Останній алхімік імперії

Останній алхімік імперії

Алхімія, що обіцяла золоті гори, часто була соломинкою, за яку хапалися царі. Інша причина присутності алхіміків – це вікова традиція. Якщо цареві належало тримати блазня, то чому б не тримати в штаті і алхіміка?

Потрібно сказати, що відвертих шахраїв і шарлатанів серед алхіміків було небагато. Здебільшого вони були людьми передових поглядів, з науковим складом розуму. Інша справа, що чекали від них більшого, ніж дозволяв тодішній рівень науки. Втім, і тоді користь була безсумнівна, так що алхіміки багаторазово окупали витрати за своє утримання. Так, Ігнаціо цебто алхімік при дворі Івана Грозного, ввів передові методи вилучення срібла з руди, що майже вдвічі підвищило віддачу рудників. Генріх Апфельбаум, алхімік Петра Великого, золота не добув, але різко поліпшив якість продукції вітчизняних порохових заводів. Геній Ломоносова настільки великий, що якось і забулося, що Михайло Васильович також обіймав посаду придворного алхіміка, хоча і не афішував цього звання. На це місце претендував і знаменитий граф Каліостро, але він виявився занадто легковажним для такої імперії, як Росія.

Останнім алхіміком Імперії був граф Толстой Олександр Володимирович, до речі, далекий родич письменника Льва Миколайовича. Закінчивши Московський університет, він продовжив освіту в Німеччині, а потім і в Шотландії. В Единбурзькому університеті удостоюється докторської мантії, після чого в 1909 році повертається в Росію.

Займають графа проблеми перетворення речовини. Власне, цим і займається вибрана ним область науки – хімія. Спочатку граф Толстой хотів здійснити вікову мрію людства – перетворити свинець у золото. Озброєний передовими знаннями своєї епохи, він розумів, що для подібного роду трансмутації необхідна енергія, ціна якої набагато перевищить вартість золота, навіть якщо дослід вдасться. Вугілля і нафта – занадто слабкі джерела енергії для подібного роду експерименту. Блискавка – непередбачувана і некерована, хоча і перспективна. Але граф Толстой будує сонячну піч, вибравши для неї місце неподалік від Бухари. Велике параболічне дзеркало збирало сонячні промені в одну точку. Температура в ній така, що будь-які тугоплавкі метали випаровуються майже моментально.

Все літо 1912 року Толстой намагається перетворити свинець у золото. Точні деталі експерименту невідомі: алхімік не задовольнився результатами, наукової публікації не послідувало, але, за словами його асистента Арона Гольдштейна (згодом академіка АН СРСР), вдалося отримати деяку кількість золота, настільки мізерна, що не можна було з упевненістю стверджувати, що воно не було присутнє у свинці до експерименту.

Тоді граф Толстой вирішив зайнятися більш, на його погляд, перспективною проблемою: перетворенню вуглецю в вуглець. В даному випадку атом не зазнавав ніяких змін, і тому надвисоких енергій не було потрібно. Толстой хотів лише змінити взаєморозташування атомів, з графіту отримавши алмаз. Теоретично це не тільки можливо, але й здійсненно: подібне відбувалося в природі мільйони років тому. Ходили неясні чутки, що перетворенням графіту в алмаз займається інженер Платон Карагаєв, але оскільки він був відомий як містифікатор і відмовлявся вступати в будь-які контакти з представниками наукового світу, дізнатися, наскільки чутки мали під собою грунт, не вдавалося.

Граф Толстой був небагатий, бухарская лабораторія була вибудувана і містилася на кошти принца Петра Олександровича Ольденбургского, в жилах якого текла кров імператорів, – шурина царюючого імператора Миколи Другого, володаря багатомільйонного статку і великого ентузіаста наукового прогресу (батько його, Олександр Петрович, крім іншого, заснував Інститут експериментальної медицини). За поданням Петра Ольденбургского граф Толстой отримав аудієнцію у Олександри Федорівни, на якій йому було надано посаду лейб-алхіміка, що істотно полегшувало контакти з провінційними владою.

Граф Толстой повернувся в Бухару і продовжив роботу. Графіт, поміщений в герметичну тугоплавку ємність (виготовлену за рецептами М. Ломоносова!) нагрівався сфокусованим сонячним промінням до газоподібного стану. Особливість методу полягала в тому, що тонке фокусування дозволяло нагрівати саме графіт, в той час як стінки судини, перебуваючи поза фокусом сонячних променів, залишалися непорушними. Сублімація вуглецю а замкнутій ємності приводила до істотного стрибка тиску, проте загартоване скло витримувало тиск в тисячі атмосфер (пізніше модифіковане скло застосував Пікар для свого батискафа, що досяг найглибшої океанічної западини).

Потім скло остигало, газоподібний вуглець набував кристалічну форму, тобто перетворювався на алмаз. Спочатку рахунок йшов на міліграми, але вже в 1915 році Толстой отримав алмаз, який мав ювелірну цінність.

Після ограновування діамант, названий Толстим «Анастасія» був піднесений імператриці Олександрі Федорівні «для потреб організації госпіталів». Зворушена назвою діаманта (ймовірно, вважаючи, що він названий на честь її дочки), імператриця влаштовує благодійний аукціон, на якому через підставну особу сама ж і купує діамант вагою в двадцять два карата. Виплачена імператрицею сума, зрозуміло, цілком пішла на устрій госпіталів. Процес перетворення графіту в алмаз досягнутий, результат стійкий і відтворюємий. Але Велика Вітчизняна війна (саме так іменувалася тоді Перша світова) не дозволяє оприлюднити наукове відкриття.

За два роки граф Толстой створив алмазів на «суму, за попередніми оцінками, не менше як на п’ятдесят мільйонів рублів золотом. Практично всі вони були передані державі безоплатно. Контрагенти продають камені на міжнародному ринку. На отримані кошти озброюються полки та дивізії.

Події лютого 1917 стали повною несподіванкою і для державного апарату, і для опозиції, і навіть для Ульянова-Леніна.

У вересні того ж року граф Толстой залишає бухарську лабораторію і їде в Петроград в супроводі чотирьох козаків – ймовірно, він особисто хоче доставити чергову партію алмазів. Поїзд багаторазово зупиняють, заганяють в тупики, поки, нарешті, в місті Богородицька банда дезертирів не грабувала вагон, в якому їде граф. Конвойні козаки перешкодили грабежу. Зав’язався швидкоплинний бій, в результаті якого загинуло більше двадцяти чоловік, включаючи Толстого. За іншими відомостями, він благополучно досяг Петрограда і пізніше співпрацював з радянською владою, працюючи під керівництвом Якова Свердлова.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *