Плем’я, якого ніколи не було

Плем’я, якого ніколи не було

7 червня 1971 року філіппінський чиновник Мануель Елізальде на острові Мінданао зробив відкриття, яке шокувало всю західну культуру. У непрохідних джунглях він вступив у контакт з племенем Тасадаі. Що ж примітного було в цьому племені? Так ось справа у тому, що вони з часів кам’яного віку ніколи не контактували із зовнішнім світом, і, більш того, навіть не здогадувалися про його існування. Вони не знали про сільське господарство, мали кам’яні знаряддя і жили у печерах. Харчувалися, в основному, корінням, фруктами, полюванням. А, що найбільше сподобалося західній публіці, – у них не було таких слів, як «війна», «ворог». Прям, квіти життя – що ще було потрібно Америці 70-х для всенародної любові і обожнювання?

«Сенсація!» – Сурмили газети. National Geographic опублікувало про них документальні матеріали, фотографії, зняло фільм. За участю Джона Рокфеллера був створений фонд допомоги племені. Маркос, філіппінський диктатор, оголосив зону проживання печерних людей заповідником і заборонив відвідування. Всі екскурсії – в основному журналістів, чи західних зірок, проводилися тільки спільно з Мануелем Елізальде і військовими.

Звичайно, не обійшлося без скептиків. Деякі говорили, що бачили, як тасадаі потайки їли рис, або курили сигарети. Але ніхто не брав цього всерйоз. Але, через 15 років час Маркоса підійшов до кінця, трапився переворот і на трон зійшла демократичніша влада. Військова блокада тасадаі була знята і кожен бажаючий зміг би відвідати «дітей природи», про які вже призабули трохи, але все ще пам’ятали і цікавилися (а, головне, вкладали гроші в благодійний фонд).

Цим-то і вирішив зайнятися антрополог Освальд Ітен. І тут пролунав грім. У печерах-то нікого не виявилося! І не тільки в печерах, а й слідів тривалого проживання племені (з кам’яного віку, як-не-як) особливо не було. Але ось неподалік жили підозріло схожі тубільці в сучасних хатинах, і носили джинси. Після подальших досліджень виявилося, що тасадаїв насправді «грали» тубільці з сусідніх племен. ABC випускає документальний фільм «Плем’я, якого ніколи не було» і мільйони телеглядачів бачать «дітей природи» в джинсах Levis і футболках.

У ретроспективі багатьом відкрилися очі, виплили нарешті ті нестиковки, які раніше не помічали – чому в печерах було так чисто, звідки у тасадаїв були металеві предмети, чому вони розмовляли місцевою мовою, як вони уникли виродження? І тут-то згадали про Елізальде. Псевдо-тасадаі зізналися, що це саме він загнав їх в печери і змусив грати ролі. Чи був він генієм, якщо зумів розігрувати мільйони людей протягом 15 років? Мабуть, так, оскільки під час викриття, перебуваючи в Коста-Ріці, щосили витрачав перші з 35 мільйонів доларів Фонду допомоги «дітям природи».

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *