Плани по розширенню СРСР

Плани по розширенню СРСР

У 1930-ті роки в СРСР існувало уявлення про те, що незабаром всюди відбудуться пролетарські революції і нові держави увійдуть до складу Радянського Союзу. Скажімо, радянською республікою номер 50 стане Франція, номер 100 США, а номер 150 Нова Зеландія. Це, звичайно, утопія. Але деякі держави справді ледь не потрапили в СРСР як нові радянські республіки.

Фінляндія

Треба сказати, що частина Фінляндії в вигляді Карело-Фінської РСР була однією з союзних республік Радянського Союзу з 31 березня 1940 року по 16 липня 1956 року. Ця союзна республіка була створена після того, як радянські війська наприкінці 1939 року окупували частину фінської території. Сталін планував згодом розвинути успіх і приєднати до СРСР всю Фінляндію, але історія внесла свої корективи: Радянський Союз програв у своїй агресії проти цієї маленької країни.

У 1956 році Хрущов знизив статус Карело-Фінської РСР до автономної республіки і прибрав з назви слово «Фінська». Так з’явилася на світ Карельська АРСР, яку сьогодні ми знаємо як Республіка Карелія. Якби не рішення Хрущова, то зараз Карелія була б ще однією державою СНД і, мабуть, займалася проектом возз’єднання з Фінляндією.

Болгарія

На відміну від Фінляндії, Болгарія добровільно намагалася вступити в СРСР. Ініціатива про приєднання країни до Радянського Союзу виходила від тодішнього болгарського лідера Тодора Живкова. Причому Болгарія була єдиною східноєвропейською країною, яка не просто вела переговори, зондуючи можливість вступу в СРСР, а кілька разів подавала офіційні заяви на таке об’єднання. У перший раз глава Болгарії звернувся до Микити Хрущова в 1963 році під час візиту в Москву. Однак той віджартувався у властивій йому грубій манері, у відповідь заявив буквально наступне: «Ага, хитрі які, хочете, щоб ви за наш рахунок платили грекам ваші репарації? У нас доларів немає! Якщо у вас є – платіть самі!». Йшлося про репарації за підсумками Другої світової війни, в якій Болгарія воювала на боці Гітлера.

Другу спробу Тодор Живков зробив вже на початку 1970-х, коли Генеральним секретарем ЦК КПРС був уже Леонід Брежнєв. Але і тут, згідно з легендою, він нарвався на жарт. Нібито Леонід Ілліч відрізав: «Курка – не птах, Болгарія – не закордон».

Монголія

Монголія стала після Радянської Росії другою офіційною соціалістичною державою на планеті – аж в 1921 році. До самого розвалу СРСР її сприймали як неофіційну «шістнадцяту республіку». Але чому ж з Монголією так і не був оформлений «офіційний шлюб»?

У 1920 роки радянське керівництво не пішло на це з геополітичних причин: Монголію залишали як буферну державу на випадок конфлікту з Китаєм або Японією. А після Другої світової війни, як вважається, цю країну не включали до складу СРСР, щоб не «нервувати» Китайську Народну Республіку.

У 1990 році, коли Радянський Союз уже розгубив свій колишній вплив, монгольський уряд офіційно заявив про припинення будівництва соціалізму..

Іран

25 серпня 1941 року, в самий розпал німецької окупації СРСР, радянські та британські війська почали спільні військові дії в Ірані під кодовою назвою «Операція« Згода »(англ. Operation Countenance). По суті справи, військова акція була ініціативою Сталіна, який побоювався германофільских настроїв шаха Реза Пехлеві, а також можливості допуску Німеччини до іранської нафти. В результаті операції відбулася зміна монархів, а німці так і не отримали контроль над стратегічною сировиною.

Уже після війни Сталін спробував розширити радянський вплив в цій країні. Радянське керівництво зажадало, щоб Іран допустив СРСР до розробки нафти в північній частині цієї держави. Фактично це стало головною умовою виведення радянських військ з Ірану. Угода була підписана іранським урядом в 1946 році. СРСР вивів війська, однак меджліс (парламент) так і не ратифікував договір. У цей період Сталін розглядав варіант окупації частини Ірану з можливим включенням її до складу середньоазіатських республік Радянського Союзу. Але, в кінцевому рахунку, він не пішов на цей крок, щоб остаточно не зіпсувати відносини з Великобританією і США.

Туреччина

Територіальні претензії до Туреччини Радянський Союз пред’явив в самому кінці війни. Радянське керівництво планувало покарати цю державу за співпрацю з фашистською Німеччиною, приєднавши до себе території, що колись належали Російській імперії. Створення Турецької Радянської Соціалістичної Республіки навіть не розглядалося: окуповані землі просто повинні були розподілити між Грузинською РСР і Вірменською РСР.

Однак плани СРСР викликали жорстку відсіч у США і Великобританії, і радянське керівництво заявило про свою відмову від територіальних претензій в 1953 році, відразу ж після смерті Сталіна.

Польща

Відносини з Польщею, яка була частиною Російської Імперії, не склалися у більшовиків відразу ж після захоплення влади в Росії. У 1919 році почалася російсько-польська війна. Ідеальним результатом війни більшовики вважали встановлення радянської влади на всій території Польщі і подальший «експорт» соціалістичної революції в Західну Європу.

У 1944 році Сталін планував створення ПССР в складі СРСР, проте США і Великобританія домоглися збереження Польської держави.

Угорщина

У період 1918-1919 років у багатьох країнах Європи завдяки збройним повстанням, натхненним прикладом Жовтневого перевороту, утворювалися і практично тут же ліквідовувалися самопроголошені держави з екзотичними назвами: Баварська Радянська Республіка, Угорська Радянська Республіка, Словацька Радянська Республіка, Ельзасська Радянська Республіка, Бременська Радянська Республіка , Радянський Лімерик.

Довше за всіх прожити вдалося тільки Угорській Радянській Республіці, яка проіснувала 133 дні. Після захоплення влади угорські комуністи дуже розраховували на союз з Радянською Росією, але та через Громадянську війну нічим не могла допомогти. В результаті армія королівства Румунії в серпні 1919 року покінчила з угорським експериментом.

Столиця СРСР – Берлін

Спочатку Ленін слабо вірив в можливість побудови соціалізму в феодальній і відсталій Росії і головним чином будував плани щодо пролетаріату західних країн. В першу чергу Німеччини. Розмовляючи в колах своїх змовників в Женеві (де Ленін залишався до літа 1917 року), він всерйоз обговорював Німеччину як першу соціалістичну державу – причому на чолі німецького уряду в Берліні Ленін бачив саме себе.

Можливо, якби він поїхав влаштовувати пролетарський переворот не в Петроград, а в Берлін, то так би і сталося. У Росії переворот не вдався б, зате вийшов би в Німеччині – і вже звідти радянські дивізії продовжили б «справу визволення пролетаріату» в Росії – рухаючись революційним маршем через Польщу, Білорусь, Україну і Балтію.

У такій альтернативі вся історія пішла б зовсім іншим шляхом, і перша соціалістична держава базувалася б не на шовіністичних цінностях російського великодержавництва (з субстратом Золотої Орди), а мала б в базисі вже німецький шовінізм.

Серцем СРСР була б Центральна Європа, збираючи в комуністичну державу головним чином рештки Німецької та Австро-Угорської імперій, а також західні суб’єкти колишньої Російської імперії в межах Європи – і без «азіатського підчерев’я» і Далекого Сходу, куди відступили б білогвардійці. Такий СРСР був би принципово іншим і більш нагадував би соціалізм Гітлера з 1933 року, нехай і без нацизму, але з душком німецького «великодержавія». Головною державною мовою була б німецька, основа армії – німці та австрійці. Цілком можливо, що вдалося б залучити до проекту національно орієнтовані шари еліт Польщі, Фінляндії, Білорусі, України, країн Балтії та Кавказу – об’єднаних ідеєю визволення від російської гегемонії.

Не варто забувати, що сам Ленін зі своїми змовниками вважав Німеччину головним союзником, співпрацював з німецькою військовою розвідкою (за що його офіційно назвали «німецьким шпигуном»).У 1919 році Ленін напав на БНР, УНР і Польщу зовсім не для «збирання осколків Російської імперії», які його зовсім тоді не цікавили. Його цікавив сам напрямок на Берлінна возз’єднання з «німецькою революцією», де Леніна чекали женевські друзі і товариші – і де в Берліні Ленін і збирався створити столицю свого СРСР. І там же керувати новою наддержавою. Продовжити там, так би мовити, велику справу Маркса і Енгельса, які перші заявили, що «по Європі бродить привид комунізму» …

Якби поляки не встояли, розгромивши армади Троцького і Сталіна, то Ленін без сумнівів став би правити Берліном і далі в основному займався б встановленням пролетарської диктатури в регіоні Центральної Європи. Після наведення там своїх порядків він би послав війська на «повну перемогу над Антантою», тобто на Францію і Італію (можливо, Англію), і лише потім зайнявся б остаточним розгромом білих в Росії і «звільненням» земель, які раніше належали царизму.

Ця історична альтернатива не відбулася, але вона пояснює, звідки в СРСР з’явилася в 1920-1930-х концепція, що «скоро всі країни увійдуть до складу Радянського Союзу». Насправді цей проект міг реалізувати тільки Ленін – суб’єкт саме Західної Цивілізації, що вільно говорив німецькою, французькою та англійською мовами, мав величезні особисті зв’язки в середовищі соціалістів, комуністів і терористів Центральної Європи – для всіх них (навіть потім для Гітлера і Муссоліні) він був незаперечний авторитет.

Але після смерті Леніна на проекті «Берлін – столиця СРСР» можна було поставити жирну крапку. Тим більше коли владу захопив Сталін – людина не західного штибу, а скоріше ординського. В результаті зі смертю Леніна став реальним лише один варіант: створювати СРСР на уламках Російської імперії.

Політика Кремля щодо «збирання» СРСР може з боку здатися незрозумілою і непослідовною. Монголія не була включена в СРСР – що вже руйнувало концепцію «єдиної держави всесвітнього соціалізму». Ніколи не планувалося включення Китаю, Кореї, В’єтнаму і ледь не окупованії Північної Японії. Мало того, Москва сама «на порожньому місці» плодила нові союзні республіки, розчленовуючи на частини РРФСР. Нагадаємо, що СРСР був створений в 1922 році з об’єднання чотирьох республік: РРФСР, УРСР, БРСР і Закавказької РФСР. Росіяни опинилися в одній республіці з величезним населенням всієї Центральної Азії. Але в 1925 на підконтрольних РРФСР територіях виділилися Узбецька РСР і Туркменська РСР, в 1929 – Таджицька РСР. Тобто Росія як би «відламувала від себе», поповнюючи склад азіатських республік за рахунок своїх автономій. Від ідеї надання республіканського статусу Татарстану і Якутії відмовилися, але зате в 1936 зробили республіками Казахську РСР і Киргизьку РСР (раніше це частини Казакской АРСР в РРФСР, зверніть увагу – не «Казахської АРСР», а саме «Казакская АРСР», від слова «казак »). Плюс Сталін розділив Закавказську РФСР на три республіки, створивши Вірменську РСР, Грузинську РСР, Азербайджанську РСР. Всі ці маніпуляції підготували грунт для анексії сусідніх держав і створення в 1940 Молдавської РСР, Естонської РСР, Латвійської РСР, Литовської РСР. Була також створена з прицілом на окупацію Фінляндії Карело-Фінська РСР, де до цього Сталін знищив всю фінномовну інтелігенцію, тому змусив поставлену там у органів місцевої влади російську партноменклатуру в терміновому порядку вчити фінську мову.

Як здається, Сталін взагалі був би радий, якби Таджикистан, Узбекистан, Туркменістан і Киргизстан вийшли зі складу СРСР і, подібно до МНР, були б сателітами Союзу, а не його членами. Там все-таки своя східна специфіка, регіони важко керовані з Росії ще з часів царату – тому незрозуміло, що вони взагалі робили в складі Російської імперії. Плюс через будь-яку «азіатську» та інші складові в царській Росії великороси складали менше половини населення – і тому ця держава не могла вважатися «російською». А головне для Леніна і Сталіна – там не було ніякого «пролетаріату», а тому там була безглузда ленінська концепція «диктатури пролетаріату». Як тоді, так і по сей день ці регіони залишаються феодальними.

До речі, азіатські республіки останніми і вийшли з СРСР – коли вже вийшли Україна, Росія і Білорусь, ті ще обговорювали на з’їзді в Москві можливість продовження існування Радянського Союзу на чолі з президентом Горбачовим і в складі лише республік Середньої Азії. Горбачов відмовився. Російська імперія, будучи лише перейменованим втіленням Золотої Орди, представляла собою безглузду і жахливу химеру. З жадібністю троглодита пожирала і приєднувала народи, які не тільки були цивілізаційно і ментально чужими для московитів, але навіть вкрай ворожі великоросам народи.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *