20 Березня, 2020

Підліток розстріляний в СРСР

Аркадій Нейланд народився в 1949 році в Ленінграді, в сім’ї робітників. Батько був слюсарем, мати – санітаркою в лікарні. По всій видимості, отримав погане виховання, терпів від матері і вітчима побої і недоїдав. Тікав з дому, з 7 років (за його власними словами) перебував на обліку в дитячій кімнаті міліції. У віці 12 років був зданий матір’ю до інтернату, звідки незабаром утік через конфлікти з однолітками. Поїхав до Москви, де був затриманий міліцією і доставлений назад до Ленінграда.
До кінця 1963 працював на підприємстві «Ленпищемаш», де здійснював прогули і був помічений у крадіжці. Мав кілька приводів до міліції за фактами дрібних крадіжок та хуліганства, однак до суду справи не доходили. 24 січня 1964 був в черговий раз затриманий за крадіжку, однак втік з-під варти. За словами Нейланда, тоді він вирішив «помститися», зробивши яке-небудь «страшне вбивство». Заодно він хотів добути грошей, щоб виїхати в Сухумі і «почати там нове життя».

Свій намір він виконав 27 січня, попередньо вкравши для цієї мети у своїх батьків сокиру. Жертву Нейланд вибрав випадково. Він хотів пограбувати багату квартиру, а критерієм «багатства» для нього послужили оббиті шкірою вхідні двері. У квартирі знаходилася 37-річна домогосподарка Лариса Михайлівна Купреєва і її трирічний син. Нейланд подзвонив у двері і представився працівником пошти, після чого Купреєва впустила його в квартиру. Переконавшись, що крім жінки і дитини в квартирі нікого немає, злочинець закрив вхідні двері на замок і почав бити Купреєву сокирою. Щоб сусіди не чули крики, він включив радіо на повну гучність. Після того, як Купреєва перестала подавати ознаки життя, Нейланд убив сокирою її сина. Після вбивства злочинець обшукав квартиру, з’їв знайдену у господарів їжу. Нейланд викрав із квартири гроші та фотоапарат, на який попередньо зняв вбиту в непристойних позах (ці фотографії він планував потім продати).

Для того, щоб замести сліди, Аркадій Нейланд перед виходом включив газ на кухонній плиті і підпалив дерев’яну підлогу в кімнаті.Знаряддя вбивства – сокиру – він залишив на місці злочину. Сусіди, відчувши запах гару, викликали пожежників. Завдяки тому, що пожежники приїхали оперативно, місце злочину залишилося практично не порушеним вогнем. За відбитками пальців, залишеними на місці злочину, і завдяки свідченням свідків, що бачили Нейланда в той вечір, він був затриманий в Сухумі 30 січня.
Аркадій Нейланд вже на перших допитах повністю зізнався у скоєному і активно допомагав слідству. За словами слідчих, він тримався впевнено, йому лестила увага до його персони. Про вбивство розповідав спокійно, без каяття. Шкодував тільки дитину, але виправдовував її вбивство тим, що іншого виходу після вбивства жінки не було. Покарання не боявся, говорив, що йому, як малолітньому, «все пробачать».

Судове рішення у справі Нейланда, прийняте 23 березня 1964 виявилося несподіваним для всіх: 15-річного підлітка засудили до смертної кари, що йшло врозріз з законодавством РРФСР, за яким до вищої міри покарання могли засуджувати осіб від 18 до 60 років (причому ця норма була прийнята як раз за Хрущова в 1960 р .: у 1930-1950-і страта неповнолітніх допускалася згідно Постанови ЦВК й РНК СРСР від 7 квітня 1935 року.

Вирок викликав у суспільстві неоднозначну реакцію. З одного боку, уражені жорстокістю злочину обивателі чекали найсуворішого вироку Нейланда. З іншого боку, вирок викликав украй негативну реакцію інтелігенції та професійних юристів, які вказували на невідповідність вироку чинному законодавству та міжнародним угодам. Існує легенда, згідно із якою Л. І. Брежнєв клопотав перед Н. С. Хрущовим про заміну Аркадію Нейланда смертного вироку тюремним ув’язненням, але отримав жорстку відмову. Згідно з іншою легендою, в Ленінграді довго не могли знайти виконавця страти – ніхто не брався розстрілювати підлітка.
11 серпня 1964 року Аркадій Нейланд був розстріляний в Ленінграді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *