Про що думає відрубана голова

Про що думає відрубана голова

Із слабкими нервами та вразливим далі не читати!

Протягом багатьох століть люди задавалися питанням, чи здатна відрубана голова людини зберігати свідомість і мислити. Сучасні експерименти на ссавцях і численні свідчення очевидців надають багатий матеріал для суперечок і дискусій.

Традиція обезголовлювання має глибоке коріння в історії і культурі багатьох народів. Так, наприклад, в одній з біблійних другоканонічних книг розповідається знаменита історія Юдифи, прекрасної іюдейки, яка обманом проникла в табір ассірійців, що облягали її рідне місто і, вкравшись в довіру до ворожого воєначальника Олоферна, відрубала вночі йому голову.

У найбільших європейських державах декапітація вважалася однією з найблагородніших видів страт. Стародавні римляни використовували її по відношенню до своїх громадян, оскільки процес обезголовлювання проходить швидко і не настільки болісний, як розп’яття, якому піддавалися злочинці без римського громадянства.

В Середньовічній Європі обезголовлення також користувалося особливою пошаною. Голови відрубували лише дворянам; селян і ремісників вішали і топили.

Лише в XX столітті декапітація була визнана західною цивілізацією негуманною і варварською. В даний час усікновення голови в якості вищої міри покарання застосовується лише в країнах Близького Сходу: в ??Катарі, Саудівській Аравії, Ємені та Ірані.

Голови відрубували зазвичай сокирами і мечами. При цьому, якщо в деяких країнах, наприклад, в Саудівській Аравії, кати завжди проходили спеціальну підготовку, то в Середньовіччі для приведення вироку у виконанні найчастіше використовували простих стражників або ремісників. В результаті, в багатьох випадках відрубати голову з першого разу не вдавалося, що призводило до страшних мук засуджених і обуренню натовпу зівак.

Тому наприкінці XVIII століття в якості альтернативного і більш гуманного знаряддя страти вперше була представлена ??гільйотина. Всупереч поширеній помилці цей інструмент отримав своє ім’я не в честь свого винахідника – хірурга Антуна Луї.

Хрещеним батьком машини смерті став Жозеф Ігнас Гильотен, професор анатомії, що вперше запропонував використовувати для обезголовлювання механізм, який, на його думку, не став би заподіювати додаткового болю засудженим.

Перший вирок за допомогою страшної новинки був приведений у виконання в 1792 році в пост-революційній Франції. Гільйотина дозволила фактично перетворити людські смерті в справжній конвеєр; завдяки їй всього за один рік якобінські кати стратили понад 30 000 французьких громадян, влаштувавши справжній терор своєму народу.

Втім, пару років по тому машина для обезголовлювання влаштувала урочистий прийом самим якобінцям під радісні крики і улюлюкання натовпу. Франція використовувала гільйотину як вищу міру покарання аж до 1977 року, коли була відрізана остання голова на європейській території.

Але що ж відбувається під час обезголовлювання з точки зору фізіології?

Як відомо, серцево-судинна система через кровоносні артерії доставляє кисень та інші необхідні речовини до мозку, які необхідні для його нормальної роботи. Обезголовлення перериває закриту систему кровообігу, тиск крові швидко падає, позбавляючи мозок припливу свіжої крові. Раптово позбавлений кисню мозок швидко перестає функціонувати.

Час, протягом якого голова страченого при цьому може залишатися у свідомості, залежить багато в чому від способу страти. Якщо невмілому катові було потрібно кілька ударів, щоб відокремити голову від тіла, й кров витікала з артерій ще до закінчення кари – відрубана голова була вже давно мертва.

Але гільйотина була ідеальним знаряддям смерті, її ніж перерізав шию злочинця блискавично і дуже акуратно. В післяреволюційній Франції, де страти проходили публічно, кат часто піднімав голову, що впала в корзину з висівками, і насмішкувато демонстрував її натовпу роззяв.

Так, наприклад, в 1793 році після страти Шарлотти Корде, яка зарізала одного з лідерів Французької революції Жан-Поля Марата, за свідченням очевидців, кат, взявши відрізану голову за волосся, глумливо відшмагав її по щоках. На превеликий подив глядачів обличчя Шарлотти почервоніло, і його риси скривилися в гримасі обурення.

Так було складено перший документальний звіт очевидців про те, що відрубана гільйотиною голова людини здатна зберігати свідомість. Але далеко не останній.

Дискусія про те, чи здатний мозок людини продовжувати мислити після усікновення голови, тривала багато десятиліть. Деякі вважали, що гримаси, які корчать особи страчених, пояснюються звичайними спазмами мускулів, контролюючих рухи губ і очей. Подібні спазми часто спостерігалися і у інших відрізаних кінцівок людини.

Різниця в тому, що на відміну від рук і ніг в голові знаходиться мозок, уявний центр, здатний свідомо керувати рухами мускулів. При відсіканні голови, в принципі, ніякої травми мозку не наноситься, таким чином він здатний функціонувати, поки недолік кисню не призведе до втрати свідомості і смерті.

Відомо чимало випадків, коли після відрізання голови тіло курки продовжувало рухатися по двору протягом декількох секунд. Голландські дослідники проводили дослідження на щурах; вони жили ще цілих 4 секунди після декапітациї.

Уявлення про те, що може відчувати відрубана голова людини, залишаючись в повній свідомості, зрозуміло, жахливе. Ветеран армії США, який в 1989 році разом з другом потрапив в автомобільну аварію, так описував обличчя свого товариша, якому відірвало голову: «Спочатку воно виражало шок, потім жах, а в кінці страх змінився сумом …»

За спогадами очевидців, англійський король Карл I і королева Анна Болейн після страти від руки ката ворушили губами, намагаючись щось сказати.

Категорично виступаючи проти використання гільйотини, німецький вчений Зоммерінг посилався на численні записи лікарів про те, що обличчя страчених викривлялися від болю, коли доктора пальцями торкалися зрізу хребетного каналу.

Найзнаменитіше з такого роду свідоцтв належить перу доктора Борьйо, який обстежив голову страченого злочинця Анрі Лангіля. Лікар пише, що протягом 25-30 секунд після декапітації він двічі кликав Лангіля по імені, і той щоразу відкривав очі і спрямовував свій погляд на Борьйо.

Свідчення очевидців, а також ряд експериментів над тваринами доводять, що після обезголовлювання людина може протягом декількох секунд зберігати свідомість; вона здатна чути, дивитися і реагувати.

На щастя, така інформація може виявитися все ще корисною лише для дослідників з деяких арабських країн, де декапітація все ще користується популярністю в якості законної вищої міри покарання

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *