Отаманша Маруся Никифорова

Отаманша Маруся Никифорова

У роки Громадянської війни територія сучасної України перетворилася на поле битв між самими полярними в політичному відношенні силами. Один одному протистояли прихильники української національної державності з петлюрівської Директорії та білогвардійці Добровольчої армії А.І. Денікіна, виступаючі за відродження російської держави. З цими силами воювала більшовицька Червона армія. В Гуляйполі закріпилися анархісти з Революційної повстанської армії Нестора Махна.

Осібно трималися численні бацьки і отамани малих, середніх і великих з’єднань, що не підкорялися нікому і укладали союзи з ким завгодно, тільки собі в вигоду. Багато повстанських командирів Громадянської викликають якщо не повагу, то значний інтерес до своїх персон. Серед них зустрічалися дійсно ідейні люди з дуже цікавими біографіями. Чого варта одна легендарна Маруся Никифорова.

Широкій громадськості, за винятком фахівців – істориків і людей, що цікавилися Громадянської війною на Україні, фігура «отаманші Марусі» практично невідома. Її можуть пам’ятати ті, хто уважно дивився «Дев’ять життів Нестора Махно» – там її зіграла актриса Ганна Уколова. Між тим, Марія Никифорова, яку офіційно звали «Марусею», – дуже цікавий історичний персонаж. Уже одне те, що жінка стала справжнісіньким отаманом українського повстанського загону, є рідкістю навіть за мірками Громадянської війни. Адже і Олександра Коллонтай, і Роза Землячка, і інші жінки – учасниці революційних подій, все ж не виступали в ролі польових командирів, та ще й повстанських загонів.

Марія Григорівна Никифорова народилася в 1885 (за іншими відомостями – в 1886 або 1887) році. На момент Лютневої революції їй було десь 30-32 роки. Незважаючи на відносно молоді роки, навіть дореволюційне життя Марусі було багате подіями. Народжена в Олександрівську (нині – Запоріжжя), Маруся доводилася землячкою легендарного батька Махна (правда, останній родом був не з самого Олександрівська, а з села Гуляйполе Олександрівського повіту). Батько Марусі, офіцер російської армії, відзначився в роки російсько-турецької війни 1877-1878 рр.

Мабуть, сміливістю і вдачею Маруся пішла в батька. В шістнадцятирічному віці, не маючи ні професії, ні засобів до існування, дочка офіцера покинула батьківський дім. Так почалося її повне небезпек і мандрівок доросле життя. Втім, серед істориків побутує і точка зору, що Марія Никифорова в дійсності не могла бути офіцерською дочкою. Аж надто темною і маргінальною здається її біографія в молоді роки – важка фізична праця, проживання без родичів, повна відсутність згадок про сім’ю і яких-небудь з нею стосунках.

Складно сказати, чому вона зважилася піти з сім’ї, але факт залишається фактом – долі офіцерської дочки, яка знайшла б, з часом, гідного жениха і побудувала сімейне гніздечко, Марія Никифорова вибрала життя професійної революціонерки. Влаштувавшись на лікеро-горілчаний завод підсобною робітницею, Марія познайомилася з однолітками з анархо-комуністичною групи.

На початку ХХ ст. анархізм отримав особливе поширення на західних околицях Російської імперії. Його вогнищами стали місто Білосток – центр ткацької промисловості (нині – територія Польщі), портова Одеса і промисловий Катеринослав (нині – Дніпропетровськ). Олександрівськ, де Марія Никифорова вперше познайомилася з анархістами, входив в «Катеринославську анархічну зону». Ключову роль тут грали анархо-комуністи – прихильники політичних поглядів російського філософа Петра Олексійовича Кропоткіна та його послідовників. Анархісти з’явилися спочатку в Катеринославі, де приїжджому з Києва пропагандисту Миколі Музілю (псевдоніми – Рогдай, Дядя Ваня) вдалося переманити на позиції анархізму цілу районну організацію есерів. Уже з Катеринослава ідеологія анархізму починає поширюватися по навколишнім населеним пунктам, включаючи навіть сільську місцевість. Зокрема, своя анархістська федерація з’явилася і в Олександрівську, як й в інших містах об’єднавши робочу, ремісничу та учнівську молодь. Організаційно й ідеологічно олександрівські анархісти перебували під впливом Катеринославської федерації анархістів-комуністів. Десь в 1905 році на позиціях анархізму опинилася і молода працівниця Марія Никифорова.

На відміну від більшовиків, які вели копітку агітаційну роботу на промислових підприємствах і орієнтованих на масові дії заводських робітників, анархісти схилялися до актів індивідуального терору. Оскільки переважну більшість анархістів становили в той період дуже молоді люди, в середньому – 16-20 років, юнацький максималізм у них часто переважував здоровий глузд і революційні ідеї на практиці оберталися терором проти всіх і вся. Підривали магазини, кафе і ресторани, вагони першого класу – тобто, місця підвищеної концентрації «людей з грошима».

Треба відзначити, що не всі анархісти схилялися до терору. Так, сам Петро Кропоткін і його послідовники – «хлібовольці» – ставилися до індивідуальних актів терору негативно, як і більшовики орієнтуючись на масовий робітничий й селянський рух. Але у роки революції 1905-1907 рр. набагато більш помітними, ніж «хлібовольці», були представники ультра радикальних напрямків у російському анархізмі – чорнопрапорці і безначальці. Останні взагалі проголошували безмотивний терор проти будь-яких представників буржуазії.

Орієнтуючись на роботу серед найбіднішого селянства, чорноробів і вантажників, поденщиків, безробітних та босяків, безначальці звинувачували більш помірних анархістів – «хлібовольців» в тому, що вони зациклилися на промисловому пролетаріаті і «зрадили» інтереси найбільш знедолених і пригноблених верств суспільства, тоді як саме вони, а не відносно благополучні і матеріально забезпечені фахівці, найбільше потребують підтримки і являють собою найбільш піддатливий для революційної пропаганди і вибухонебезпечний контингент. Втім, самі «безначальці», найчастіше, були типовими радикально налаштованими студентами, хоча траплялися серед них і відверто напівкарні і маргінальні елементи.

Марія Никифорова, судячи з усього, виявилася саме в такому гуртку. Протягом двох років підпільної діяльності вона встигла кинути кілька бомб – в пасажирський поїзд, в кафе, в магазин. Анархістка часто змінювала місце проживання, ховаючись від поліцейського стеження. Але, врешті-решт, поліції вдалося напасти на слід Марії Никифорової і затримати її. Вона була заарештована, звинувачена у скоєнні чотирьох вбивств і декількох пограбувань («експропріацій») і засуджена до смертної кари.

Однак, як і Нестору Махно, Марії Никифоровій смертну кару замінили безстроковою каторгою. Швидше за все, вирок був обумовлений тим, що на момент його винесення Марія Никифорова, як і Махно, не досягнула повноліття, за законами Російської імперії, наступаючого в 21-річному віці. З Петропавлівської фортеці Марія Никифорова була етапована в Сибір – до місця відбуття каторги, однак зуміла втекти. Японія, Сполучені Штати, Іспанія – ось точки подорожі Марії, перш ніж вона змогла влаштуватися в Парижі, де активно включилася в анархістську діяльність. У цей період Маруся брала участь в діяльності анархістських груп російських емігрантів, однак співпрацювала і з місцевим анархо-богемним середовищем.

Якраз до моменту проживання Марії Никифорової, що до цього часу вже прийняла псевдонім «Маруся», в Парижі, почалася Перша Світова війна. У відмінності від більшості вітчизняних анархістів, що виступали з позицій «перетворимо війну імперіалістичну на війну класову» або взагалі проповідуючим пацифізм, Маруся підтримала Петра Кропоткіна. Як відомо, батько-засновник анархо-комуністичної традиції виступив з «оборонною», як говорили більшовики, позицією, прийнявши сторону Антанти і засудивши прусько-австрійську вояччину.

Але якщо Кропоткін був старий і миролюбний, то Марія Никифорова в буквальному сенсі рвалася в бій. Вона примудрилася вступити в Паризьку військову школу, що було дивно не тільки в силу її російського походження, а й, у ще більшому ступені, в силу статевої приналежності. Тим не менш, жінка з Росії витримала всі вступні випробування і, успішно пройшовши курс військової підготовки, була зарахована в діючу армію в офіцерському званні. Воювала Маруся у складі французьких військ в Македонії, потім повернулася в Париж. Звістка про Лютневу революцію, що відбулася в Росії, змусила анархістку спішно покинути Францію і повернутися на батьківщину.

Слід зазначити, що свідоцтва про зовнішність Марусі описують її як чоловікоподібну коротко підстрижену жінку з обличчям, що відображало події бурхливої молодості. Тим не менш, у французькій еміграції Марія Никифорова знайшла собі чоловіка. Це був Вітольд Бжостек – польський анархіст, згодом брав найактивнішу участь в антибільшовицькій підпільній діяльності анархістів.

Опинившись після Лютневої революції в Петрограді, Маруся поринула в бурхливу революційну дійсність столиці. Встановивши зв’язки з місцевими анархістами, вона вела агітаційну роботу у флотських екіпажах, серед робітників. А вже влітку 1917 року Маруся відбула до рідного Олександрівська. До цього часу там вже діяла Александрівська федерація анархістів. З приїздом Марусі олександрівські анархісти помітно радикалізуються. Першим ділом, вчиняється мільйонна експропріація у місцевого промисловця Бадовського. Потім встановлюються зв’язки з діючою в сусідньому селі Гуляйполе анархо-комуністичною групою Нестора Махно.

Перший час між Махно і Никифоровою спостерігалися очевидні розбіжності. Справа в тому, що Махно, будучи далекоглядним практиком, допускав значні відходження від класичного трактування принципів анархізму. Зокрема, він виступав за активну участь анархістів у діяльності Рад і взагалі дотримувався тенденції до певної організованості. Пізніше, вже після закінчення Громадянської війни, в еміграції, ці погляди Нестора Махно були оформлені його соратником Петром Аршиновим в своєрідний «платформизм» (по імені Організаційної платформи), що також називали анархо-більшовизмом за прагнення до створення анархічної партії та впорядкування політичної діяльності анархістів.

На відміну від Махно, Маруся залишалася непохитною прихильницею розуміння анархізму як абсолютної свободи і бунтарства. Ще в молодості ідеологічні погляди Марії Никифорової формувалися під впливом анархістів-безначальців – найбільш радикального крила анархо-комуністів, що не визнавало жорстких організаційних форм і виступало за знищення будь-яких представників буржуазії тільки за принципом їх класової приналежності. Отже, в повсякденній діяльності Маруся проявляла себе як набагато більша екстремістка, ніж Махно. Багато в чому це і пояснює той факт, що Махно вдалося створити власну армію і поставити під контроль цілий район, а Маруся так і не зробила крок далі статусу польового командира повстанського загону.

Поки Махно зміцнював свої позиції в Гуляйполе, Маруся встигла побувати в Олександрівці під арештом. Затримали її революційні міліціонери, які з’ясували подробиці експропріації мільйона рублів у Бадовського і деяких інших пограбувань, скоєних анархісткою. Тим не менш, у в’язниці Маруся пробула недовго. З поваги до її революційних заслуг і за вимогами «широкої революційної громадськості», Марусю звільнили.

Протягом другої половини 1917 – початку 1918 рр. Маруся брала участь у роззброєнні військових і козачих частин, що проходили через Олександрівськ і його околиці. Разом з тим, в цей період Никифорова воліє не сваритися з більшовиками, які отримали найбільший вплив в Олександрівській Раді, показує себе прихильницею «анархо-більшовицького» блоку. 25-26 грудня 1917 року Маруся на чолі загону олександрівських анархістів брала участь в наданні допомоги більшовикам при захопленні влади в Харкові. Зв’язок з більшовиками Маруся в цей період здійснює через Володимира Антонова-Овсієнка, який керував діяльністю більшовицьких формувань на території України. Саме Антонов-Овсієнко призначає Марусю начальником формуванні кавалерійських загонів в Степовій Україні, з видачею відповідних грошових коштів.

Втім, Маруся вирішила розпорядитися грошовими коштами більшовиків і в своїх інтересах, сформувавши Вільну бойову дружину, яка фактично контролювалася тільки самою Марусею і діяла, виходячи з власних інтересів. Вільна бойова дружина Марусі представляла собою досить примітне з’єднання. По-перше, воно було суцільно укомплектовано добровольцями – переважно, анархістами, хоча зустрічалися і звичайні «ризикові хлопці», в тому числі – «Чорноморці» – вчорашні моряки, демобілізувавшись з Чорноморського флоту. По-друге, незважаючи на «партизанський» характер самого формування, його обмундирування і продовольче постачання було поставлено на хороший рівень. На озброєнні загону знаходилися броне платформа і дві артилерійські гармати. Хоча фінансування дружини здійснювалося, на перших порах, більшовиками, загін виступав під чорним прапором з написом «Анархія – мати порядку!».

Наступ німецьких й австро-угорських військ змусило Марусю відступити до Одеси. Треба віддати належне, що дружина «чорногвардійців» показала себе не гірше, а багато в чому і краще «червоногвардійців», відважно прикриваючи відступ.

У 1918 році приходить кінець і співробітництву Марусі з більшовиками. Легендарна жінка-командир не змогла примиритися з укладанням Брестського миру, що переконало її в зраді більшовицькими керівниками ідеалів та інтересів революції. З моменту підписання угоди в Брест-Литовську і починається історія самостійного шляху Вільної бойової дружини Марусі Никифорової. Треба відзначити, що він супроводжувався численними експропріаціями власності як у «буржуїв», в число яких записувалися будь-які забезпечені громадяни, так й у політичних організацій. Всі органи управління, включаючи Ради, анархістами Никифорової розганялися. Грабіжницькі дії неодноразово ставали причиною конфліктів Марусі з більшовиками і навіть з тією частиною анархістських лідерів, які продовжували підтримувати більшовиків, зокрема – із загоном Григорія Котовського.

28 січня 1918 року Вільна бойова дружина вступила в Єлисаветград. Першим ділом Маруся розстріляла начальника місцевого військкомату, обклала магазини і підприємства контрибуцією, організувала роздачу населенню товарів і продуктів, конфіскованих в магазинах. Втім, радіти обивателю цієї нечуваної щедрості було не варто – бійці Марусі, як тільки закінчилися запаси продовольства і товарів в магазинах, переключилися на рядових обивателів. Діючий в Єлисаветграді ревком більшовиків все ж знайшов у собі сміливість заступитися за населення міста і вплинути на Марусю, змусивши її вивести свої формування за межі населеного пункту.

Однак, через місяць Вільна бойова дружина знову прибула до Єлисаветграда. До цього моменту загін налічував не менше 250 осіб, 2 гармати і 5 бронеавтомобілів. Ситуація січня повторилася: послідували експропріації власності, причому не тільки у справжньої буржуазії, а й у пересічних городян. Терпіння останніх, між тим, закінчувалося. Крапкою стало пограбування касира заводу «Ельворті», на якому трудилося п’ять тисяч людей. Обурені робітники підняли повстання проти анархістського загону Марусі і відтіснили його до вокзалу. Сама Маруся, спочатку намагалася вгамувати робочих, явившись на їх збори, була поранена. Відступивши в степ, загін Марусі почав розстрілювати городян з гармат.

Під шумок боротьби з Марусею та її загоном політичне лідерство в Єлисаветграді змогли взяти меншовики. Більшовицький загін Олександра Беленкевича був вибитий з міста, услід за чим загони з числа мобілізованих городян вирушили на пошуки Марусі. Важливу роль в «анти анархістському» повстанні зіграли колишні царські офіцери, які взяли керівництво формуваннями ополчення. В свою чергу, на допомогу Марусі прибув Каменський червоногвардійський загін, який також вступив в бій з міським ополченням. Незважаючи на переважаючі сили єлисаветградців, результат тривалої кілька днів війни між анархістами і примкнулими до них червоногвардійцями, й фронтом городян, був вирішений бронепоїздом «Свобода або смерть», який прибув з боку Одеси під командуванням матроса Полупанова. Елісаветград знову опинився в руках більшовиків і анархістів .

Втім, загони Марусі через нетривалий час все ж місто покинули. Наступним місцем діяльності Вільної бойової дружини став Крим, де Марусі також вдалося здійснити цілий ряд експропріацій і вступити в конфлікт із загоном більшовика Івана Матвєєва. Потім Маруся з’являється в Мелітополі та Олександрівці, прибуває в Таганрог. Хоча більшовики покладали на Марусю обов’язки по захисту від німців і австро-угорців приазовського узбережжя, загін анархістів самовільно ретирувався в Таганрог. У відповідь червоногвардійцям в Таганрозі вдалося заарештувати Марусю. Однак це рішення було з обуренням зустрінуте як її дружинниками, так і іншими ліворадикальними формуваннями. По-перше, в Таганрог прибув бронепоїзд анархіста Гаріна із загоном Брянського заводу Катеринослава, який підтримав Марусю. По-друге, на захист Марусі висловився і давно знаючий її Антонов-Овсієнко. Революційний суд Марусю виправдав і звільнив. З Таганрога загін Марусі відступив в Ростов-на-Дону і сусідній Новочеркаськ, де в цей час були сконцентровані відступавші червоногвардійські і анархістські загони з усієї Східної України. Природно, що і в Ростові Маруся відзначилася експропріаціями, демонстративним спаленням грошових купюр і облігацій та іншими подібними витівками.{C}{C}Втім, загони Марусі через нетривалий час все ж місто покинули. Наступним місцем діяльності Вільної бойової дружини став Крим, де Марусі також вдалося здійснити цілий ряд експропріацій і вступити в конфлікт із загоном більшовика Івана Матвєєва. Потім Маруся з’являється в Мелітополі та Олександрівці, прибуває в Таганрог. Хоча більшовики покладали на Марусю обов’язки по захисту від німців і австро-угорців приазовського узбережжя, загін анархістів самовільно ретирувався в Таганрог. У відповідь червоногвардійцям в Таганрозі вдалося заарештувати Марусю. Однак це рішення було з обуренням зустрінуте як її дружинниками, так і іншими ліворадикальними формуваннями. По-перше, в Таганрог прибув бронепоїзд анархіста Гаріна із загоном Брянського заводу Катеринослава, який підтримав Марусю. По-друге, на захист Марусі висловився і давно знаючий її Антонов-Овсієнко. Революційний суд Марусю виправдав і звільнив. З Таганрога загін Марусі відступив в Ростов-на-Дону і сусідній Новочеркаськ, де в цей час були сконцентровані відступавші червоногвардійські і анархістські загони з усієї Східної України. Природно, що і в Ростові Маруся відзначилася експропріаціями, демонстративним спаленням грошових купюр і облігацій та іншими подібними витівками.Втім, загони Марусі через нетривалий час все ж місто покинули. Наступним місцем діяльності Вільної бойової дружини став Крим, де Марусі також вдалося здійснити цілий ряд експропріацій і вступити в конфлікт із загоном більшовика Івана Матвєєва. Потім Маруся з’являється в Мелітополі та Олександрівці, прибуває в Таганрог. Хоча більшовики покладали на Марусю обов’язки по захисту від німців і австро-угорців приазовського узбережжя, загін анархістів самовільно ретирувався в Таганрог. У відповідь червоногвардійцям в Таганрозі вдалося заарештувати Марусю. Однак це рішення було з обуренням зустрінуте як її дружинниками, так і іншими ліворадикальними формуваннями. По-перше, в Таганрог прибув бронепоїзд анархіста Гаріна із загоном Брянського заводу Катеринослава, який підтримав Марусю. По-друге, на захист Марусі висловився і давно знаючий її Антонов-Овсієнко. Революційний суд Марусю виправдав і звільнив. З Таганрога загін Марусі відступив в Ростов-на-Дону і сусідній Новочеркаськ, де в цей час були сконцентровані відступавші червоногвардійські і анархістські загони з усієї Східної України. Природно, що і в Ростові Маруся відзначилася експропріаціями, демонстративним спаленням грошових купюр і облігацій та іншими подібними витівками.{C}{C}Втім, загони Марусі через нетривалий час все ж місто покинули. Наступним місцем діяльності Вільної бойової дружини став Крим, де Марусі також вдалося здійснити цілий ряд експропріацій і вступити в конфлікт із загоном більшовика Івана Матвєєва. Потім Маруся з’являється в Мелітополі та Олександрівці, прибуває в Таганрог. Хоча більшовики покладали на Марусю обов’язки по захисту від німців і австро-угорців приазовського узбережжя, загін анархістів самовільно ретирувався в Таганрог. У відповідь червоногвардійцям в Таганрозі вдалося заарештувати Марусю. Однак це рішення було з обуренням зустрінуте як її дружинниками, так і іншими ліворадикальними формуваннями. По-перше, в Таганрог прибув бронепоїзд анархіста Гаріна із загоном Брянського заводу Катеринослава, який підтримав Марусю. По-друге, на захист Марусі висловився і давно знаючий її Антонов-Овсієнко. Революційний суд Марусю виправдав і звільнив. З Таганрога загін Марусі відступив в Ростов-на-Дону і сусідній Новочеркаськ, де в цей час були сконцентровані відступавші червоногвардійські і анархістські загони з усієї Східної України. Природно, що і в Ростові Маруся відзначилася експропріаціями, демонстративним спаленням грошових купюр і облігацій та іншими подібними витівками.Втім, загони Марусі через нетривалий час все ж місто покинули. Наступним місцем діяльності Вільної бойової дружини став Крим, де Марусі також вдалося здійснити цілий ряд експропріацій і вступити в конфлікт із загоном більшовика Івана Матвєєва. Потім Маруся з’являється в Мелітополі та Олександрівці, прибуває в Таганрог. Хоча більшовики покладали на Марусю обов’язки по захисту від німців і австро-угорців приазовського узбережжя, загін анархістів самовільно ретирувався в Таганрог. У відповідь червоногвардійцям в Таганрозі вдалося заарештувати Марусю. Однак це рішення було з обуренням зустрінуте як її дружинниками, так і іншими ліворадикальними формуваннями. По-перше, в Таганрог прибув бронепоїзд анархіста Гаріна із загоном Брянського заводу Катеринослава, який підтримав Марусю. По-друге, на захист Марусі висловився і давно знаючий її Антонов-Овсієнко. Революційний суд Марусю виправдав і звільнив. З Таганрога загін Марусі відступив в Ростов-на-Дону і сусідній Новочеркаськ, де в цей час були сконцентровані відступавші червоногвардійські і анархістські загони з усієї Східної України. Природно, що і в Ростові Маруся відзначилася експропріаціями, демонстративним спаленням грошових купюр і облігацій та іншими подібними витівками.{C}Втім, загони Марусі через нетри

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *