Операція «Котедж»

Операція «Котедж»
Операція «Котедж» – кодова назва операції армії США, спрямована на звільнення від японців острова Киска в ході Тихоокеанської кампанії в рамках Другої світової війни. Операція проходила з 15 по 24 серпня 1943 року. Захоплення острова Киска – це по-справжньому унікальний випадок в історії воєн, коли американці втратили більше 300 чоловік убитими й пораненими. Також був пошкоджений один есмінець, що підірвався на міні. По суті, дана операція цілком і повністю складалася з «дружнього вогню», а американська армія доблесно звільняла острів, на якому не було жодного японця.
Острів Киска – це один з невеликих островів, що належить до Алеутської гряди. Острів має в довжину близько 35 кілометрів, а його ширина в різних ділянках варіюється від 2,5 до 10 кілометрів. Площа острова складає 277,7 км2. На даному острові немає постійного населення. Острів був відкритий ще в XVIII столітті – 25 жовтня 1741. У 1867 році після продажу Аляски США, острів Киска перейшов під їх юрисдикцію.
Під час Другої світової війни острів був захоплений японцями, сталося це влітку 1942 року, коли на острові висадився десант японських морських піхотинців і знищив розташовану тут американську метеостанцію ВМФ. Надалі на острові був розміщений значний гарнізон японських військ, який, за інформацією американських розвідслужб, налічував до 10 тисяч чоловік. Однак захоплення цих островів не принесло Японії особливих дивідендів.
При перших висадках на островах Атту і Киска японці доставили на берег військові частини і спеціальні робочі загони чисельністю до 1200 чоловік на кожному з островів. Надалі сюди були перекинуті додаткові частини та особовий склад для служби зв’язку і ППО, а також для бази підводних човнів, загальна чисельність гарнізону на острові Атту була доведена до 2500 чоловік, а на острові Киска – 5400 чоловік.
Практично протягом цілого року після захоплення японцями двох цих Алеутських островів дії союзників в даному регіоні обмежувалися тільки несуттєвими нальотами авіації та патрулюванням підводних човнів, які переслідували своєю метою ізолювати окуповані противником острова. У серпні 1942 року загін американських крейсерів і есмінців завдав удару по окупованому острову Киска з моря. Протягом декількох місяців після цього авіанальоти на захоплені острови здійснювали літаки американської та канадської армійської авіації.
Взимку 1942-1943 років американські війська зайняли острова Адак і Амчитка, на яких у стислі терміни були побудовані аеродроми для винищувачів, які стали забезпечувати прикриття бомбардувальників в їх все наростаючих нальотах на острови. Незабаром, завдяки активності авіації союзників, острів Киска був практично повністю відрізаний від островів безпосередньо Японії. Ізолювавши війська противника, війська союзників в північній частині Тихого океану практично вирішили своє головне завдання. Кілька тисяч японських солдатів, що зазнають проблеми з постачанням (продовольство і боєприпаси доставлялися тільки підводними човнами), в снігах Алеутських островів навряд чи могли надати скільки-небудь істотний вплив на хід усієї війни. Але громадська думка в США не хотіла миритися із тим, що частина території Америки зайнята японськими військами, хоча дана частина і не уявляла великої цінності.
До того ж комітет начальників штабів планував очистити Алеутські острови від японців з метою організації поставок бойових літаків в Сибір, якщо СРСР коли-небудь виступить проти Японії. У січні 1943 року командування силами США в районі Алеутських островів прийняв на себе контр-адмірал Кинкейд. Повернення захоплених японцями островів він вважав своїм головним завданням і виступав за швидку атаку на острів Киска. Однак, розуміючи, що протягом кількох місяців він не зможе накопичити достатню кількість військ і засобів для цієї операції, він вирішив зосередитися на взятті острова Атту.
Але легкої прогулянки не вийшло, операція по захопленню острова Атту почалася 11 травня, при цьому бої на острові тривали 3 тижні і закінчилися лише 30 травня 1943року. Битва за острів видалася досить кривавою, американські війська втратили 579 чоловік убитими й ще 1148 пораненими, ще майже 2100 осіб прийшлося на небойові втрати, в основному пов’язані з обмороженням. Втрати японців склали близько 2900 осіб, в полон вдалося взяти лише 28 солдатів, серед яких не було жодного офіцера.
Після захоплення острова Атту захоплення Киски повинен був поставити крапку у всій Алеутській кампанії та американські військові, беручи до уваги кровопролитну битву за Атту, запланували залучення набагато більших сил і засобів. У районі острова Аддак зосереджувалося угруповання військ з більш ніж 100 кораблів, а сили десанту повинні були скласти до 29 тисяч американських солдатів і 5500 канадських. При цьому війська отримали вдосконалену арктичну екіпіровку. Крім цього, починаючи з кінця липня 1943 року, острів Киска піддавався постійним авіа нальотам й обстрілу корабельної артилерії. 13 серпня 1943 була здійснена тренувальна висадка на острів Адак, а сама операція зі звільнення Киски повинна була початися 15 серпня.
У підсумку вранці 15 серпня перша невелика група американської піхоти висадилася на західному березі острова, 16 серпня трохи північніше справили висадку канадські частини. Висадці десанту на острів ніхто не заважав, але ветеранів битви за Атту це анітрохи не здивувало. Американці розраховували, що, лише просунувшись углиб острова, вони зіткнуться з організованим опором японських військ, які закріпилися на панівних висотах.
Однак противник ніяк себе не проявляв. Нарешті на кінець другого дня операції, коли американська розвідка досягла бухти Гертруда – місця дислокації основних об’єктів японців – стало очевидно, що японських військ на острові просто немає. Ніяких боїв за острів так і не послідувало, сталася одна з найбільших несподіванок в історії воєн, а єдині бойові втрати десантників були пов’язані з «дружнім вогнем». 24 серпня 1943 командувач наземними силами висадки генерал Чарльз Корлетт констатував, що острів Киска знову повернувся під контроль США.
Як вдалося з’ясувати в подальшому, японське командування, розуміючи неможливість обороняти майже ізольований острів, вирішило здійснити евакуацію його гарнізону. Ще 29 липня японський підрозділ у складі 2-х крейсерів і 10 есмінців під прикриттям густого туману успішно справив стрімкий похід в гавань острова Киска. Притискаючись до північних берегів острова, з’єднання на великій швидкості справило перехід і о 14:45 встало на якір. Протягом 45 хвилин японські кораблі взяли на борт весь гарнізон острова – більше 5100 чоловік і покинули Киску тим же шляхом, яким прийшли на острів. Гарнізон острова був евакуйований на Парамушир. На зворотному шляху японський крейсер «Абукума» був помічений біля північно-західного узбережжя острова американським підводним човном. При цьому дозори американських підводних човнів в цей час йшли на бази поповнювати запаси палива, а повітряні пошуки неможливо було здійснювати через густий туман.
У це важко повірити, але захоплення залишеного японськими солдатами острова обернулося досить значними втратами для союзників. За час обстеження острова американські та канадські солдати втратили 31 людину убитими й близько 50 пораненими, в основному через «дружній вогонь». Крім цього 130 солдатів заробили обмороження, а при підході до острова на японській міні підірвався есмінець «Абнер Рід», на борту

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *