21 Березня, 2020

Переліт радянського офіцера в ФРН в 1973 р.

Унікальною у своєму роді стала пригода з Су-7, що відбулась в травні 1973 року в складі Групи радянських військ у Німеччині. Подія була тим більш незвичайною, що стала не тільки льотною, а й політичною і, крім учиненого командуванням галасливого розгляду, спричинило за собою дипломатичні демарші. На відміну від інших аварій, що як правило, обходилися без публічного розголосу, ця буквально в той же день знайшла своє відображення на телебаченні і в пресі , щоправда, зарубіжній.

Серед інших і непоодиноких випадків втечі радянських військових «за бугор» історія Вронського була тим більш неординарною, що він був єдиним з не льотного складу , що здійснив переліт, будучи техніком літака без будь-яких льотних навичок. У ту неділю в полку проходив парковий день по наведенню порядку, прибиранні території та виконання інших господарських робіт. Літак старшого лейтенанта з номером 52 в цей день збиралися перевезти в ТЕЧ, так що, коли незадовго до полудня пролунав гул запущеного двигуна, ніхто особливо не сполошився – хто зна які роботи потребували опробування силової установки. Проте літак виринув з укриття і, набираючи швидкість, покермував до смуги. Схаменувшись, йому навперейми направили автомобіль, що перегородив рулежку. Літак згорнув і з ходу об’їхав його по грунту, вискочив на злітну смугу, без затримки включив форсаж і пішов на зліт. За подіями спостерігали всі, що знаходилися на аеродромі і бачили, як літак, невпевнено нишпорячи, розбігається і відривається від землі. Навіть з боку помітно було, що в кабіні знаходиться не льотчик – аж надто незвично той поводився на злеті. Коли за обрізом смуги піднялася хмара пилу, всі подумали, що там політ втікача і закінчився, але це був лише слід від падіння скинутих підвісних баків, від яких викрадач поспішив позбутися відразу після відриву літака.

Пізніше з’ясувалося, що 23-річний старший лейтенант, сам виходець із сім’ї військовослужбовця, з розумом готував свій задум: завівши знайомство з офіцером класу тренажерів, він час від часу «літав» на імітаторі і абияк освоїв, нехай і в великому наближенні, техніку управління літаком. Аеродром Гроссенхайн знаходився в 60 км на південь від Берліна, на самому сході ГДР, так що до найближчого «закордону» в Західній Німеччині його відокремлювали дві сотні кілометрів. На руку викрадачеві було те, що напрямок старту ЗПС в Гроссенхайні точнісінько збігався з ведучим до кордону курсом 300 °, позбавляючи від неможливих для нього розворотів і маневрів. Втікачеві залишалося тільки не звертати зі злітного курсу, тримаючи педалі рівно і зберігаючи напрямок на північний захід за найкоротшим маршрутом до кордону. Форсаж він не вимикав і, віддаючи звіт про свої небагаті навички, не став прибирати шасі, уникаючи перебалансування літака навіть на пару відсотків, які вимагали якоїсь практики в управлінні. Висоти він не набирав, обачливо намагаючись триматися ближче до землі, щоб залишитися непоміченим.

Тим часом на землі почався переполох. Скандальний угон бойового літака посеред білого дня потрібно було негайно припинити. Навряд чи утікач знав, що обраний ним шлях пролягає повз шести аеродромів радянських винищувачів в Мерзебургу, Кетені, Цербсті, Ютербогу, Фалькенбергу і Кохштемдте. Деякі з них, будь його висота побільше 500 м, міг розглянути сам. На перехоплення один за одним піднімалися МИГ-21, на каналах наведення стояв шум і гам, з КП постійно вказували мінливі віддалення і висоту до мети, яка повинна була знаходитися «десь тут». Всього в повітря були підняті 32 винищувача, що борознили небо на різних ешелонах і в зонах над півднем НДР. Однак ніхто з них перебіжчика так і не побачив: весь його політ до кордону тривав 23 хвилини і, коли почався ажіотаж, срібляста «сушка» вже йшла з повітряного простору НДР. В 11.45 він перетнув кордон, однак піднятий переполох тривав ще дві години, поки на аеродромах винищувачів не дали «відбій». Особовому складу суті що відбувається не пояснювали, але ввечері того ж дня всі змогли побачити винуватця подій в новинах вже західнонімецького телебачення …

Навичок в літаководінні у втікача не було ніяких, так що своє місцезнаходження він міг представляти тільки приблизно, прикидаючи за часом – залишилася межа позаду чи ні. Випаленого форсажем палива вже практично не залишалося, і треба було приймати якесь рішення. Усвідомлюючи повну відсутність будь-яких шансів на посадку (випущене шасі було тут єдиною відрадою), лейтенант прийняв єдино вірне рішення – катапультуватися, в надії на те, що внизу вже знаходиться Західна Німеччина. Йому знову пощастило – не маючи знову-таки ніякого досвіду в парашутній підготовці і чисто теоретично представляючи порядок дій при користуванні системою порятунку, Вронський покинув літак і успішно приземлився. Як виявилося, він опинився у західнонімецькому місті Люнебург в півсотні кілометрів від кордону, а його літак впав неподалік на лузі поруч з федеральним автобаном. Збіглися місцеві жителі і водії проїжджаючих машин з подивом дивилися як вивільняється з парашутної прив’язі людина, що звернулася до них по-російськи. Готуючи свій план, німецької мови утікач вивчити теж не спромігся, однак прихопив зимову хутряну куртку, і місцева газета потім писала, що приземлившийся росіянин був здатний спілкуватися лише жестами і «мав такий вигляд, ніби прибув прямо з сибірської тайги». Подальше стосувалося вже діяльності дипломатів: через пару днів послідувало звернення радянських властей про допомогу у поверненні льотчика, що лишилося без задоволення. Але 31 травня уламки літака були повернуті радянській стороні. Від будь-яких політичних заяв перебіжчик ухилився, відбувшись словами, що з його боку це був усвідомлений вчинок.

Викраденим виявився літак Су-7БМ заводського номера 54-11, випущений в 1964 році. Самим неординарним в цій історії виявилося те, що літак, заслужено вважався досить складним в пілотуванні, й зумів його підняти в повітря і провести за маршрутом технік без будь-якої льотної практики. Повірити в це не могли ні перевіряючі, ні люди хоч у якійсь мірі з льотним досвідом («так він повинен був «лягти» тут же на старті!”). Один з льотчиків-винищувачів, що піднімалися у той день на пошук втікача, згадував згодом, вже будучи командиром винищувального полку: «Моральна сторона тоді майже не обговорювалася – зрадник, і все тут. Але нас найбільше цікавило, як абсолютно непідготовлена людина змогла злетіти на «Сухому» і не згоріти на злеті. Прагнення зрозуміти витоки такої безрозсудної сміливості, навіть повагу до цієї людини за те, що він зважився на таке, на що ти б не наважився, прийшло пізніше, заднім числом, з віком ».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *