Перший вихід в космос

Перший вихід в космос

18 березня 1965 року космонавт СРСР Олексій Леонов здійснив перший в історії людства вихід у відкритий космос. Подія сталася під час польоту КК “Схід-2”. Командир корабля – Павло Іванович Бєляєв, пілот – Олексій Архипович Леонов.

За спогадами О.Леонова.

Космонавт, що вперше в історії людства вибрався у відкритий космос, не зміг влізти назад. Він вільно ширяв на кінці 5-метрової мотузки над планетою, а ось коли прийшла пора повертатися – з’ясувалося, що скафандр набряк і ніяк не пролазить в шлюз. Щоб забратися туди, йому довелося стравити тиск в скафандрі до 0,27 земного – таке буває десь за три кілометри над Еверестом. Чудо, але він не втратив при цьому свідомість. Але тепер його не пускав другий шлюз. Влізти в нього вдалося, тільки грубо порушивши інструкцію – вперед головою, а не ногами. Звалився поряд з товаришем. Ледве віддихався, прийшла звістка – автоматична система повернення на Землю зламана.

Знову вперше в історії людства корабель довелося повертати на планету вручну. І тут вийшла невдача: на новому кораблі Схід – 2 єдине вікно ілюмінатора дивилося вбік. У ньому було видно тільки зірки. Запустиш двигун не так – замість повернення полетиш ще далі і залишишся там навічно. Космонавти відчайдушно повзали по кабіні, вдивлялися з різних кутів в злощасний ілюмінатор, прикидали по пам’яті, де Велика Ведмедиця, а де Земля, і нарешті стартанули двигун.

Вже напевно смішно звучить, але знову вперше в історії людства вони займали свої місця при працюючому двигуні ракети, прискорення якої норовить перетворити її на млинець. Для них залишалося загадкою, куди вона їх занесе.

Спуск вони мало запам’ятали. Прокинулися, вибралися. Навколо снігові замети по пояс. Холодно – мінус 30. На кораблі була маса засобів порятунку – рибальські гачки, засіб для відлякування акул, єдиний пістолет ТТ, і так далі. А ось для захисту від холоду не – подумали…

Космонавти зняли скафандри, вилили з них літрів по п’ять поту кожен, голими розвели багаття, ретельно закуталися і стали чекати, періодично настукуючи морзянку – SOS. Текст урізноманітнювати не стали – а що власне писати на всю планету? Ми радянські космонавти, знаходимося хто знає де, нам погано … Сигнал цей екранували ялинки. Космонавти здогадувалися й переміщалися по заметах.Зрештою, SOS зловили в Бонні. Німці повідомили в Кремль. Там не повірили.

А в цей час – єдине, що Центр управління польотами знав про зниклих космонавтів, це те, що вони приземлилися десь в Росії. Сотні вертольотів були підняті в повітря і прочісували околиці. В цей час по телику повідомлялося, що космонавти благополучно приземлилися і відпочивають в санаторії. Пауза між цим повідомленням і появою на екрані самих космонавтів явно затягувалася…

Не витримавши, Брежнєв подзвонив Королеву і запитав – якого біса? Корольов зло відповів: «Моя справа запускати космонавтів, Ваше – сповіщати. Ви поквапилися, не я». Нарешті один з вертольотів засік багаття і двох нещасних космонавтів біля нього. Але сісти там було неможливо. Пішки вирушила група лижників для розчищення майданчика сокирами. А з неба посипалися подарунки – теплий одяг і ящики коньяку. Одяг весь висів на деревах, коньяк розбивався. Космонавти ухилялися від летячих на них коробок і похмуро матюкалися …

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *