20 Березня, 2020

Отруйні речовини древності

Багато хто вважає, що вперше отруйні речовини під час війни застосували німці 22 квітня 1915 року на Іпрі. Однак історія показує, що люди робили це і в дуже давні часи.

З письмових джерел, що заслуговують довіри, слідує: вперше отруйні речовини у військових цілях були застосовані близько 600 р до н.е. Тоді афінський цар Солон наказав у джерело, з якого вороги брали воду, підкинути коріння чемериці. У стані ворогів почалася повальна діарея і довелося нещасним, замученим розладом шлунка, здатися на милість хитромудрих переможців.

Чотириста років потому полководець з Карфагена Гамількар Барка вчинив ще хитріше. За його порадою всі запаси вина в місті були настояні на коренях мандрагори. Після чого Барка вивів війська з міста. Ворог вступив в покинуті боягузливим противником укріплення, гарненько відсвяткував перемогу і … всі занурилися в глибокий сон. Карфагеняни повернулися і безперешкодно перебили всіх.

Войовничі спартанці застосовували в бойових цілях смолу і сірку, окурюючи ворогів в надії на те, що ті здадуться. А у IV ст.н.е. візантійці створили «грецький вогонь»: складну суміш з сірки, селітри, смол, олії і інших речовин. Особливо ефективний був «грецький вогонь», коли його застосовували в морських боях – дерев’яні кораблі супротивника яскраво палали, згасити пекельну суміш було практично неможливо.

Іноді воюючі сторони не гребували і «підручними засобами», заражаючи джерела води трупами тварин і людей, або підпалюючи все, що могло горіти і виділяти задушливий дим. До речі, над створенням речовин, що при горінні виділяють отруйний дим, чимало працювали і великий Леонардо да Вінчі, і лікар Аристотель Фіорованті, і багато інших «титанів» епохи Відродження.

Ще одне, дуже цікаве і не менш загадкове свідоцтво застосування бойових ОР було оприлюднене в січні 2009 року британським археологом Саймоном Джеймсом. Свою доповідь Джеймс зробив після розкопок, що проводилися під його керівництвом в Сирії. Точніше, Джеймс відновив розкопки, розпочаті ще на початку XX століття. Тоді в сирійській пустелі випадково були виявлені залишки міста Европос, побудованого Селевком I Никанором. Селевкидів, що правили Сирією близько двохсот років, змінили парфяни, а в 165 році вже нової ери – римляни. За часів римського правління містечко розквітло, але в 256 р на Европос напали полчища персів-Сасанідів. Місто впало, всі захисники і жителі були перебиті. Незабаром залишки міста були занесені пісками і лише через багато століть тому їх розкопали археологи

Під час розкопок були виявлені не тільки залишки чудесно прикрашених будівель, фортечних стін, прекрасно розпланованих вулиць, а й дуже цікаві тунелі, колись прориті під кріпосними стінами, які цілком можна назвати інженерними спорудами військового призначення. Саме військового, оскільки за часів «фортечних воєн» підкопи під стіни застосовувалися як нападниками, так і обложеними. Через таємний підкоп можна було увірватися в місто, минаючи міцні стіни і ворота. Іноді за допомогою підкопу облягаючі фортецю обрушували частину стіни і через пролом, що утворився вривалися всередину укріплень. Частенько бувало й так, що обложені, зауваживши, в якому місці ворог почав копати підкоп, приймалися рити зустрічний тунель, щоб належним чином зустріти і покарати супротивника.

Саме в одному з таких зустрічних тунелів археологи ще в тридцятих роках минулого століття і наткнулися на загадку, яку Саймон Джеймс спробував розгадати і пояснити в одній зі своїх робіт. Отже, були виявлені останки відразу двадцяти римських легіонерів в повному бойовому спорядженні, але не було в них ні єдиного прижиттєвого ушкодження або яких-небудь смертельних ран. У такому випадку, що ж могло, не залишаючи ніяких слідів, вбити двадцять міцних і здорових чоловіків?

Джеймс припустив, що перси використовували як зброю надзвичайно отруйний дим, який виділяється при одночасному горінні мазуту і сірки. За версією археолога, перси, виявивши, що римляни копають зустрічний підкоп, приготували легіонерам смертоносний сюрприз: встановили у своєму тунелі жаровні, міхи і ємності з мазутом і сіркою. Коли римляни обрушили грунт перегородки, перси жбурнули у вогонь приготовану сировину і почали активно працювати міхами, направляючи виділившийся отруйний дим у бік ворогів. Через лічені секунди легіонери втратили свідомість, а трохи пізніше і життя.

На користь версії Джеймса говорять і письмові джерела, що збереглися з давніх часів: у багатьох згадується використання подібних технологій практично всіма воюючими сторонами. Крім того, в тунелі з останками римських солдатів вчені виявили на склепінні і на стінах чудово збережені сліди продуктів горіння сірки і мазуту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *