11 Червня, 2020

Підгруздок

Хоча назва цих грибів вказує на близькість з груздями, відносяться вони до роду Сироїжок і сімейства Сироїжкові. З груздями їх зближує зовнішній вигляд – вони мають коротку і товсту ніжку, а капелюшок великий, широкий. Самі підгруздкі м’ясисті гриби, їх капелюшки практично завжди на поверхні мають грудочки землі, травинки. Молочного соку ці гриби не виділяють. М’якоть білих подгруздків на зламі не темніє, чого не скажеш про забарвлених, наприклад, чорних, подгруздків.

Підгруздок чорний (чорнушка) (лат. Russula adusta)

Цей гриб любить хвойні і змішані ліси. Росте на рунті з середини серпня до середини вересня, утворює мікоризу з хвойними деревами. Капелюшок до 15 см в діаметрі, змолоду плоскоопуклий, злегка вдавлений посередині, із загнутим вниз краєм, пізніше неглибоко-воронкоподібний, спочатку бруднувато-сірий, потім темно-бурий (звідси – «чорнушка»), злегка клейкий. Пластинки часті, вузькі, змолоду білі, пізніше сіруваті, при натисканні чорніючі. М’якоть біла, тендітна, на зламі спочатку червоніюча, потім чорніюча, без молочного соку. Ніжка невисока – 3-6 см довжини й 1,5-2,5 см завтовшки, циліндричної форми. Ніжка суцільна, трохи світліша капелюшка або одного з ним кольору. Вона темнішає навіть від дотику.

Їстівний гриб третьої категорії. Йде тільки в засолення після відмочування або відварювання. В засолюванні чорніє.

Підгруздок білий (лат. Russula delica)

Його також називають сухим груздем, на відміну від справжнього груздя, у якого капелюшок злегка слизовий. Зростає підгруздок білий під березами в березових, дубових й змішаних лісах із липня і майже весь жовтень. Утворює мікоризу на березі та інших листяних деревах. Капелюшок великий – до 15 см в діаметрі, спочатку майже плоский, з поглибленням посередині і загорнутим неопушеними краєм, пізніше неглубоко-воронкоподібний, щільний, м’ясистий, з сухою поверхнею, білий, іноді із бурими плямами. Пластинки часті, блакитнувато-білі, їдкого смаку. М’якіть біла, щільна, без молочного соку, що не їдка. Ніжка невисока 3-4 см довжини й 1,5-2 см товщини, щільна, спочатку суцільна, пізніше всередині порожня, біла, з рідкісними бурими плямами.

Їстівний гриб другої категорії, мало поступається за смаком справжньому груздю. Гарний для засолу, при якому зберігає свій білий колір. Пластинчастий шар, що володіє їдким смаком, пред засолкою доцільно видалити, що виключить необхідність відмочувати або обшпарювати гриби. Гриби підгруздки також маринують, смажать і навіть готують супи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *