8 Травня, 2020

Пушкін та карти

В поліцейському списку московських картярів за 1829рік в числі 93 персон значаться, наприклад: «1. Граф Федір Толстой -Тонкий гравець і планіст … 22. Нащокін – відставний гвардії офіцер, гравець і забіяка … 36. Пушкін – відомий у Москві банкомет … ».

Одного разу поет програв 10000 багатієві Всеволожському, платити було нічим, і тоді Пушкін віддав йому свій перший збірник віршів, на який йшла підписка, – щоб той отримував дохід з нього. На щастя, видання затрималося, і коли поет запропонував Всеволожському викупити вірші назад, той поступив надзвичайно благородно – віддав без всяких грошей! Іншого разу Пушкін познайомився в Москві з відомим картковим профі Окунь-Багановським, програв йому 30 000 рублів – а потім все життя розплачувався по частинах. І, віддаючи борг, продовжував, зрозуміло, грати ще і ще …

А в Москві, граючи в штос «по-крупному» з Олександром Загряжським і залишившись без копійки, запропонував у вигляді ставки щойно написану ним п’яту главу «Онєгіна». Програвши, поставив пару пістолетів – і тут йому стало везти. І главу «Онєгіна» відіграв, і пістолети, і ще півтори тисячі рублів заробив.

Якось якийсь пан Полторацький поставив тисячу рублів асигнаціями і запропонував Пушкіну внести в якості відповіді ставки листи Рилєєва, які він пристрасно бажав роздобути. І Пушкін в запалі погодився! Правда, через кілька хвилин він схаменувся і вигукнув: «Яка гидота! Програти листи Рилєєва в банк! Я подарую вам їх! ».

Багато разів Пушкін давав обітницю більше ніколи не грати, клявся у цьому дружині. Але при першому ж випадку благі наміри розліталися в пух і прах, і до самої зорі він не міг відірватися.

Сучасники жваво обговорювали регулярні програші поета. Жандармський генерал Волков доповідав своєму шефу Бенкендорфу: «…як здається, не стільки тепер займається віршами, як картковою грою, і поміняв Музу на Муху, яка тепер з усіх ігор у великій моді … ». Коли Пушкін грав, він не реагував навіть на близьких друзів, настільки розпалювався. Поговорити з ним у цей момент і відірвати від карт було просто неможливо.

Микола Язиков пишсав братові: «Між нами буде сказано, Пушкін приїжджав сюди у справах не чисто літературним, або, вірніше сказати, не за справою, а для картярських угод, і знаходився в товаристві самому мерзенному: між щелкоперами, шахраями і обдиралами . Це завжди з ним буває в Москві. У Петербурзі він живе охайніше. Видно, брат, помиляється прислів’я – одружується – зміниться! ».

Англієць Томас Рейці, пристрасний шанувальник Пушкіна, був дуже розчарований, побачивши його, про що чесно і написав: «Я зустрів минулого вечора у барона Реханзена російського Байрона – Пушкіна, знаменитого, разом з тим єдиного поета в цій країні … Я не помітив нічого особливого в цій особистості і в його манерах, зовнішність його неохайна, цей недолік є іноді у талановитих людей, і він відверто зізнається у своїй пристрасті до гри; єдиний примітний вираз, який вирвався у нього під час вечора, був таким: «Я б вважав за краще померти, ніж не грати»

Коли Пушкін поїхав на Кавказ, до нього приєдналася компанія дуже досвідчених шулерів. Самому Олександру Сергійовичу вони ніякої шкоди не нанесли, зате виграли скажені гроші у тих, хто, почувши про приїзд Пушкіна, злетівся до нього, «як мухи на мед». З цього приводу злі язики стверджували, що поет виступав з шулерами заодно. Друзі Пушкіна чутки люто спростовували. Тим часом шулери дійсно могли спланувати цю поїздку і скористатися довірливістю Пушкіна. Розрахунок простий: на Кавказі безліч нудьгуючих багатих людей, які зі звичайними гравцями-шулерами грати б не сіли – зате вони із задоволенням скоротають нічку-другу за грою з Пушкіним та його нібито приятелями.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *