Олександрія – дендропарк в Білій Церкві

Олександрія – дендропарк в Білій Церкві

На околиці Білої Церкви, всього в годині їзди від столиці, розташувалося унікальне творіння людських рук і природи – дендрологічний парк «Олександрія». Він є одним із найбільш відвідуваних об’єктів Київської області.

Як тут красиво! Бродити серед величних дубів, кленів, ялин і сосен можна як завгодно довго – час прогулянки по дендропарку «Олександрія» пролітає непомітно. Від свіжості і чистоти повітря трохи паморочиться голова, а від незайманої тиші дзвенить у вухах. Через парк «Олександрія» протікає невелика, але мальовнича річечка Рось, яка як би доповнює лісовий антураж грайливістю і динамікою.

Парк «Олександрія» розкинувся більш ніж на 200 га. Парк виник як заміська резиденція графа К. Браницького в кінці XVIII ст. за проектом й під керівництвом італійського майстра Д. Ботані і садівника А. Станге. Надалі в парку «Олександрія» працювали й інші майстри.

Олександрія служить прекрасним прикладом романтичного парку. Названий він на честь дружини графа Браницького Олександри Василівни Енгельгардт, яка доводилася племінницею ясновельможному князю Г. А. Потьомкіну.

До середини XIX сторіччя «Олександрія» став одним із найпрекрасніших пейзажних парків України. З Північної Америки й Західної Європи у парк «Олександрія» звозилися різноманітні екзотичні рослини. У глибоких балках було споруджено каскади з ставків, наповнених джерельною чистою водичкою, фонтани й водоспади. Слава «Олександрії» приваблювала сюди безліч відвідувачів, серед яких було чимало знаменитих людей. У різний час тутешніми тінистими алеями бродили поети Гавриїл Державін та Олександр Пушкін; бували тут Тарас Шевченко та прогулювалися парком члени імператорської родини. Кажуть навіть, що поему «Полтава» Пушкін писав саме в «Олександрії».

У загальній складності, в парку «Олександрія» налічується (із урахуванням трав’янистих) понад 1300 видів, різновидів, форм й сортів рослин. Але на початку створення парку їх було значно менше. Ось власники й виписували із різних куточків земної кулі екзотичну рослинність, насамперед дерева. У цій роботі найактивнішу участь брала сама Олександра Василівна; графиня дуже полюбляла висаджувати деревця у своєму парку.

Сьогодні, неспішно прогулюючись алеями і доріжками парку «Олександрія», багато відвідувачів навіть й не здогадуються про те, що вони здійснюють своєрідну подорож по земній кулі. Бо батьківщиною багатьох дерев, постаючи тут перед очима, є далекі континенти та острови. Нині у парку росте понад 600 видів й форм зелених «екзотів».

Ландшафтний парк «Олександрія» величезний і прекрасний. В ньому менше штучності, ніж в «Софіївці», він вражає гармонією природи, для якої творіння рук людських є лише легкими додатковими штришками. Як, наприклад, знаменита напівкругла колонада, акустика якої дозволяє спілкуватися пошепки двом людям, що стоять в різних кінцях. Цей атракціон для багатьох стає справжнім відкриттям. І абсолютно умиротворяє прогулянка по лабіринтах алей, де старички на лавочці щось читають вголос.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *