Прихована спадщина Орди

Прихована спадщина Орди

У сучасній Росії багато що є зовсім не «руське», а лише спадщиною Золотої Орди, нажаль окрім вузьких фахівців цього ніхто не знає. А іноді цю спадщину не можуть розпізнати і фахівці.

Наведемо лише один яскравий приклад: герб двоголовий орел. У Росії прийнято вважати, що його ввів Іван III при шлюбі з Софією Палеолог. Це не так, оскільки двоголовий орел раніше був гербом Золотої Орди, він ще за століття до Івана III карбувався на ординських монетах. Чимало зразків подібних монет наведено у виданій у 2000 році книзі В.П. Лебедєва «Корпус монет Криму у складі Золотої Орди (сер. XIII – поч. XV ст.)».

Нагадаємо також, що багато російських істориків з бажання принизити татар свідомо іменують Орду «ханством» та її правителів «ханами», хоча насправді Золота Орда була царством і правили нею царі (потім Орда розпалася на кілька царств). В 1273 році, ще задовго до вінчання московського князя Івана III з Софією Палеолог, правитель Орди Ногай одружився на дочці візантійського імператора Михайла Палеолога – Єфросинії Палеолог та прийняв православ’я (як і двоголового візантійського орла в якості офіційного герба Орди).

Був у Золотої Орди й ще один герб, який «перекочував» на знамениту шапку царя Михайла Федоровича, на бухарські ордени, на герб російських областей і герби її міст, і навіть на герб та прапор Таджикистану!

У № 6 за 1987 р. журналу «Наука и жизнь» була опублікована стаття «Герби міст Астраханської і Саратовської губерній». У ній розповідалося: «Вперше Астраханська емблема -« вовк в короні »з’являється на державній печатці Івана IV в 70-х рр.. XVI в. … Але одночасно відомий і інший варіант Астраханського герба: корона і під нею шабля. відбиток воєводської печатки з таким малюнком історики також відносять до XVI століття. Цей варіант емблеми отримав подальший розвиток і був використаний при складанні герба Астраханської губернії.

Про походження символіки Астраханського герба існує цікава гіпотеза історика А.В. Арциховського. На підставі детального порівняння цілого ряду зображень астраханського герба на пам’ятках XVI-XVII століть з емблемою на так званій «Бухарській зіркці» – ордені, використовуваному бухарськими емірами, вчений робить висновок, що всі вони мають один прототип – якусь місцеву тюркську тамгу, різно осмислену російськими астраханськими воєводами і бухарським емірами. Причому перші бачать тут корону і шаблю, а другі – орнаментальний мотив.

Верхній елемент малюнка на зірці Арциховский ототожнює з короною, а нижній елемент – з шаблею. Виникає питання: при чому тут бухарські еміри? Справа в тому, що нащадки астраханських ханів заснували династію в Бухарі, правившу з 1597 по 1737роки, і цілком могли зберегти стародавню емблему своїх предків ».

Отже, ось герб Астрахані і герб Астраханської області (див. малюнок). Впадає в очі трилисник як головний елемент корони, а ще більш цей трилисник підкреслять на гербах XVI-XVII століть, що явно нагадує емблему на «Бухарської зірки».

Історія створення орденів Бухарського Емірату починається в 1868 р., коли був підписаний мирний договір, згідно з яким Бухара ставала російським протекторатом. При правлінні бухарського еміра Музаффара з узбецького роду манго в Бухарскому еміраті з’явилися перші нагороди. У 1881 році він заснував орден Благородної Бухари, який мав тільки зірку. У літературі орден Благородної Бухари найчастіше і згадується як «зірка» На ордені був напис арабською в’яззю «Нагорода столиці Благородної Бухари» і дата початку правління еміра. Нова нагорода була присуджена імператору Росії Олександру II, а пізніше Миколі II.

У центрі цього ордена якийсь сакральний символ (тамга), який, судячи з усього, бухарські еміри дійсно привезли з Астрахані. В принципі, історія підтверджує гіпотезу історика А.В. Арциховського.

1230 – Поява в Прикаспійських степах монгольських загонів Бату-хана (Батия).

XIV в. – Розпад Золотої Орди і утворення Астраханського царства з центром у місті Астрахань (Аштрахан, Аджітархан).

1553 – Астраханський цар Абдурахман уклав договір про дружбу з московським князем Іваном IV (Грозним).

1554 – Астраханський цар Ямгурчі уклав союз із Туреччиною та Кримом.

1554 – Віроломна окупація Астраханського царства військами Івана Грозного.

1554 – На престол посаджений царевич Дербишев-Алі.

1555 – спроба Дербишев-Алі звільнитися від васальної залежності від Москви.

1556 – Захоплення загоном отамана Л. Філімонова прикордонної ділянки Астрахані-Переволока.

1556 г – Насильницьке приєднання Астраханського царства до Великого князівства Московського.

1556 – Втеча останніх астраханських царів у Бухару.

1557 – Титул астраханського царя став використовуватися московським князем Іваном Грозним.

І ще істотна деталь: Астрахань стала регіональним центром (столицею Астраханського царства, а потім під Росією столицею губернії) тільки в період феодальної роздробленості в Орді. А до цього головним містом і цього регіону, і всієї території нинішньої Росії та інших земель був інший місцевий населений пункт – місто ЦАРЬОВ. Він був заснований близько 1260 роки як столиця Золотої Орди та носив назву Сарай-Берке. У російській імперії герб затверджений 20 червня 1846. У червоному полі золота з сімома зубцями стіна і над нею золотий же хрест, поставлений на місяці.

Цілком логічно припустити, що символ, спотворений на нинішньому гербі Астраханській області і зберігся на бухарському ордені, – це і є танга Сарая-Берке (можливо, Батия), яка потім перейшла до Астраханського царства. Тобто символ означає Золоту Орду, а не конкретно землі Астрахані.

У всякому разі, цей символ, схожий на трилисник, фігурує і на короні, що вінчає змія на Гербі Казані, столиці Казанської Орди – “Змій чорний під золотою короною, крила червоні, поле біле”.

Він же і на короні московських самодержців. Історик О.І. Закутний писав у нарисі «Історія астраханської геральдики» : «Корона« Астраханського царства », або шапка першого наряду царя Михайла Федоровича зроблена в 1627 році, замість важкого вінця Мономаха і отримала назву «Астраханська». Вона складається із трьох трикутних увігнутих золотих дощок, прикрашених фініфтю і дорогоцінним камінням, зведених вгорі під короною. Внизу шапка прикрашена вінцем із 6-ти хрестоподібних наскрізних запонів, також прикрашених камінням. На шапці затверджена корона, що складається з трьох дуг, проміжки між якими заставлені. Над цією короною ще інша, подібна їй, але меншої величини. Шапка увінчана смарагдом ».

Уточнимо, що і «шапка Мономаха» – це теж ординська «корона». Її 1339 року за зраду Русі подарував своєму рабу московському Івану Калиті ординський цар Узбек (він, до речі, і став вводити в Орді іслам, до цього Орда була православною). До Мономаха ця тюбетейка ніякого відношення не має.

Що ж до «Астраханської шапки» Михайла Федоровича, яка зображується і на нинішньому гербі Астраханській області, то вона настільки шанувалася московськими правителями і вважалася головною, бо була фактично короною ЦАРІВ ЗОЛОТОЇ ОРДИ. Вона через Астраханське царство потрапила до московитів від самого Батия і його столиці Сарая-Берке (нині місто Царьов). Те, що мистецтвознавці називають на ній «трьома трикутними увігнутими золотими дошками, прикрашеними фініфтю і дорогоцінним камінням», – це і є зображення тамги Золотої Орди, яке було потім гербом Астраханського царства, а потім стало гербом втіклих звідти ординських царів, які стали бухарськими емірами, а потім потрапило і на бухарський орден. Це один і той же символ.

Що він означає, вже неясно. Арциховский так і не зміг відповісти на це питання. Тамга – родовий знак у тюркських і деяких інших народів. Як правило, нащадок певного роду запозичав тамгу свого предка і додавав до неї додатковий елемент або видозмінював її. Найбільш поширена тамга у кочових тюркських племен. Зокрема у казахів, киргизів, татар, ногайців і т.д. Використання тамги відомо здавна, ще у скіфів, гунів, сарматів. Відомі тамги також у багатьох народів північно-західного Кавказу, абхазів. Тамгою мітились коні, верблюди і інша худоба, що знаходилася у спільній власності роду, або предмети (зброя, кераміка, килими тощо), виготовлені членами роду. Зображення тамги можна зустріти на монетах.

У Росії – зрозуміло – віддають перевагу «зам’яти» цю тему. Чому Михайло Федорович вважав «Астраханську шапку» найпрестижнішим головним убором для себе як царя Орди-Росії – не задається питанням жоден історик. Бо виходить абсурд: пишуть в книжках про якесь «ординське іго», а самі правителі Москви носять суто ординські «корони»: То кілька їх поколінь носило “тюбетейку” від царя Узбека ( переіменовану «шапкою Мономаха»), то потім вона змінилася на «Астраханську шапку» – як щось «більш значуще». Мовляв, царське. Бо від царів Орди. Так от від цих царів Орди і є вся Росія (яка і є Нова Єдина Орда) – а зовсім не від Київської Русі.

Цікаво, що і збіглі у Бухару астраханські царі залишили цьому регіону свій сакральний символ столиці Золотої Орди Сарая-Берке у гербі Таджикистану. Але й там, як і в Росії, значення символу давно забуте. Що означають зірки – не відомо, а «корона» – це і є тамга з бухарського ордена, вона ж тамга Золотої Орди. На обох гербах той же символ – та ж тамга, значення якої мешканці Таджикистану забули.

Повернемося до досліджень Арциховського. У 1946 році він обгрунтував на поступовій еволюції герба Астрахані своє припущення, що «східна крива шабля» – це спочатку місячний серп. Обгрунтоване припущення вважалося гіпотезою. Але сьогодні ця гіпотеза стала вже теорією, бо підтверджується і багатьма іншими фактами.

Знову поглянемо на герб столиці Золотої Орди – міста Царьов, він же Сарай-Берке. Верхня частина герба – згідно Арциховського – це перекручена тамга (корона) з серпом місяця під нею. При цьому на найбільш наближеному до джерела зображенні знака під верхньою частиною трилисника поперечина. І чи не здається в такому випадку «тавтологією» хрест з серпом, зображений в нижній частині герба Царьова? Що таке взагалі хрест з серпом? Це ж і є стилізований той же самий трилисник цієї тамги з місяцем під ним!

На жаль, сьогодні ніхто не знає, чому і як хрест з серпом став в 1846 році гербом саме колишньої столиці Золотої Орди. Це поки «біла пляма» в історії. Але крім зв’язку з тамгою-трилисником є і інші факти, які доповнюють картину.

Хрест Із серпом внизу й сонцем посередині був загальним релігійнім символом в часи до розколу християнства, в результаті якого відокремилися прихильники ісламу. Цей розкол реально був закріпленій у XI столітті, а у всій Азії була особлива несторіанска віра, що підносила владу до божества. Вона наполовину християнська, наполовину мусульманська. Цю Віру сповідували Чінгізиди, в тому числі син Батия Сартак, кровно поріднений з Олександром Невським. Тоді, очевидно, й Москва перейняла ординське православ’я (самє з цієї причини Москва 140 років була автокефальною церквою – що є рекордом для християнства, її не візнавала й так і не визнала до свого падіння Візантія, яка визнавала лише Руську православну церкву Киева, Полоцька, Твері, Пскова, Новгорода). Як тут не згадати довічне уповання росіян на доброго царя-батюшку, який подібно богу має дати народу якість блага. В противагу Русі, де могли вигнати неугодного князя, українському козацтву з виборним гетьманом. Тай сучасна історія це дуже яскраво демонструє.

Коли спочатку православний цар Орди Узбек (його православного з народження імені джерела не зберегли) через політичні інтриги ввів в Орді іслам на початку XIV століття, в Московію, як писав Лев Гумільов, втекли десятки представників Чингизидів зі своїм численним оточенням, які не побажали відмовлятися від православного несторіанства. Тоді Москва стала наполовину населена цими «високими мігрантами», чим і знайшла особливий статус в Орді.

Цим мігрантам-Чингізидам і їх татарам, втікачам з Сарая-Берке до Москви, треба було десь молитися. Ось і зводяться в Московському кремлі і в околицях для них церкви, де височіє хрест з півмісяцем – чи то стилізований трилисник тамги Сарая-Берке, чи то символ несторіанської віри, яка об’єднує християнство та іслам. Що ми досі бачимо в Московському кремлі.

При цьому в автокефальній релігії Московії (що не визнавала в якості християнської Візантія) до другої половини XVI століття взагалі не розуміли відмінностей християнства від ісламу, так само шанували Біблію і Коран. Історики – виходячи з нинішніх концепцій – з подивом констатують, що в часи панування Орди над Москвою і потім панування вже Москви над Ордою – між ними не було ЖОДНОГО РЕЛІГІЙНОГО КОНФЛІКТУ, навіть спору. Тобто ВІРА БУЛА ЄДИНА.

Виходить, єдина під знаком хреста на серпі, під знаком тамги столиці Золотої Орди Сарая-Берке .

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *