Олешківські піски

Олешківські піски

Якщо ви думаєте, що піщана пустеля це тільки близькосхідний або африканський атрибут, то сильно помиляєтеся. У 30 км. від Херсона в Цюрупинському районі розташований найбільший в Європі піщаний масив. Така собі міні-пустеля. Називається вона «Олешківські піски». Діаметр близько 15 км., Площа – 160-210 тис. Га. Деякі бархани досягають у висоту 5-ти метрів і дають життя самим невибагливим рослинам.

На площі в 160 000 гектар, що захопила відразу кілька районів Херсонської області, тісно сплелися людська дурість і мудрість. Одні люди власними руками перетворили ці степи в пустелю. Інші ж, зупиняючи пустелю, посадили тут найбільші в світі штучні ліси.

Олешківські піски перейняли назву у міста Олешки (нині Цюрупинськ). Хоча Олешківські піски і називають пустелею, це частково невірно. По температурі і обсягам опадів їх правильніше зарахувати до напівпустель. Проте умови тут такі, що влітку пісок з легкістю прогрівається до 75 градусів. Бувають тут й піщані бурі, коли не видно, ні неба, ні сонця. Як і в будь-якій пустелі, тут є безліч невеликих оазисів з сосен і беріз, що відкидають тінь. Але через відсутність вітру тут ще спекотніше, ніж на відкритих пісках.

Дніпровські піски існували з давніх часів, але їх розширенню перешкоджала тутешня природна рослинність. Олешківська пустеля у нинішньому своєму вигляді виникла відносно недавно: через випасання великих стад овець в ХІХ столітті, які повністю знищили всю траву до самих пісків, а ерозія вітру сприяла захопленню все більшої й більшої території.

З метою уникнення подальшого поширення пустелі на весь Причорноморський регіон, піски на початку ХІХ століття почали обгороджувати штучним лісом. Посадки сосни і акації, порівнянні за площею з сучасними, були закладені тут ще в 20-х роках ХХ століття. Сьогодні ці ліси вважаються найбільшими по площі штучними посадками в світі, їх площа нараховує понад 100 000 гектарів.

Але все-ж частина пісків залишили без рослинності. В радянські часи частину пустелі діаметром 15 км обладнали, як військовий полігон для навчання льотчиків з країн-учасниць Варшавського договору. Насправді, де ж ще можна приховати таку споруду, як не в величезних Олешківських пісках, розпростертих майже на 30 кілометрів із заходу на схід й на 150 кілометрів із півночі на південь, від самої Каховки до Кінбурнської коси

Часто трапляються в Олешківській пустелі і озера – як пересохлі, так і повноводні, а також мінеральні. На глибині у 300-400 метрів залягло прісне підземне озеро із чистою, і дивно смачною водою.

Певний час сюди завезли баранів-муфлонів, але тим місцевість не сподобалася і вони, перепливши Дніпро, розбіглися, дивуючи жителів сіл.

Олешківські піски офіційно визнані найбільшою пустелею в Європі.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *