Оптичні прилади вікінгів

Оптичні прилади вікінгів

В історії стародавнього світу залишається безліч невідомих фактів. Справжню сенсацію справила таємнича знахідка оптичних лінз на острові Готланд, що датується XI-XII століттями.

Ні, лінзи, звичайно були відомі із давніших часів. Першим письмовим джерелом, що згадує про лінзи, була п’єса Аристофана «Хмари» (424 рік до н.е.). Так описує він явище отримання вогню: «У лікарів такий бачив ти камінчик, красивий і прозорий? Видобувають їм вогонь вони ». А першою працею з оптики стала книга Евкліда, який зумів описати основні закономірності функціонування і властивості лінз.

Давньоримський вчений Пліній Старший також написав кілька робіт в цьому напрямку. Але самим неймовірним видається той факт, що він перший став використовувати лінзи як засіб для виправлення короткозорості. Згадується, що римський імператор Нерон дивився гладіаторські бої тільки через смарагд, за іншими версіями – це був відшліфований сапфір. Сенека Молодший і Пліній досить точно описали дію кришталевої кулі, наповненої водою.

У 940-1000 роках арабським математиком Ібн Сахль вже був використаний так званий закон Снеллиуса, що дає можливість визначати форму лінзи. Першою же справжньою працею в області оптики вважають роботу Ібн аль-Хайтама. У праці він зумів точно описати, яким чином формується зображення на сітківці людського ока. Його справедливо вважають «батьком оптики», який представив гідну заміну грецької теорії.

Одна з найцікавіших знахідок – лінзи, знайдені археологом А. Лейардом під час експедиції до палацу Саргона, Ніневія. Вони була виконані з гірського кришталю і відносяться приблизно до 735 року до н.е.

Якщо лінзи увійшли в застосування ще з найдавніших часів, в чому ж причина такого захоплення і здивування?

Німецький археолог Карл-Хайнс Вілмс на початку 1990 років підбирав експонати для Мюнхенського музею оптики. В одному з катологов він побачив досить дивні предмети, які за зовнішніми ознаками нічим не відрізнялися від сучасних лінз. Однак вони значилися як стародавні прикраси вікінгів. «Невже подібні технології могли з’явитися у морських розбійників раннього Середньовіччя?» – Подиву археолога не було меж.

Але для детального вивчення артефактів необхідно було їхати на острів, де і зберігалися таємничі прикраси. Однак Вілмс поїхати не зміг. І тільки в 1997 році колеги археолога зуміли, нарешті, потрапити на Готланд. Самим неймовірним виявився той факт, що прикраси були зовсім не прикрасами, а справжніми двоопуклими лінзами з гірського кришталю, виконані за всіма законами оптики. Вони були у відмінному стані і зберегли свої функції. Не залишалося сумніву, що знахідки могли використовуватися і донині для медичних або наукових цілей, в тому числі і для спостережень через телескоп.

Артефакти були знайдені зовсім випадково. Археологічна експедиція вивчала древню стоянку вікінгів, де і були виявлені дивні предмети, прийняті за прикраси. Названі вони були лінзами Вісбі, по місцю, де предмети знайшли.

Матеріал виготовлення – гірський кришталь. Деякі були прикрашені срібною оправою. Всі лінзи мали різний діаметр, тому визначити їх призначення було неможливо. Частина була огранована срібною оправою найтоншої роботи. Решта здавалися вийнятими з якогось невідомого приладу.

Проте всі лінзи вражали дослідників незвичністю способу виготовлення і тими оптичними властивостями, якими вони володіли. Лінзи Вісбі були практично ідеальною еліптичної форми, чого неможливо досягти без певних технічних інструментів, які на момент походження лінз просто не могли існувати. Ну і саме неймовірне, напевно, те, що були застосовані такі математичні розрахунки, які тільки в 17 столітті отримав французький вчений Рене Декарт, але виготовити їх не вдавалося ще довгий час.

Хто і як зумів майже тисячу років тому створити дивовижний артефакт? А головне, для яких цілей були створені лінзи Вісбі? До речі, ми розглядаємо вік скарбу, а не самих лінз. Вони могли бути відшліфовані набагато раніше. За хімічним складом вдалося навіть визначити родовище кришталю, який послужив матеріалом. Швидше за все, його видобуток вівся в Південній Америці.

Виникає закономірне питання, яким чином лінзи могли опинитися у вікінгів? Хоробрі мореплавці були, насамперед, розбійниками. Захоплені артефакти у військовому поході, або куплені?

Але вчених більше хвилює інше: хто був тим таємничим геніальним майстром, який зумів так якісно обробити гірський кришталь. Деякі схильні думати, що шліфовка зроблена в Персії. Потім лінзи перевезли у Русь, де їх і прикрасили. Інші вважають, що на Готланд їх привезли розбійники після захоплення одного з візантійських кораблів, а артефакти могли бути виготовлені в Афганістані, після чого перевезені до Індії в подарунок шахові, де умільці і змайстрували вишукану срібну оправу.

Невідомий «Лівша» чи хтось інший приклав руку до створення цінних «прикрас», невідомо. Але вражаючим залишається одне: хтось зумів за п’ять століть до Декарта проникнути в найглибші таємниці науки.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *