Охоронці гаремів

Охоронці гаремів

Євнухи були ідеальними служителями гарему, використовуваними із простої обережності: аби наложниці жили у безпеці і догоджали тільки свому господарю.

Головною перевагою євнухів була відсутність жіночих і чоловічих ознак статі і повна нейтральність в сексуальному відношенні. Вони ідеально підходили до керівництва досить складною системою гарему й по положенню своєму ставали наймогутнішими особами держави.

Кастрованих євнухів (від грец. Eunuchos – «охоронці ложа») у владики османів була ціла армія, чисельність якої в різні часи коливалася від 600 до 800 чоловік …

Для кастрації використовувалося кілька способів, сам же метод перетворення чоловіка в безстатеву істоту тримався в глибокій таємниці, але відомо, що після примусової кастрації, багато гинули, втрачаючи життя від втрати крові та антисанітарних умов, в яких здійснювалася «операція». Траплялося, що деякі чоловіки не витримували жаху перетворення їх у безстатеву істоту і божеволіли.

Відомі три способи кастрації: повне відрізання яєчок і пеніса; відрізання пеніса; видалення тільки яєчок. Перший тип євнуха вважався найнадійнішим, інші два ні, оскільки у них ще могло прокидатися сексуальне бажання.

Зовнішній вигляд євнухів, підданих самому радикальному способу кастрації, був жалюгідний. Їх тіло з роками ставало в’ялим і товстим, голос – писклявим, зникав волосяний покрив, за характером вони наближалися до жінок. Старіли євнухи досить рано і в 40 років вже здавалися шістдесятирічними … Болісним наслідком кастрації було нетримання сечі, і, як стверджували очевидці, наближення євнуха завжди можна було впізнати здалеку по сильному аміачному запаху, що йшов від нього. Для того щоб помочитися, вживалася срібна трубочка, яку євнухи носили в своїх тюрбанах.

Втрату любовних насолод варта гарему заповнювала іншими радощами життя. Вони були витонченими гурманами, отримували задоволення від танців і музики , любили слухати казки та співи солов’їв. Щоб заглушити тугу і заповнити «порожнечу тіла», євнухи іноді використовували легкі дурманні засоби – кальяни з домішкою опію …

Вважалося, що відрізані пеніси виростали знову, тому зазвичай всі євнухи періодично обстежувалися лікарем. В варту гарему вважали за краще брати кастратів з відразливою зовнішністю, і це було зрозуміло. Ті, у кого був залишений пеніс, могли відчувати статевий потяг і займатися любов’ю, досягаючи в цьому мистецтві незвичайних висот, особливо в оральному сексі. Чарівність же любовних стосунків з євнухами полягала ще й у їх повній безпеці, адже від кастратів неможливо завагітніти …

До Туреччини звичай тримати в служінні євнухів проник із Візантії. А в оттоманському гаремі євнухи з’явилися за часів султана Мехмеда Завойовника. Спершу гарем охоронявся білими євнухами, що поставлялися з Північного Кавказу, з Вірменії та Грузії, але ніколи ними не могли бути турки, бо мусульманам кастрація заборонена Кораном. З 1582 року, коли султан Мурад III (1574-1595) призначив євнухом абіссінця Мехмеда Агу, в євнухи майже завжди відбиралися абіссінці (ефіопи). Виявилося, що білі хлопчики важче переносять кастрацію, чорних же виживало значно більше … Чорношкірі євнухи були кращими від білих й з іншої причини. Існувала думка, що євнухи усе ж здатні до зачаття, а народження чорної дитини відразу ж вкаже на його незаконне походження.

При надходженні в гарем євнухи отримували нові імена – назви квітів. І величезні, потворні вартові звалися ніжними гвоздиками, трояндами, нарцисами і гіацинтами. Вважалося, що це найбільш личить тим, хто охороняє «чистих і запашних» дружин султана.

Євнухи були добре забезпечені, отримуючи платню в розмірі від 60 до 100 акче на день і окреме річне утримання. Суттєвою добавкою до цього були дари від інших палацових служб. Були у них і свої негласні статті доходу. Євнухи становили особливе торгове товариство, встановлюючи ціни на потрібні гарему товари й коштовності, закуповували їх у купців і перепродували жінкам гарему.

Євнухи були найбільшими хабарниками у Османській імперії, де панувала справді приголомшлива корупція. Отримували подарунки не тільки від свого повелителя, але й від прохачів. Фаворитки султана могли вплинути на рішення того чи іншого питання на користь прохача. Але «вийти» на них можна було за хорошу винагороду, вручену євнухам, які створили складну систему відносин із зовнішнім світом.

Мрія і вершина кар’єри євнуха – посада кізлярагаси. У його руках була зосереджена величезна влада, а офіційне положення могло бути прирівняне до положення прем’єр-міністра європейського двору. Він був головнокомандуючим палацової варти, коло його обов’язків було надзвичайно широким, а вплив величезний. Кізлярагаси виступав головним свідком на весіллі султана та його дітей, проводив церемонії обряду обрізання і заручин, оголошував принцу про смерть батька чи про його зречення. Він же відповідав за просування по ієрархічній драбині гарему жінок і євнухів, і їхня кар’єра багато в чому залежала від його схильності. В обов’язки кізлярагаси входило також захист жінок гарему і поставка туди нових наложниць.

Кожна жінка, що зверталася до султана, мала була зробити це через старшого євнуха, що, враховуючи звичай дарів, збагачувало його безмірно, а право особистої доповіді султанові й часті зустрічі із ним давали можливість примножити статки за рахунок інших придворних, і кізлярагаси був одним із найбільш багатих людей імперії османів. Він був і одним із найбільш довірених людей султана. Саме кізлярагаси проводжав наложницю до спальні султана. Якщо ж вночі у гаремі відбувалося щось надзвичайне, то тільки головний чорний євнух міг увійти туди. Фігура чорного євнуха була не тільки могутньою, але й грізною і зловісною. Він оголошував вироки жінкам гарему і відводив засуджених до ката, а коли нещасних топили в морі, сам одягав на них шкіряні мішки.

Коли головний євнух йшов у відставку, йому призначалася пенсія. Новий султан, як правило, вибирав іншого головного євнуха, але іноді залишав старого. Євнухи були хранителями скарбниці султана, його дружин і, найголовніше, – таємниць гарему, від яких часто залежало життя багатьох. Їх вплив на державні справи ріс, ставши воістину величезним за часів правління жінок (1541-1687), а в XVII і XVIII столітті вони разом з султаншою і валіде, власне кажучи, керували імперією, зігравши істотну роль в її занепаді. Євнухи організовували змови, скидали і підносили на трони султанів.

Але з початку XIX століття влада головного чорного євнуха стала слабшати, а до початку ХХ століття його функції були зведені до спостереження за порядком в гаремі … Із зникненням гаремів пропали і євнухи.

Інститут євнухів в Китаї, на думку деяких істориків, налічує, щонайменше, 3-4 тисячі років, і в жодній країні вони не мали таку владу, як у Піднебесній. Євнухи становили вузьке коло довірених осіб імператора, часто надавали вирішальний вплив на державні справи, іноді за допомогою інтриг і змов ставали могутнішими за своїх повелителів. Євнухи допомагали один одному відстоювати спільні інтереси, і їх влада нерідко досягала меж, які давали узурпувати владу, що, як правило, вело до згубних наслідків для країни.

Спершу євнухами ставали в покарання. Оскоплення в Китаї було поставлено до числа шести тяжких кар … Потім, коли євнухи почали використовуватися в гаремах, їх фізична неповноцінність компенсувалася багатьма перевагами, і кастрації почали піддаватися діти за рішенням батьків, а іноді йшли добровільно на цю принизливу операцію і дорослі чоловіки. Необтяжлива, сита служба при дворі імператора або князя служила спокусою, долаючи природне прагнення до повноцінного життя, і справа оскоплення набула розмаху.

За деякими джерелами, імператор міг мати до 3 тисяч євнухів, принци та принцеси – до 30 євнухів кожен, молодші діти імператора і племінники – до 20, їх двоюрідні брати – до 10.

Кастрацію хлопчиків, яких брали в служіння імператору, зазвичай робили до досягнення статевої зрілості, але не у всіх батьків були гроші на неї, і дітей оскопляли домашнім, «приватним» чином, під час якого оскоплялі нерідко гинули. Про вижилих оскопленних повідомлялося у повітовий уряд, щоб ім’я хлопчика внесли до списку кандидатів в імператорську челядь. Честолюбні задуми батьків стосувалися не тільки долі їхніх синів, а й всієї сім’ї і клану, бо, потрапивши на високу посаду, кастрат був зобов’язаний допомагати всім їх членам …

Особливістю євнухів Китаю було їх трепетне ставлення до видалення «нефритового стержня», який дбайливо зберігали для того, щоб тіло могло бути поховано цілком, бо, як казали китайці, «шкіра, що покриває тіло, отримана від народження і її не можна пошкодити або поранити». У разі ж порушення цілісності тіла китаєць, згідно з віруваннями, не буде допущений на той світ до предків …

Утвердившись в палаці, євнух зазвичай заводив дружину, яка доглядала за ним, і всиновлював хлопчика (найчастіше родича) для продовження свого роду …

Панування євнухів в Китаї стало наслідком відокремленого життя імператора, яке він повинен був вести згідно етикету. Син Неба рідко покидав свій палац, міністри бачили свого повелителя тільки на аудієнціях, де вони зверталися не безпосередньо до нього, а до чиновників (найчастіше євнухів), що оточували трон. Саме євнухи доносили думку і поради сановників імператора, і вірність повідомлень цілком і повністю лежала на совісті передавальних. Вони були єдиним каналом зв’язку імператора з зовнішнім світом. Євнухам були досконально відомі всі палацові таємниці, але про стан справ у провінції і за Китайською стіною вони могли дізнатися тільки з других рук, і, як правило, ведення ними державних справ мало для імперії важкі, а іноді катастрофічні наслідки.

Євнухи використовували і багатий «жіночий ресурс» гарему, прославляючи або, навпаки, залишаючи в забутті наложниць.

Спадкоємця імператора євнухи оточували з народження. Вони визначали межі його знань про все, що знаходилося за стінами Забороненого міста, і дуже часто майбутній правитель вже з дитинства перетворювався на іграшку скопців, що знають всі його слабкості і пристрасті і використовують їх заради досягнення власних, найчастіше корисливих цілей, а іноді просто разбещуючи свого вихованця …

Гомосексуальні зв’язки Синів Неба не були рідкістю, коханцями імператорів ставали і євнухи, причому ініціатива часто виходила саме з їхнього боку …

Невгамовне владолюбство євнухів доходило до того, що, якщо повелитель заважав їм, його могли усунути фізично, жертвами скопців нерідко ставали імператори і члени їх сімей.

Вони приховали смерть імператора Цинь Шихуана, і поки процесія з його тілом (імператор помер у подорожі) слідувала по країні, євнухи робили вигляд, що годують його, зачитували якісь укази, нібито підписані Сином Неба, і приховали заповіт, за яким призначався спадкоємцем неугодний їм принц. Замість цього вони сфабрикували послання і звели на трон зручного для втілення їхніх задумів принца.

Коли ж інтриги євнухів зазнавали краху, відплата було нещадною. Після смерті імператора Лінді (189 рік) між євнухами і армією розгорілася запекла боротьба. Десять головних євнухів заманили головнокомандувача принца Хе Цзінь (брата імператриці) і, стративши, виставили голову на стіні палацу. Наслідки виявилися згубними для винуватців злочину. Війська увірвалися в палац і порубали всіх євнухів. Країна була втягнута в анархію, і імперія Хань впала.

Владу євнухів неодноразово намагалися обмежити, і деякі імператори заповіли своїм нащадкам «тримати євнухів у вузді». «Зробиш їх своїми довіреними, – попереджав імператор Тайцзу (Чжу Юаньчжан, 1368-1398), – душа заболить, зробиш своїми очима і вухами – очі й вуха зіпсуються …» На думку цього імператора, євнухи і родичі імператора по жіночій лінії приносять зло справі політичного управління країною. Вони потрібні в палацах, але там вони повинні бути тільки рабами і слугами і прислужувати імператору, подаючи вино або підмітаючи підлогу. Побоювання імператора виявилися не марними. Наступний імператор Ченцзу (1403-1424) захопив трон за допомогою євнухів, і вони узурпували владу. У другій половині правління династії Мін євнухів було кілька десятків тисяч, а до кінця періоду Мін їх налічувалося кілька сотень тисяч.

Зустрічалися серед євнухів і талановиті керівники, які діяли на благо суспільства і країни, зокрема знамениті експедиції до берегів Африки в 1405 році очолював євнух – адмірал Чжен Хе. Але вплив євнухів на політику і економіку Китаю було розкладаючим і багато в чому сприяло занепаду імперії …

Євнухи ділилися на категорії. Належалі до першої категорії користувалися особливими привілеями і обслуговували імператора, імператрицю, мати імператора і імператорських наложниць. Належалі до другої категорії обслуговували всіх.

Обов’язки євнухів були надзвичайно різноманітні – від побутових до державних і жрецьких. Вони повинні були бути присутніми під час сну і при пробудженні Сина Неба і його домочадців, брати участь в трапезі імператора і членів його сім’ї, супроводжувати імператора і його свиту, а також імператорських лікарів. Євнухи забезпечували протипожежну охорону, стежили за збереженням книг і антикварних виробів, картин, одягу, зброї, домашнього начиння. Вони ж забезпечували матеріалами будівельників палацу і готували ліки.

В їх обов’язки входило також поширювати високі укази, проводжати чиновників і зарубіжних гостей до імператора, приймати прохання, отримувати гроші і зерно від скарбників двору, зберігати імператорські коштовності.

Ретельний розподіл обов’язків не гарантував їх виконання. Імператор Пу І згадував: «З дитячих років я постійно чув, що в палаці відбуваються крадіжки, пожежі і навіть вбивства, не кажучи вже про азартні ігри і курінні опіуму. Злодійство досягло такого ступеня, що, наприклад, не встигла ще закінчитися церемонія мого весілля, як всі перлини і яшмові прикраси корони були підмінені на фальшиві »…

Карали євнухів жорстоко. За проступок їх били бамбуковими палицями, за спробу до втечі покарання було тим же самим. При повторній спробі на шию вішалася колодка, яку він повинен був носити не знімаючи протягом двох місяців. При подальшій спробі його висилали в древню столицю маньчжурів – Мукден. За крадіжку страчували, а імператриця Ци Сі розправлялася з неугодними за допомогою отрути, яку вибирала сама. З китайської історії відомі випадки, коли гинуло понад 100 євнухів одночасно …

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *