П’ятикратний Георгіївський кавалер Авакум Волков

П’ятикратний Георгіївський кавалер Авакум Волков
Іноді народжуються люди, життя яких можна виділити між десятками інших. Настільки вони насичені й неповторні. Особливо яскраво спалахують такі «зірки» на тлі збройних конфліктів і повномасштабних війн».
Майбутній п’ятикратний кавалер Георгіївських хрестів Авакум Волков рано втратив батьків. Близькі родичі не могли взяти ще один «рот» в свою і без того багатодітну сім’ю, тому у віці десяти років віддали хлопчика на повний пансіон в Приамурський драгунський полк у музичну команду.
Мабуть сильно вплинув на нього солдатський уклад і життєва філософія драгунів, бо вже через три роки він відзначився у російсько-японській війні, за що і отримав перший Георгіївський хрест. Їм з 1807 по 1917 роки нагороджувалися нижні військові чини (солдати, унтер-офіцери), що виказали чудеса хоробрості в бою.
Хлопчик зголосився добровольцем в непростій справі – необхідно було розвідати розташування японських полків. Переодягнувшись в китайський одяг, Авакум виконав завдання і на зворотному шляху зіткнувся з японським кінним патрулем.
Вже у віці тринадцяти років Волков мав міцні нерви. Не розгубившись, він вихопив револьвер і застрелив трьох вершників. Потім вискочив на коня одного з них і помчав до своїх. Йому вдалося заплутати переслідувачів і повернутися в полк. За цей вчинок Авакума нагородили Георгіївським хрестом 3-й ступеня. З тих пір він регулярно брав участь в вилазках і сутичках з ворогом.
В одному з боїв Волков потрапляє в японський полон, де його засуджують до розстрілу. Однак хлопець був не боязкого десятка і вмирати не збирався. Йому в руки потрапив складний ніж, за допомогою якого він вночі зробив підкоп, убив вартового і втік в тайгу. Японці не пустилися за ним в погоню, вважаючи, що він сам прирік себе на повільну смерть. Авакум же десять днів поневірявся по тайзі, але зумів дістатися до полку. І знову довелося командуючому армією відвідувати полк, щоб нагородити удачливого солдата Георгіївським хрестом 2-го ступеня.
До моменту битви під містом Мукден вже досвідчений розвідник Волков знову зголосився добровольцем. Він зумів прибрати вартових біля порохового складу і підірвати його. І знову неушкодженим повернувся. На цей раз йому були піднесені Хрести Георгія 1-й і 2-го ступенів особисто Государем Імператором. За такий короткий час юнак став повним Георгіївським кавалером.
По закінченні російсько-японської війни Волков вирушив на лікування до Кисловодська, де його застав початок Першої Світової. Така людина не могла залишатися осторонь, тому одним з перших записався добровольцем. Його досвід розвідника був дуже до речі.
Волкову присвоїли чин унтер-офіцера і дали під командування невеликий загін. В один із днів загін зіткнувся з австрійським патрулем і вирішив атакувати. Волков власноруч зарубав чотирьох, один з яких був офіцером, якого він позбавив голови. Поранений в живіт розвідник повернувся в розташування частини з ворожим прапором. Його відправили в госпіталь, де пізніше вручили чергового «Георгія» 1-го ступеня та грошову премію в розмірі 500 рублів.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *