Причина загибелі експедиції Франкліна

Причина загибелі експедиції Франкліна

Наскільки негативно свинець позначається на здоров’ї і розумових здібностях людини, можна судити і по трагедії, якою в XIX столітті закінчилася експедиція англійського полярника Джона Франкліна. Як з’ясувалося в кінці 80-х років XX століття, вона загинула через отруєння людей свинцем.

19 травня 1845 року з устя Темзи вийшли два кораблі – «Еребус» і «Терор» – під командуванням 59-річного Джона Франкліна. Експедиція вирушила на пошуки Північно-Західного проходу, найкоротшого шляху з Атлантичного в Тихий океан. Судна були прекрасно оснащені: корпуси посилені листовим залізом, під підлогою кают прокладено водяне опалення. Крім того, кораблі могли йти як під вітрилами, так і за допомогою парового двигуна. На судах була бібліотека з 1200 томів, до послуг мореплавців був порцеляновий посуд, столове срібло і навіть шарманки, виконуючі до 50 мелодій. Запас провізії, в розрахунку на кілька років, включав в себе і самий останній винахід в кулінарії – консерви – вісім тисяч банок з м’ясом, супом і овочами.

9 липня експедицію Франкліна зустріли два китобійні судна в бухті Баффіна, після чого полярники вирушили на північ, і 130 осіб безслідно зникли в полярних льодах. Шукати зниклу експедицію стали тільки в 1848 році. За кілька років громадськість організувала 39 рятувальних походів! На жаль, відшукати будь-кого з залишилихся в живих не вдалося. У 1851 році на острові Бичі були знайдені три могили учасників експедиції Франкліна – Джона Хартнела, Вільяма Брейна і Джона Торрінгтон, а в 1854 році один ескімос повідомив, що бачив англійських полярників, які намагалися пішим ходом врятуватися після того, як їхні кораблі розчавило льодами. Пізніше в льодах виявилася шлюпка з двома мертвими тілами в полярному одязі та з рушницями в руках. Суденце було заповнено малопридатними для тієї ситуації предметами – зубними щітками, милом, книгами, в ньому знаходився навіть … письмовий стіл. Проте в ті роки так і не вийшло з’ясувати, чому загинули люди і чому, навіть вмираючи, вони тягли з собою письмовий стіл.

У 1981 році доктор Оуен Біті вирішив розкрити таємницю загибелі експедиції Франкліна. У місцях передбачуваної смерті її учасників він зібрав фрагменти людських кісток і досліджував їх у лабораторії університету Альберти. Виявилося, що вміст свинцю в кістках в 10 разів перевищувало норму! Щоб довести, що полярники з експедиції Франкліна дійсно померли від отруєння свинцем, в 1986 році було прийнято рішення провести ексгумацію останків на острові Бичі.

Розтоплюючи гарячою водою вічну мерзлоту, дослідники одну за одною розкрили могили. Тіла померлих прекрасно збереглися, на одній з «крижаних» мумій чітко проглядався Y-подібний розріз. Джона Хартнела явно анатомував корабельний лікар, ймовірно намагаючись встановити причину смерті. А Вільям Брейн важив всього 40 кілограмів, настільки був виснажений невідомою хворобою. Свинець має властивість накопичуватися в організмі. Якщо учасники експедиції Франкліна дійсно отруїлися свинцем, то в трупах з острова Бичі цей хімічний елемент повинен був виявитися. І припущення Біті блискуче підтвердилося. Після аналізу волосся, кісток і тканин, узятих у померлих, стало ясно, що вони померли від інтоксикації свинцем.

Яким же чином полярники Франкліна примудрилися отруїтися? Як виявилося, причиною цього були консерви. Шви консервів були запаяні свинцем, який потрапив у вміст банок. З кожним прийомом їжі підступний метал все більше і більше отруював учасників експедиції. Окрім погіршення загального фізичного стану, загострення інших захворювань свинець викликав і психічні розлади. Саме тому збожеволілі люди тягли з собою письмовий стіл, книги та інші речі, абсолютно непотрібні для виживання в тих умовах. І якщо для полярників Франкліна виявився згубний свинець навіть зі швів консервних банок, то уявіть, що відбувалося з древніми римлянами з їх свинцевим посудом і водопроводом!

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *