11 Червня, 2020

Отруйні гриби

Було б несправедливо, розповівши про їстівні гриби, не згадати отруйних їх побратимів. Це необхідно тому, що підступні гриби мешкають там же, де і бажані трофеї грибників. Через незнання зібрані отруйні гриби можуть виявитися причиною прикрих, а то і фатальних наслідків. На щастя, отруйних грибів набагато менше, ніж їстівних. І все ж щороку в сезон «тихого полювання» медичні установи змушені рятувати від важких наслідків (і, на жаль, не завжди успішно) отруєння грибами.

Про отруйні властивості деяких видів грибів люди знали ще в глибоку давнину. Так, древнім римлянам вже були відомі смертельно отруйні гриби. І тоді вже ця смертоносна «грибна зброя» використовувалася в придворних інтригах і міжусобній боротьбі за трон. Це безшумна зброя діяло безвідмовно. Невгодному противнику подавалося на бенкеті грибне блюдо з домішкою отруйних грибів. Скуштувавши частування, він помирав. Історики припускають, що саме так було отруєно великого любителя грибних страв римського імператора Клавдія, а отруїла його дружина Агрипина – мати імператора Нерона. Така ж доля спіткала папу Климента VII, імператора Іовіана …

В наших лісах зустрічається більше 20 видів отруйних грибів. Щоб уникнути отруєння ними, треба твердо дотримуватися правила: не збирати, не купувати на ринку і не вживати ті гриби, які вам невідомі або викликають сумнів. Буває й так, що отруєння можуть викликати й їстівні гриби, що мають дуже їдкий смак. Так, якщо з’їсти, наприклад, варені або смажені грузді або вовнянки, може статися отруєння, а правильно засолені ці гриби їстівні і смачні. Небезпечні з їстівних грибів і «перестарки», перезрілі, а також ті ,що довго (більше 4-6 годин) зберігалися після збору в непереробленому вигляді. Вони також можуть викликати отруєння, бо є сприятливим середовищем для розвитку шкідливих мікробів.

Небажано залишати грибні страви на другий день. Сушка, консервування, маринування отруйних речовин в грибах не знищують, тому отруїтися грибами можна і взимку.

З трубчастих грибів треба побоюватися тих, у яких гирла трубочок червоні (виняток – дубовик, у нього теж гирла трубочок червоні, але відрізнити його можна по сильно і швидко синіючої м’якоті). Небезпечні гриби з блідими трубочками і рожевим спорових порошком (жовчний гриб). Не можна брати гриби з жовтими гирлами трубочок і червоною сіточкою на ніжці (болетус красноніжковий). Отруйний перцевий маслюк, або перцевий гриб, що має перечно-гострий смак.

З шапинкових грибів, що ростуть на грунті, найбільш отруйні чотири види мухоморів (у тому числі – бліда поганка).

З сумчастих грибів отруйні строчки, але їх можна вживати в їжу після обробки.

Перші ознаки отруєння після вживання отруйних грибів з’являються як правило через кілька годин, в деяких випадках і пізніше. Майже всі грибні отрути викликають роздратування шлунково-кишкового тракту, з’являються болі у животі, нудота, слинотеча, блювота, пронос, загальна слабкість, запаморочення, іноді судоми. Температура зазвичай не підвищується. У разі отруєння до потерпілого необхідне викликати лікаря або відправити його в лікарню.

Вирушаючи за грибами, обов’язково вивчіть отруйні гриби!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *