Психосоматичні причини виникнення хвороб

Психосоматичні причини виникнення хвороб

Що таке психосоматика? Чи можемо ми запрограмувати свій організм на хворобу? Чому нам іноді вигідно хворіти?

Всі хвороби йдуть із голови. Наприклад, у людей, які не хочуть «бачити», нерідко знижується гострота зору. У небажаючих «чути це» – з’являються проблеми зі слухом. Ті, хто повинен приймати відповідальні рішення, нерідко напередодні дня Х звалюються з високою температурою або потрапляють до лікарні з гіпертонічним кризом.

Психосоматика (від грец. ???? – душа і ???? – тіло) – напрям у медичній психології, який вивчає вплив психологічних чинників на виникнення і перебіг тілесних (соматичних) хвороб.

Психосоматичні захворювання – це хвороби тіла, причиною яких є душевні проблеми або негативні емоції: страх, паніка, почуття провини, гнів, депресія, тривога та ін. На думку медиків, психосоматичні проблеми є причиною 80% недуг: гіпертонії, бронхіальної астми, цукрового діабету, артриту, виразки шлунка, вегетосудинної дистонії та ін.

Виходить, що ми підсвідомо програмуємо себе на хворобу. Адже погіршення фізичного стану – це інколи єдиний можливий спосіб задовольнити свої потреби, коли всі інші способи вже були випробувані і виявилися неефективними. Які ж особисті потреби можна задовольнити за допомогою хвороби?

Потреба в турботі й увазі близьких

Підвищення, здавалося б, ні з того ні з сього температури тіла може бути пов’язано з відчуттям своєї непотрібності і елементарним психологічним виснаженням. Зазвичай проблеми зі здоров’ям з цієї причини виникають у людей, які звикли бути сильними і надавати допомогу іншим на шкоду собі. Хвороба для сильної людини – нерідко спосіб привернути увагу до своєї персони, нагадати оточуючим, про те, що вона теж потребує турботи і ласки. А питання «Як ти себе почуваєш?», «Чим лікуєшся?», «Чи може тобі що-небудь потрібно?», А також слова підтримки – як бальзам на серце. Завжди приємно відчувати турботу близьких Саме тому, бажаючи хоча б на пару днів опинитися в центрі уваги, відчути себе значущим і важливим, багато підсвідомо і програмують себе на хворобу. Крім того, опинившись по тій або іншій причині прикутими до ліжка, ми легко можемо мотивувати близьких на вчинення певних дій. Адже, як відомо, хворому відмовляти не можна. Відповідно, хвороба – це непоганий спосіб нарешті змусити чоловіка доробити ремонт у кімнаті, змусити дітей бути більш самостійними в побутовому плані і т.д.

Потреба у відпочинку

З цієї причини хвороби часто наздоганяють трудоголиків, для яких єдиний гідний спосіб відпочити від трудів праведних – захворіти. Хворіють з цієї причини і діти, для чиїх батьків шкільні заняття – це святе, тому пропускати їх дитина може лише через серйозне нездужання.

Потреба відстрочити рішення проблем або прийняття важливих рішень

Нерідко хвороби навалюються на нас у вирішальні життєві моменти, наприклад, коли треба буде змінити місце проживання або роботу, розірвати тривалі, але абсолютно безперспективні відносини і т.д. Таким чином, ми несвідомо даємо собі відстрочку на прийняття життєво важливих рішень і намагаємося сховатися від проблем.

До речі, діти нерідко маніпулюють батьками саме за допомогою хвороб. Адже дитині іноді легше захворіти, ніж змиритися з майбутнім розлученням батьків.

Потреба розібратися в своєму житті

Вимушене ув’язнення в чотирьох стінах дозволяє переосмислити своє життя Сучасний темп життя іноді просто не дозволяє нам зупинитися і оцінити, чи правильно ми все робимо, чи по тому шляху йдемо. В результаті хвороба (банальна ГРВІ) – єдиний спосіб хоч би на пару днів уповільнити хід подій, подумати про головне і розставити пріоритети.

Якщо ви страждаєте хронічним недугою або часто звертаєтеся до поліклініки з приводу звичайного ГРВІ, цілком може бути, що проблеми зі здоров’ям пов’язані з вашою підсвідомістю. Щоб вирішити свої психологічні проблеми, візьміть аркуш паперу і ручку і письмово дайте відповідь на одне питання: «Яку вигоду я отримую від цієї хвороби?». Швидше за все, вигод буде кілька. Як тільки проблема буде визначена, дозвольте собі «зжитися» з нею, а потім обов’язково знайдіть спосіб задовольнити свої потреби відкритим способом.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *