Про готовність Російської імперії до Першої світової війни

Про готовність Російської імперії до Першої світової війни
Хоча про велику війну думали в Європі постійно, але її початок викликав жах навіть у багатьох провідних політиків. Так, отримавши повідомлення про мобілізацію в Російській імперії, німецький кайзер Вільгельм II спочатку навіть впав у паніку: «Мир захлесне найжахливіша з усіх воєн, результатом якої буде розгром Німеччини. Англія Франція й Росія вступили в змову, щоб знищити нас ». Німеччина і Австро-Угорщина хотіли вирішити справу без загальної війни, а вступ у війну Росії і Англії різко змінювало ситуацію.
4 вересня 1914 року країни Антанти прийняли в Лондоні рішення не укладати сепаратного миру і укласти тісніший військовий союз. Треба відзначити, що на початку війни всі держави охопила хвиля патріотизму і націоналізму. Британський історик Г. Крейг зазначав: «Це була надзвичайна суміш нереалізованого патріотизму, романтичної радості з приводу можливості участі в великий пригоді, наївного очікування того, що тим чи іншим способом цей конфлікт вирішить всі колишні проблеми». Більшість німців, французів, англійців і росіян вірило, що їхня країна стала жертвою жорстокої зовнішньої агресії. Загальною формулою став вираз «ми цього не хотіли, але тепер ми повинні захищати свою батьківщину ». На початку війни відбулася національна консолідація.
Тільки одиниці здогадувалися, що війна принесе страшні руйнування, різке падіння рівня життя, що загинуть мільйони людей. Більшість, включаючи лідерів держав, вважало, що війна буде недовгою і завершиться красивою перемогою. Ще переважав образ лицарської, «красивої» війни з різнокольоровою формою і офіцерами-джентльменами.
З початком війни в правлячому класі Російської імперії абсолютно взяли гору англо-і франкофіли. Відносно невелика група тих, кого вважали германофілами, виявилися на узбіччі суспільного життя. При дворі прихильником миру з Німеччиною вважали імператрицю Олександру Федорівну, колишню принцесу Гессен – кузину німецького імператора. В Думі і Держраді за хороші відносини з Німеччиною виступали крайні праві діячі (т. з. «Чорносотенці»). Серед них були князь Мещерський, міністр Щегловитов, барон Розен, депутати Пуришкевич і Марков. Треба відзначити, що крайні праві виявилися найбільш далекоглядними діячами Російської імперії, застерігаючи уряд від початку війни з Німеччиною. Серед співчуваючих до них діячів був і Петро Миколайович Дурново, який застерігав государя Миколу II від виступу проти Німеччини, пророкуючи соціальну революцію і крах, як монархічної Росії, так і Німеччини.
В лютому 1914 року Дурново передав цареві аналітичну записку. У ній колишній міністр внутрішніх справ досить точно передбачив склад двох протиборчих коаліцій, зазначив, що Російські йімперії дістанеться основна тяжкість війни й роль «тарана, що пробиває саму товщу германської оборони». Дурново говорив про неготовність Росії до війни, що війна «не може виявитися тріумфальною ходою до Берліна». У разі поразки у війні передрікав впадіння «у безпросвітну анархію, результат якої важко передбачити». Армія, яка буде позбавлена найбільш надійного кадрового свого складу, не зможе зупинити заворушення, більш того, вона сама стане соціальною базою для революції. Дурново передбачив і крах ліберальної опозиції (майбутнього Тимчасового уряду). Він зазначав, що опозиція інтелігентна за своїм складом і відірвана від народу, тому в разі революції швидко втратить контроль над ситуацією. Схожа доля загрожувала і Німеччини. По суті, Дурново дав похмурий, але пронизливо вірний аналіз майбутнього Російської та Німецької імперій.
В цілому ж правлячі кола і ліберальну інтелігенцію охопили антинімецькі настрої. Вони виявилися досить стійкими. Лідери лібералів Гучков і Мілюков навіть в 1917 році, коли згубність війни стала ясною дуже багатьом людям, продовжували відстоювати ідею «війни до переможного кінця». Західна партія в Росії підтримувала спільну мету Антанти – необхідність ослаблення «німецького імперіалізму». Росія зобов’язана була виконати союзницькі зобов’язання перед Францією.
У Франції панував реваншизм і доктрина «війни до крайніх меж». Французький генштаб звільнив з армії всіх прихильників оборонних дій. Французи планували атакувати. Французький статут 1913 починався наступним постулатом: «Французька армія, повертаючись до своєї традиції, не визнає ніякого іншого закону, крім закону наступу». Захоплення стратегічної ініціативи, непохитна воля в прагненні до вирішального бою, невичерпна життєва сила – стали основними принцами французької армії. Вища військова академія на чолі з генералом Фошем всі плани будувала на основі принципу: «воля до перемоги є перша умова перемоги». Три покоління французів вірили в блискучу перемогу, після якої Франція поверне Ельзас і Лотарингію (втрачені у війні 1870-1871 рр.) І відновить лідируючу роль Парижа в Західній Європі. Подальші події покажуть, як сліпі були французькі військові і політики. Однієї волі до перемоги було мало, щоб зломити німецьку військову машину.
Спочатку вступ у війну Росії та Британії викликало шок в Берліні. Багато хто сподівався, що Росія обере стратегію Кутузова в 1812 році – очікування вторгнення, і відступ в глиб території. Це дозволяло вирішити питання Франції, а потім вже повернути всі сили проти Росії. Та й двозначна політика Лондона ввела німецьке керівництво в оману. Паузу в англійській дипломатичній грі 1 серпня 1914 в Берліні сприйняли як прагнення Британії зберегти нейтралітет. Німецький імператор вигукнув: «Тепер ми можемо почати війну тільки з Росією! Ми просто відправимо всю нашу армію на Схід! »
Ошукані очікування викликали ненависть. У Німеччині широко розлився потік ненависті насамперед до двох країн – Англії та Росії. Німеччина ще могла уникнути страшної війни на два фронти, якщо б проявила мудрість і ініціювала переговорний процес. Однак агресивність і войовничість взяли гору, Берлін не бажав здаватися слабким.
Англоманія значної частини німецької верхівки зіграла з Берліном жорстокий жарт. Німці невірно оцінили устремління Англії. Німецький посол у Лондоні Ліхновський ревно переймав все англійське. Йому слідували й у Берліні. Англійською в німецькій столиці говорила вся верхівка, починаючи з канцлера Бетман-Гольвега і адмірала Тірпіца. Багато видатних державних діячів були одружені на англійках. Багато німців вважали, що два народи німецького кореня повинні бути єдині і керувати світом. Для них Британська імперія була зразком для наслідування. Ця ж хвороба завдасть смертельного удару і Третьому рейху Гітлера.
Кайзер і його оточення невірно зрозуміли загальну лінію британської політики, що мета Лондона – бути в Європі однією домінуючою силою. Глава англійського штабного коледжу генерал Вільсон дружив з головою Вищої військової школи Франції генералом Фошем і зі своїми колегами об’їздив на велосипедах франко-німецький кордон. Вільсон чітко визначив напрямок головного удару німецької армії – охоплення французьких військ правим флангом. Уже Весною 1914 р було завершено створення франко-британського плану початку бойових дій. Про нього знало всього 10 офіцерів. Англія планував провести мобілізацію в один день з Францією і відразу відправити на фронт експедиційний корпус (6 дивізій).
У Парижі і Лондоні з захопленням і страхом дивилися на міць Росії і планували воювати з Німеччиною «до останнього російського солдата». Сер Едвард Грей писав в 1914 році: «Російські ресурси настільки великі, що в кінцевому підсумку Німеччина буде виснажена Росією навіть без нашої допомоги».
Уже в серпні 1914 р Російська імперія виставила 114 готових до бою дивізій, у Франції було 62 дивізії, Британія вставила 6 дивізій. Німецька імперія виставила на початку війни 78 дивізій (незабаром довівши їх число до 96), а Австро-Угорщина – 49 дивізій.
У 1910 році почалася реформа армії: період мобілізації був скорочений, технічний стан, і організація запасів покращені. Призов тепер здійснювався суворо за територіальним принципом. Скорочення гарнізонних військ дало 6 додаткових дивізій. Збільшили чисельність офіцерського корпусу, покращили харчування і обмундирування солдатів. Провели «чистку» армії: у відставку були відправлені 341 генералів і 400 полковників.
В цілому армія була значно посилена. Патріотизм армії і народу на початку війни був дуже високий. На військові потреби направляли великі кошти. Росія після Цусіми знову стала великою військово-морською державою. Так, якщо германська військово-морська програма в 1907 – 1908 гг. коштувала 14 млн. фунтів стерлінгів, то російська програма того ж періоду оцінювалася також в 14 млн. фунтів стерлінгів. Військово-морське будівництво 1913-1914 рр. обійшлося Німеччині в 23 млн. фунтів, а одночасне російське кораблебудування дорівнювало 24 млн. фунтів стерлінгів. Це було можливо завдяки загальному економічному підйому російської імперії: державні доходи між 1900 і 1914 роками подвоїлися і досягли 3,5 млрд. рублів. Реформи Столипіна (одного з самих ярих супротивників протистояння з Німеччиною) позитивно позначалися на економіці країни. На заході Російської імперії побудували стратегічні залізні дороги, які дозволяли перекинути на фронт близько 100 дивізій протягом 18 днів. В результаті Росія відставала від Німеччини в повній бойовій готовності всього на три дні. Солдати отримали нові (коричнево-зелені) гімнастерки і були озброєні п’ятизарядною гвинтівкою калібру 7,62 мм (гвинтівка Мосіна, трьохлінійка). Польова артилерія відповідала кращим світовим стандартам.
Однак армія мала ряд слабостей, які яскраво проявляться вже в ході війни. Вище командування, як і під час російсько-японської війни, значною мірою, не відповідало займаним посадам. їх рівня. «Генерали мирного часу» не могли привести армію і імперію до перемоги. Більш того, частина генералітету підтримає змову, яка приведе до державного перевороту в лютому 1917 року.
В армії не вистачало офіцерів, і офіцерський корпус все швидше ставав селянсько-різночинським. Дворяни перестали бути основою офіцерського корпусу. В 1900-1914 рр. дві третини офіцерів у званні від підпоручика до полковника походили з різночинців, козаків чи селян. Аристократи зберегли лідируючі позиції тільки в кавалерії. До війни офіцерський корпус був в цілому вірний імператорського престолу. Але війна вибила кадровий склад офіцерського корпусу, офіцерами масово стали інтелігенти-різночинці, які стояли на ліберально-демократичних, соціалістичних чи націоналістичних позиціях. В результаті армія з головної опори трону стала одним з основних дестабілізуючих факторів.
Війна зупинить або вкрай сповільнить внутрішнє реформування Росії, яке могло врятувати імперію. Поки йшла війна, неможливо було завершити земельну реформу, радикально поліпшити становище робітників, запровадити загальну початкову освіту і т. д. Цим скористалися різні радикальні сили. І коли перша патріотична ейфорія закінчиться, в суспільстві буде накопичуватися глибинний протест.
Російська армія була потужною силою, але так і не досягла рівня, порівнянного з рівнем основного ворога – з німецьким. В Росії не вдалося створити такий генштаб, який був би не простим відділом військового міністерства, а мозковим центром армії і імперії. Величезні людські ресурси часто використовувалися командуванням бездарно. Неефективна організація виявила під час війни недоліки буквально у всьому – у виробництві та постачанні озброєнням, амуніцією, засобах зв’язку і медикаментах. Неефективне управління залізницями під час війни вело до того, що дороги були забиті ешелонами, і на фронт не могли вчасно підвезти боєприпаси і провіант.
Малограмотний російський солдат, погано орієнтувався на місцевості, важко опановував техніку. Іноземні спостерігачі відзначали погану розвідку, зневагу маскуванням, безініціативність і недолік здатних генералів, нескінченно слабку організацію військ і тилового постачання, комунікацій, відсутність телефонного зв’язку.
У Росії була відсутня головна умова, необхідна для війни в індустріальне століття – чесне і грамотне економічне планування. В тилу панували злодійство, некомпетентність, а часто і саботаж. Невійськові галузі промисловості рухнули досить швидко, озлоблено й швидко убожіє населення країни. Відсутність промтоварів позбавляло стимулу селян, і вони досить швидко стали притримувати продовольство (продрозверстку ввели ще в Російській імперії, а не більшовики). Бездумно мобілізовувались кваліфіковані робітники, що позбавляло промисловість цінних кадрів.
Надія на іноземну допомогу не виправдалася, армії не вистачало важких гармат, кулеметів і літаків. Так, вся російська армія мала 60 батарей важкої артилерії, а германська – 381 батарею. В липні 1914 року на більш ніж 1 тис. Солдатів припадав лише 1 кулемет, який вже під час Російсько-японської війни показав свою страшну ефективність. Тільки в липні 1915 року, після страшних поразок, російське командування замовить 100 тис. автоматичних рушниць і 30 тис. нових кулеметів. На початку війни російська промисловість виробляла в середньому 165 кулеметів на місяць. Російські підприємства могли виготовити лише третину автоматичної зброї, необхідної армії. Останнє купували у Франції, Англії та США. Але вони в першу чергу постачали свої армії, до Росії зброю постачали за залишковим принципом. До того ж різні типи кулеметів, як і закуповуваних гвинтівок, вимагали свій калібр патрона, що ускладнювало постачання військ. Ще гірше справа йшла з боєприпасами до артилерії: більше 37 млн. снарядів – два з кожних трьох використаних, завезли з Англії, Франції, США та Японії.
У загальному і цілому Росія (та й її противники) виявилася не готова до тривалої війни. Супротивні сторони були впевнені в швидкоплинному характері війни – воювати думали місяці два, не більше. На це передвоєнних запасів вистачало. Росія не використала повною мірою японський урок для того, щоб переозброїти армію, почати індустріалізацію, створити потужний військово-промисловий комплекс. Російська армія була достатня для оборони імперії, але не могла зрівнятися в технічному і організаційному відносинах зі своїм головним ворогом – німецькою армією. Хоробрість російського солдата не могла компенсувати некомпетентність військового командування та військово-технічне відставання.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *