Пам’ятник Ярославу Мудрому в Києві

Пам’ятник Ярославу Мудрому в Києві

Пам’ятник Ярославу Мудрому, одному із найбільш знаменитих князів Русі, знаходиться в популярному туристичному місці Києва – близько Золотих Воріт.

При Ярославі був закладений Софійський собор у Києві, споруджені Золоті ворота з надбрамною церквою Благовіщення, засновані монастирі Св. Георгія та Ірини, Печерський монастир. Київський князь всіляко сприяв розвитку християнства й освіти. У роки правління Ярослава Мудрого було переведено на слов’янську мову безліч книг, які склали основу бібліотеки в храмі Софії Київської, а також був виданий звід законів Київської Русі «Руська Правда». Князь був похований в мармуровому саркофазі в соборі Св. Софії в Києві. Гробниця кілька разів розкривалася в XX столітті для досліджень останків. Але в 2009 році, коли вона знову була відкрита для проведення генетичної експертизи, з’ясувалося, що прах Ярослава Мудрого в саркофазі відсутній. Є вірсія, що його “забули” повернути з Москви, де й нині зберігається багато наших реліквій..

Ескіз монумента князю, який тримає в руках макет Софії Київської виконав найвідоміший скульптор, драматург і режисер Іван Кавалерідзе.

Ймовірно, князя із макетом Софії Київської у руках було зображено ще серед фресок Софійського собору на груповому портреті сім’ї Ярослава Мудрого. Але частина фрески із фігурою Ярослава не збереглася, проте відома по малюнку Абрагама ван Вестерфельда від 1651 року.

За свідченнями очевидців, ескізів у скульптора було кілька, причому остаточний варіант не був навіть претендентом на відливання у металі, оскільки автору імпонував зовсім інший варіант. Так чи інакше, але побачити своє дітище наяву скульптору не довелось – пам’ятник було встановлено тільки у 1997 році, через 19 років після смерті Івана Кавалерідзе. В якості основи для пам’ятника послужив ескіз, знайдений в майстерні скульптора, причому це була маленька статуетка. Головною причиною встановлення пам’ятника послужила навіть не його історична чи художня цінність, а бажання привести в порядок куточок біля Золотих Воріт. При цьому реалізатори ідеї похапцем не зовсім враховували художні та містобудівні аспекти. Тим не менш, пам’ятник Ярославу Мудрому зумів увійти в число пам’яток міста.

Монумент сворювали скульптори Віталій Сивко, Микола Білик та Віталій Редько й теж прагнули якось себе «увіковічити». На тильній стороні скульптури Ярославу Мудрому знаходяться відбитки трьох долонь, залишених скульпторами при литві пам’ятника. За особливості композиції пам’ятник отримав у народі жартівливу назву «Мужик з тортом».

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *