«Попелюшкина» аптека

У народній медицині пічне вугілля здавна використовувалося як лікувальний засіб. Середньовічний лікар Амирдовлат Амаснаці в медичному трактаті «Непотрібне для неуків» писав про деревне вугілля так: «Його сила подібна силі тих речовин, з яких воно утворилося. Кращим є вугілля з дуба … Воно зупиняє кров. А якщо просіяти й пити щодня вранці по 2 драма з яблучним сиропом, то допоможе при болях у шлунку … Якщо зробити примочку з вугіллям виноградної лози, то допоможе при головному болю. Якщо вимити ним волосся, то зробить їх червоними. Попіл очерету допомагає при висипу в оці … Попіл виноградної лози допомагає при виразках кишечника. А якщо в суміші з оцтом покласти на селезінку, то теж допоможе … Вугілля вогнища зупиняє кров, а якщо прикласти його з оливковою олією й чорним дьогтем до пухлини, то розкриє її. Попіл дуба вбиває вошей … Попіл смоковниці корисний при хворобі сідничного нерва ». Широко застосовувався в середньовічній фармакології й зварений із попелу луг, званий в трактаті «водою пеплу». Амирдовлат пише про використання її в лікувальних цілях наступне: «Якщо промити нею злоякісні виразки, то очистить їх від старого м’яса і допоможе вирости новому. А якщо нею зробити клізму, то допоможе при старих виразках кишечника і зменшить вологі виділення. Якщо ж 8 драм змішати із невеликою кількістю оливкової олії й випити, то виведе згорнувшуся у животі кров. І допоможе при падінні з висоти. Якщо випити 18 драм, то зупинить старий пронос і допоможе при виразках кишечника. Якщо ж змішати із оливковою олією і змастити тіло, то допоможе при пітливості, хворобі нервів і паралічі. А якщо випити, то допоможе при звіриних укусах ».

Лікування пічним пеплом також широко практикувалося на Русі, благо він завжди був під рукою у кожній хаті. Наприклад, в старовинних лікарських порадниках попелом рекомендували лікувати злам, тобто забій: «Аще у людини злам, ялиновий попіл суміші з жовтком яєчним прикладай до зламу …» Інший рецепт пропонує забій «прищеплювати ялівцевим попелом з яєчним білком змішавши вельми добро».

Але попіл від попелу відрізняється. Якщо доводилося лікувати хвороби очей, то переважно було її отримувати з терну. У сільських знахарок пічний попіл був улюбленим засобом при лікуванні дитячих хвороб. При цьому вони не задовольнялися попелом від якого-небудь одного дерева або однієї печі. Якщо дитина часто вередувала і плакала її обливали водою, настояною на попелі, який був зібраний з трьох печей. Зрозуміло, в одному обійсті стільки печей не було, тому за попелом йшли до сусідів. Мабуть, попіл збирали з кількох печей не тільки заради магічного числа, але й з причини, що має певне практичне значення для посилення лікувальної дії. Адже в одних будинках печі топили тільки березовими дровами, в інших їх поєднували з осиковими, вільховими, сосновими і т.д. Ті ж, хто бідніший, мало не всю зиму палили в печах вербовим буреломом , хмизом і всім, що доведеться, часом соломою, льоном і коноплею. Тому і попіл в кожній печі мав свій неповторний склад. Змішуючи разом попіл від багатьох печей, знахарі отримували порошок, що містив цілий букет мінеральних солей. Подібним же чином чинили і травознавці, які, бажаючи збільшити лікувальний ефект рослин, робили лікарські збори з декількох трав.

Зібраний попіл ретельно перемішували в горщику й залишали на припічку до пори до часу. Потім дитину купали, але не в простій воді, а зібраної з дев’яти річок. Але оскільки стільки річок не завжди набиралося навколо, то допускалося брати воду з дев’яти криниць. Коли купання закінчувалося, дитину не обтирали, як звичайно, рушником, а, посипавши попелом, сповивали в чисте полотно і вкладали спати на теплу піч. Як лікарський засіб попіл нерідко застосовували в поєднанні з сіллю. Наприклад, при хворобі горла брали дрібку попелу і, змішавши його із пучкою солі, ретельно перетирали. Потім змочивши палець у воді, опускали його в порошок, а прилиплі частинки солоного попелу наносили на запалені гланди. Цю процедуру через певні проміжки часу повторювали доти, поки не наступало полегшення.

Іноді селянські діти любили жувати і навіть їсти деревне вугілля. Виймуть з печі або праски остиглу вуглинку – і за щоку. Начебто і не дуже-то смачно, а все ж їли, отримуючи від цього якесь незрозуміле задоволення. Мабуть, селянські діти інтуїтивно відчували корисність цієї речовини, і, можливо, тяга до нього виникала найчастіше при розладах травлення. Їм було невтямки, що деревне вугілля вже давно використовувалося в медицині як ефективний лікувальний засіб. Воно не тільки благотворно діє на травлення, але і очищає зуби, усуваючи погані запахи з рота. Недарма деревне вугілля використовувалося при виробництві відмінного зубного порошку, а також спеціальних пігулок і таблеток. Особливо цінним для медичних цілей вважалося вугілля з деревини липи. Воно призначалося при відрижці, метеоризмі, дизентерії, діареї, туберкульозі легень і горла. Зрозуміло, в народній медицині деревне вугілля знаходило таке ж застосування. Крім того, досвідчена господиня завжди тримали поруч з піччю на всякий випадок товчене вугілля. Якщо раптом траплялося, що вона або хто-небудь з домочадців обпече, скажімо, руку або ногу, то обпечене місце змочували водою і посипали товченим вугіллям. Через годину-другу червоність спадала, а біль поступово вщухав. Більш ефективним був компрес з вугільного порошку, змішаного з тертою картоплею.

Отже деревне вугілля та деревний попіл як лікувальний засіб застосовувалися з дуже давніх часів.

Медики радять застосовувати активоване вугілля при очищенні води, його можна використовувати також при кашлі, болях в нирках, печінці і т.д. Більш корисне вугілля, приготоване в домашніх умовах з рослинного матеріалу.

Вугілля берези. Приймати, як і аптечне активоване вугілля, збільшуючи об’єм вдвічі від обсягу таблетки.

Вугілля берези корисне для очистки шлунка, при інфекції шлунково-кишкового тракту. При використанні в якості зубного порошку – відбілює і зберігає зуби.

Вугілля волоського горіха.

Трохи кропітка сама процедера приготування вугілля. Подрібнити шкаралупу волоського горіхса в якому-небудь шматку матерії або мішечку. Помістити все в непотрібний металевий посуд (відновити після його буде важко) і поставити на «повільний» вогонь. Води додавати поки не слід. Проводити цю процедуру краще на відкритому повітрі, оскільки осколки шкаралупи, підгораючи, почнуть виділяти рудий дим. Слід зрідка перемішувати. Хвилин через 15-20 зняти з вогню і дати охолонути. Утворені вуглинки подрібнити до порошкоподібного стану. Тепер можна додати і води. Вона повинна стати чорною. Приймати по 2 столові ложки кожні 2 години. Одночасно з питвом роблять клізми: 1 столова ложка вугілля на 1 л води. Все це благотворно впливає на організм і виводить з нього шкідливі шлаки.

Вугілля осики.

4 столові ложки (з верхом) попелу на 1л окропу. Настоювати 10 днів у темному місці. Приймати по 8 чайних ложок дорослим, по 4 чайні ложки дітям, 3 рази на день через годину після їжі. Приймати 11 днів, потім 22 дні перерва, і знову 11 днів прийому. У цей період виключити з раціону все гостре, солоне, оливки, помідори.

Попіл осики допомагає при закупорці вен головного мозку, при жіночих хворобах (яєчники), при легеневих захворюваннях, бронхіті.

Вугілля горобини.

2 столові ложки (з верхом) попелу на 300-350 мл води. Пити вранці до їжі. Приймати 18 днів поспіль.

Вугілля горобини піднімає тонус.

Вугілля дуба.

4 столові ложки попелу на 1 л окропу. Настояти протягом доби. Приймати по 3 столові ложки дорослим і по 1,5 дітям тричі на день за півгодини до їди. Цикл: прийом – 14 днів, перерва – 5 днів, потім знову 14 днів прийому (при необхідності цикл повторити).

Попіл дуба нормалізує тиск (в тому числі внутрішньочерепний і внутрішньоочний), стимулює триголовий м’яз.

Вугілля сосни.

Вугілля сосни допомагає дезінфікувати шлунково-кишковий тракт і сечостатеву систему. Спосіб застосування такий же, як і дуба. Дуже схожий за своїм складом з вересковим і кипарисовим вугіллям.

Дуже хороший засіб при екземах і фурункульозі – мазь із попелу осики і свіжого свинячого жиру.

Вугілля верби.

Застосування і цикли – як і з вугуллям дуба і сосни. Вугілля верби – статеві органи, серцево-судинна система, безпліддя.

Вугілля липи:

Подрібнити вугілля до порошкоподібного стану. Пити вранці, як каву 7 днів. Вугілля липи знімає запалення передміхурової залози.

Є й ще одна чудова (і дуже давня, а значить – перевірена часом) властивість у вугілля липи – воно відмінно очищає печінку від паразитів. Іншими словами – дуже добре «ганяє глистів». Причому проробляє це значно «м’якше», ніж «монстри» сучасної фармації. Не люблять цей попіл практично всі відомі «печінкові паразити» – лямблії, опісторхи, токсакароз і т.д.

Отже. Якщо з’явилися «непрохані гості» в печінці, знадобиться скоріше не вугілля липи, а її попіл. Для цього, перш ніж кинути липові гілки або поліна в огонь, їх краще підсушити. Для одного циклу знадобиться 14 чайних ложок попелу, саме попелу – все вугілля видаляється.

Протягом трьох перших днів – 1 чайна ложка попелу вранці і 1 чайна ложка – увечері. На четвертий день – тільки вранці. Кожна ложка попелу запивается 100 – 150 г теплого молока. Зверніть увагу – обов’язково молоко, а не вода! По суті попіл – це луг і при взаємодії з водою він може обпекти ротову порожнину. Якщо хтось не любить молоко – можна скористатися (на «худий кінець») кисломолочними продуктами.

Тепер попіл на якийсь час відкладаємо вбік і з вечора четвертого дня починаємо пити відвар брусничного листа: 1 столова ложка листа на 1 склянку окропу; 3 рази на день по 0,5 склянки за 20-30 хв. до їди. Відвар п’ємо 14 днів. Далі – все з початку – три дні по дві ложки попелу, на четвертий – одну. Запиваємо молоком. 14 днів – відвар брусничного листа.

Всю процедуру можна повторити не раніше, ніж через чотири місяці – попіл хоч і не навантажує печінку так, як таблетки, але «відпочити» печінці все ж варто.

Дуже важливо !!! Під час процедури необхідно виключити з раціону все (!!!) солодке (включаючи фрукти). Якщо ж хтось без солодощів жити не може – можна в незначних кількостях дозволити собі якісь солодощі під час прийому відвару брусничного листа.

Липовий попіл можна замінити і осиковим – за складом вони дуже близькі. Брусничний лист продається в кожній аптеці, якщо ж ні, його можна замінити ревенем, хоча це і може знизити ефект.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *