Оконські джерела

Оконські джерела

Якщо раптом ви опинитеся у Волинській області обов’язково відвідайте село Оконськ. На краю цього селища є невелике озеро, де у двох місцях на поверхні водойми можна побачити б’ючі джерела, що піднімають з надр близько 200-т літрів води щосекунди.
Вода, долаючи 3-метрову товщу, на поверхні утворює куполоподібні пагорби. Власне ці джерела і сформували невелике озеро, яке займає всього лише півгектара землі.

Але інтерес до цього озера виник не через природні фонтани, а завдяки чистій та цілющій воді, в якій можна не тільки викупатися, але і скуштувати її на смак. У люті морози водойма тут не замерзає, а вода завжди має однакову температуру, яка дорівнює 7-8 градусів. Коли на вулиці стоїть морозна, сонячна погода, над озером утворюється туман, надаючи джерелу казковий вигляд. Вода зберігає свіжість довгий час і не псується впродовж декількох тижнів.

Як відомо, більшість озер на Волині мають карстове походження і пов’язані між собою підземними ріками. Майже всі вони мають свої легенди і перекази. Оконська водойма не виняток. Серед місцевих жителів ходять чутки, що окільцьовані щуки, яких запустили у водойму для розведення, були спіймані в озері Світязь, яке знаходиться за 150 км від села Оконськ.

За переказами місцевих, цілющу воду Оконських джерел колись випробували повстанці Северина Наливайка і козаки Богдана Хмельницького. А ще одна легенда свідчить, що колись тут існувало три джерела, одне з яких утворилося прямо посеред села. Стовп води був настільки потужним, що досягав верхівки дерев. Жителі селища дуже злякалися ймовірності потопу і, тому закидали джерело мішками з крупою. Для цієї справи було використано майже сто мішків з крупою. І пізніше, коли проводилася меліорація, в заплаві річки Оконськ було знайдено зруби будинків і домашнє начиння. Вірити цьому чи ні – вирішувати вам, але завдяки таким чуткам об’єкт викликає інтерес у туристів.

Як вже говорилося, вода тут дуже чиста. Підтверджує цей факт і наявність форелі в місцевих ставках, яка не може існувати в забруднених джерелах. Тому тут існує рибне господарство з розведення форелі, яке є єдиним у всьому регіоні.
Оконське джерело можна без перебільшення назвати гідрологічною пам’яткою природи, і сьогодні воно потрапило до списку «100 природних чудес України».

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *