Полювання на «Миг»

Полювання на «Миг»

Будь-яка військова новинка привертає увагу іноземних «недружніх» розвідок. Зрозуміло, що найпростіший спосіб познайомитися з новинкою – розібрати її і подивитися, що ж там всередині?

На початку 1960-х років перші шпальти радянських газет рясніли оптимістичними повідомленнями: льотчики-випробувачі побили світові рекорди швидкості польоту – понад дві тисячі кілометрів на годину; піднімалися на небачені досі висоти – більше 30 кілометрів. Всі технічні новинки були втілені в сучасному, потужному і надійному для того часу винищувачі МиГ-21. У 1962 році перші «МиГ-21» з’явилися в близькосхідних країнах соціалістичної орієнтації, зокрема – в Єгипті, і відразу ж привернули до себе увагу ізраїльської розвідки.

Роздобути новий МиГ-21 виявилося нелегко. У 1964 році підкуплений ізраїльтянами за один мільйон доларів єгипетський льотчик Махмуд Аббас Хільмі, швидше за все, просто прагнув полетіти на Захід, а на чому – неважливо. Замість нового радянського винищувача єгиптянин пригнав за кордон старенький «Як». Розвідники були в розпачі, проте частину обіцяного все-таки виконали: він отримав нове ім’я і документи, після чого був вивезений в Аргентину. Незважаючи на виявлену ізраїльтянами турботу, горе-льотчика очікував сумний фінал. Арабські контррозвідники швидко виявили втікача, викрали його з таємного притулку, привезли в Каїр й стратили . Через рік друга спроба вкрасти у арабів МиГ-21 знову закінчилася провалом – в останній момент льотчик злякався і відмовився.

Ізраїльська розвідка МОССАД вирішила піти іншим шляхом – крім грошей використовувати релігійні почуття майбутнього викрадача. Вирішено було відмовитися від вербування пілотів-мусульман і переключитися на льотчиків християнського віросповідання. Тим більше що серед арабів вже ходили чутки про наближення гоніннях на християн.

Незабаром така людина була знайдена в Іраку. 23-річний льотчик, командир ескадрильї капітан Мунір Редфі, учився літати в СРСР добре знав МиГ-21 і, як доповіли агенти, був украй незадоволений тим, що йому. крім військових об’єктів, доводилося бомбити мирні поселення. Підготовка операції розтягнулася надовго. Був завербований старий слуга сімейства Редфі, виходець з бідної єврейської сім’ї, який, власне, і запропонував ізраїльтянам використовувати свого господаря в якості «постачальника» секретного літака. Не обійшлося і без прекрасної ізраїльтянки, що забезпечила потенційному викрадачеві незабутній круїз по Європі і таємне відвідування землі обітованої. Там Мунір зустрівся з командувачем ВПС Ізраїлю Мордехаєм Ходом і був вражений обізнаністю ізраїльтян про іракську армію. Останньою ударною силою послужили гроші. Муніру була обіцяна величезна на ті часи сума в півмільйона фунтів стерлінгів, таємне і безпечне вивезення з Іраку в нейтральну європейську країну всіх без винятку членів його сім’ї, житло, документи і все необхідне для спокійного безбідного життя.

До серпня 1966 року все було готово. Сім’я Редфі, вже одержала завдаток – половину обіцяної суми, за допомогою курдських повстанців була вивезена в повному складі в Іран і звідти – в Тель-Авів. Залишилося найголовніше – перегнати літак. 14 серпня Мунір, відправившись в тренувальний політ, зробив першу спробу викрасти літак. Однак замикання електропроводки змусило викрадача повернутися на рідну базу. Оскільки політ був коротким, ніхто нічого не запідозрив. І наступного дня Редфі знову підняв МиГ-21 з іракського аеродрому. Через лічені хвилини він різко змінив курс, і вже через 25 хвилин колеса викраденого винищувача торкнулися посадкової смуги авіабази в Хацор.

Арабські системи ППО на викрадення літака не відреагували. Зате в головному штабі почалася справжня паніка: в той же день в Іраку кілька офіцерів – командирів Муніра – були арештовані і незабаром розстріляні.

Сім’я Редфі отримала непримітний, спокійний притулок. Сам Мунір благополучно уникнув заслуженої кари і довгий час працював пілотом приватної нафтопереробної компанії на нафтопромислах в Синаї. Літав тихими, пустельними маршрутами, поки не помер своєю смертю у віці 58 років.

Потім цілих десять років радянські «МиГи» ніхто серйозно не тривожив. Однак біда прийшла звідти, звідки не чекали. У 1976 році з авіабази Чугуєвка (Далекосхідний військовий округ) стартував перехоплювач МіГ-25П з бортовим номером 31, пілотований лейтенантом Віктором Беленко. Вилетів Беленко з радянського аеродрому, а приземлився чомусь в аеропорту японського міста Хакодате. Викрадач так поспішав, що по дорозі мало не зіткнувся з пасажирським «Боїнгом», та й посадку провів не дуже успішно – перехоплювач винесло на грунтове поле. У Радянському Союзі відреагували миттєво, заявивши, що пілот просто заблукав, після чого виступили з вимогою повернути льотчика і літак.

Однак Беленко додому явно не поспішав. Він заявив, що свідомо перелетів до Японії, тому що «любить Захід і бажає назавжди оселитися в США». До цих пір неясно, чи був Беленко спонтанним викрадачем чи його завербували задовго до втечі. Слідчі. що займалися справою колишнього лейтенанта, схилялися до того, що викрадення літака було сплановано заздалегідь і не без допомоги західних спецслужб. Як би там не було, а МиГ-25П. згідно класифікації НАТО «летюча лисиця», опинився в руках потенційного противника, де і «завис» майже на місяць, Близько сотні японських і американських експертів розібрали літак до гвинтика, зняли всі можливі дані, взяли зразки скла і металу, провели численні вимірювання і тільки після цього повернули літак назад в СРСР.

Передача викраденого МиГа радянській стороні не обійшлася спокійно. Для початку уряд СРСР зажадав компенсацію за збиток, нанесений літаку. Японці дивно швидко погодилися з цією умовою, однако. посилаючись на те, що тепер їм «ніколи возитися з чужим добром», наполягли на проведенні оцінки протягом одного дня. Хід їхніх думок був зрозумілий. МиГ прибув на радянське судно повністю розібраним, по-ягюнскі ретельно упакованим в 13 контейнерів, і щоб оцінити збиток, одного дня явно не вистачало.

Однак японці прорахувалися. Усі контейнери були розкриті, деталі літака акуратно розкладені по палубі, а вже до вечора представник радянського МЗС, стримуючи отруйну посмішку, вручив протилежній стороні рахунок на 11 мільйонів доларів. Єдине, чим змогли відповісти японці, – виставити відповідний рахунок за пошкоджені антени аеропорту, зачеплені літаком при посадці.

Повернений МиГ вирішили не відновлювати повністю, зібрали те, що є, пофарбували і відправили в одне з авіаційних училищ в якості наочного посібника.

А як же Беленко? Його мрія збулася – він отримав американське громадянство, але й тільки. Оселився в штаті Каліфорнія, спочатку намагався літати, але з точки зору американських пілотів льотчиком виявився посереднім. Потім якийсь час викрадач викладав в одній з військових академій – вчив, як воювати зі своєю колишньою батьківщиною. Але й тут його знань вистачило ненадовго…

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *