використовуватися відносно деяких груп зарубіжних військ.

«Стройбатівці» іронічно називали себе «королівськими військами». За однією версією через численність особового складу: в 1980-х роках він налічував приблизно від 300 до 400 тис. осіб, що перевищувало кількість військовослужбовців в ВДВ (60 000), Морській піхоті (15 000) і Прикордонних військах (220 000) разом узятих. За іншою версією самоназва була пов’язана з ім’ям конструктора Сергія Корольова (всі космодроми СРСР зводилися будівельними загонами).

У радянської молоді стройбат вважався не найпрестижнішим місцем для несення військової служби. Його непопулярність була викликана тим, що безпосередньо до військової справи він мав лише формальне відношення. Тим не менш, новобранці, які поповнювали склад будівельних загонів мали певні переваги перед покликаними в інші роди військ. Згідно з наказом №175 міністра оборони СРСР від 30 травня 1977 військовому будівельнику за роботу нараховувалася заробітна плата, з якої, щоправда, віднімалася вартість харчування, обмундирування, банно-пральних послуг, культурних заходів та інших видів забезпечення – тих, що об’єднувалися поняттям «речова заборгованість ».

Як згадував один із службовців будівельного батальйону, щомісяця у нього утримували близько 30 рублів за побутові послуги – «прання, миття, форму». Зарплата в будівельних військах (на період 1980-х років) коливалася в діапазоні від 110 до 180 рублів, але в деяких випадках доходила і до 250 рублів. Все залежало від спеціальності. Більше за інших отримували як правило працюючі на баштових кранах і екскаваторах. Гроші клалися службовцю на рахунок і видавалися при звільненні у запас. Правда, при гострій необхідності дозволяли пересилати гроші рідним. По закінченні служби «стройбатівці» іноді вивозили до 5 тис. рублів.

Були у «стройбатівців» і додаткові джерела заробітку, зокрема, на так званих «халтурах», де платили в районі 10-15 рублів за один трудовий день. Були і пільги. Їх отримували прапорщики і офіцери, які мали можливість швидко вирішувати свої житлові проблеми.

Особистий склад комплектувалися в основному з призовників, які закінчили будівельні навчальні заклади. Часто будзагони поповнювалися за рахунок вихідців з сільських районів, «вміють тримати інструмент в руках». Туди ж відправляли неблагополучну молодь, іноді вже з судимістю. Хоч говорити про це було не прийнято, національна ознака була ще одним критерієм відбору в стройбат. Так, частка кавказьких і середньоазіатських народів у деяких будівельних батальйонах, доходила до 90% особового складу. Поширена думка, що причиною, по якій вихідці з Середньої Азії та Кавказу допускалися в основному до будівельних робіт було погане знання російської мови. Національний склад відлякував багатьох призовників. Ще одна категорія призовників, яким дорога в стройбат це були юнаки з обмеженнями за станом здоров’я.

Сам факт існування військово-будівельних загонів не раз піддавався критиці вищим військовим керівництвом, яке вважало подібні формування неефективними і навіть «нелегальними». У 1956 році міністр оборони Георгій Жуков і начальник Генштабу Василь Соколовський доповідали, що «Використання в промисловості праці військовослужбовців є порушенням Конституції СРСР, оскільки згідно зі статтею 132 Конституції військова служба … повинна проходити в лавах Збройних Сил СРСР, а не в будівельних організаціях цивільних міністерств СРСР». Фахівці звертали увагу на те, що виробнича діяльність військово-будівельних частин була погано організована, а їх матеріально-побутове забезпечення знаходилося на вкрай низькому рівні.

Один з негативних прикладів пов’язаний з військово-будівельним загоном №1052, який у листопаді 1955 був розміщений в недобудованому приміщенні. Комісія виявила неприпустимі побутові та санітарні умови утримання службовців. Робочим доводилося спати одягненими, оскільки температура в кімнатах не перевищувала +3 градуси. Протягом місяця вони були позбавлені можливості митися в лазні, міняти білизну, в результаті чого у багатьох завелися воші.

Всупереч сформованій думці служба в будівельних загонах була аж ніяк не безпечна. У 1986 році «стройбатовці» були кинуті на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи – за деякими даними вони становили не менше 70% контингенту працювавших у зараженій зоні. Через два роки будзагони вирушили до Вірменії розбирати завали і відбудовувати міста після руйнівного землетрусу.

Служили вони і в Афганістані. У 1979 році, відразу після введення радянських військ в цю країну, постало питання про розквартирування особового складу. У найкоротші терміни потрібно було створити і упорядкувати військові містечка з усією інфраструктурою, житловими і військово-адміністративними будівлями, побудувати склади для боєприпасів і техніки, фортифікаційні споруди по периметру військових частин, аеродроми. У 1982 році радянський будівельний батальйон був направлений на Фолклендські острови в порт Стенлі подовжувати бетонну злітно-посадкову смугу. Саме в цей час на острови вторглися британські війська, що оспорювали з Аргентиною контроль над даними територіями.За відомостями учасника тих подій, радянські солдати замінували всі підходи до аеродрому, озброїлися трофейною зброєю і протягом трьох днів витримували облогу з боку британських військових. Тільки завдяки втручанню Москви локальний військовий конфлікт був зупинений – радянським солдатам наказали скласти зброю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *