Одеса

Одеса

Привоз

Безсумнівно, ринок «Привоз» – це обличчя Одеси – її думки, її голос, її гумор, її життя ну і звичайно ж, її історія. Він виник ще в далекому 1827 році, і торгівля тут йшла в основному заморськими і привізними товарами, причому не з прилавків, а з фур, возів і іншого тодішнього транспорту. І тільки по закінченні 100 льотного існування, на «Привозі» було зведено великий фруктово-овочевої пасаж. Пізніше з’явилися 4 корпуси в два поверхи, які досі з’єднують арки і легендарні ковані ворота з чавунними фруктовими вазами на стовпах. Корпуси розташувалися по парі в два ряди, а між ними знаходиться широкий двір, по кам’яній бруківці цього двору, хто тільки не ступав, хто тільки не писав про неї. Також під кожним з корпусів у всю довжину побудовані підвали і склади для зберігання товарів. Самі ж корпуси, служили і добре служать досі, як торгові приміщення для численних життєрадісних і великодушних продавців.

Істотні зміни архітектури «Привозу» почалися з кінця 1990 року, коли міська рада прийняла рішення реконструювати ринок. І вже в 2007 році до загальної базарній площі, додалося ще два нових корпуси – рибний і м’ясний. Також уздовж Пантелеймонівської вулиці з’явився великий торговий центр, який отримав назву «Новий привоз», поруч з центром побудували готель «Чорне море» і багато додаткових торгово-офісних приміщень. Таким чином «Привоз» засяяв і розцвів ще більше, але не дивлячись на різні сучасні споруди, в ньому все одно панує безсмертний гумор і дух старої Одеси.

Одесити на «Привоз» ходять у два заходи. У першому заході вони, як привило, торгуються, пробують, порівнюють ціни та якість товарів, а з другого заходу починають скуповуватися. Деякі, особливо літні одеські бабусі можуть «робити базар» і з 4-5 таких заходів. Такого спілкування продавця з покупцем нема більше ніде – це ціла культура, що склалася протягом багатьох десятиліть існування ринку: копчена риба тут найсвіжіша – «тільки, що з моря», огірки солоні найсолодші – «тільки, що з грядки» і вага тут «найточніший у світі», навіть точніша ніж в ювелірному.

Щодня базар «Привоз» приймає безліч гостей міста, сюди водять екскурсії іноземців, яких як нікого іншого люблять лякати своїми візками вантажники та на яких, тут відкривають полювання місцеві кишенькові злодії. На цьому ринку черпають натхнення письменники і шукають нові образи для своїх літературних творів. «Привоз» рятує від голодної смерті безліч бродячих тварин, бездомних дітей і голодних студентів – це дуже щедре і добре місце для добрих та щедрих і відповідно зле та жадібне, для жадібних і злих.

Взагалі, про «Привоз» і тутешню вдачу, можна розповідати нескінченну безліч всього, але Вам краще самим там побувати і все побачити «на свої очі»! Хочете дізнатися стару Одесу – почніть з «Привозу», тут все майже, як було раніше, від і до …

вулиця Дерибасівська

Багато хто до цих пір дивуються, чому саме вулиця Дерибасівська, не сама довга, не найширша, яка не має, нарешті, не тільки виходу до моря, але навіть виду на море, змогла стати справжньою легендою яскравого, самобутнього, південного міста. Можливо, тому що в цій вулиці найкраще відбивається іскрометний одеський характер, блиск його повсякденності, причому, досі їй вдалося майже зберегти свій первісний вигляд.

Спочатку вона тиха і спокійна, починається пам’ятником свого засновника Йосипа де Рибаса, а точніше Дона Хосе де Рібаса, який в одній руці тримає сувій з планом міста, а в іншій – лопату. Десь внизу за спиною де Рибаса гуркоче трудівник-Деволанівський спуск, доносяться звуки порту і гудок маяка в туманні дні, а по обидві сторони від нього – розкішні прибуткові будинки та скромні житла обивателів.

У зеленому дворі ось такого скромного будинку № 1 стоїть білосніжний бюст Л.П.Земенгофа, засновника мови есперанто. Скульптор Микола Блажков, великий шанувальник есперанто, жив у цьому будинку і встановив бюст кумира у власному дворі, сказавши сусідам, що це пам’ятник його батькові. Найімовірніше, саме в цій частині вулиці народився анекдот, в якому на питання «Як пройти на Дерибасівську», одесит відповідає: «Так ви ж на ній стоїте!», Просто тут вулиця Дерибасівська ще не схожа на себе. Ось вона перетинає Пушкінську, але по-справжньому святковою стає після перетину з Рішельєвською. З цього перехрестя в усій своїй красі постає знаменитий Одеський Оперний. Один з найстаріших будинків, № 10, і сьогодні прекрасний, як 200 років тому, а будинок № 12 знаменитий тим, що тут багато років перебував відомий питний заклад «У баби Уті» оспіваний поетами і футбольними уболівальниками. Сьогодні тут респектабельне кафе з тією ж назвою.

На честь засновника міста вулиця Дерибасівська була названа у 1811 році, спочатку вона була Садовою, Гімназійскою, а в бунтівному ХХ столітті побувала вулицею Лассаля і навіть Чкалова, але з листопада 1941 повернула своє горде ім’я, яке більше не міняла. Гімназійскою її назвали не випадково: в 1818 році на Дерибасівській, в будинку № 16 відкрився знаменитий ліцей для дітей дворян, після Царськосельського ліцею, другий в Російській Імперії навчальний заклад подібного типу. У відкритті ліцею активну участь брав Адам Міцкевич, тут читали лекції Жуковський, Менделєєв і бував Пушкін. А навпроти ліцею, в будинку № 17 жив всесвітньо відомий художник, один із засновників абстракціонізму, Василь Кандинський. На урочистому відкритті присвяченій художнику меморіальної дошки були присутні дві французькі гранд-дами – мадам Ширак і мадам Помпіду.

Тепер вже неможливо сказати, чи стала б вулиця Дерибасівська легендою міста без саду. Це її душа. Міський сад заснував і в 1806 році подарував місту Фелікс де Рібас, брат засновника міста. З тих пір Міський сад залишається найулюбленішим місцем відпочинку одеситів і гостей міста. Сьогодні тут можна посидіти на дванадцятому стільці зі знаменитого «гарнітура Гоббса», або присісти на лавочку поруч з Леонідом Утьосовим, щоб відпочити і погрітися в променях його слави. А можна зайти в кінотеатр «Уточ-кіно», який повернув собі дореволюційне ім’я. Сьогодні його вхід прикрашає пам’ятник знаменитому одеситу-авіатору Сергію Уточкіну, а до революції 1917 року цей ілюзіон належав його братові Леоніду Уточкіну. А поруч з Міського саду, на перехресті з Преображенської збереглася знаменита будівля № 24, в якій колись була канцелярія губернатора Воронцова і куди щодня ходив на службу улюбленець одеситів, засланий царем у Одесу поет Пушкін.

Навпроти колишньої губернаторської канцелярії знаходиться одна з найбільш розкішних будівель Дерибасівської, якою вона і закінчується – це готель «Пасаж», побудований в1899 році. У будинку поруч знімав квартиру брат Олександра Сергійовича Пушкіна, Лев Пушкін, який прожив в Одесі до кінця своїх днів. У 1852 році він був похований на 1-му Християнському кладовищі, згодом знищеному більшовиками. Так вулиця Дерибасівська зв’язала долі двох братів Пушкіних.

Занадто швидко закінчилася Дерибасівська? Так поверніться і неспішно пройдіться по ній ще раз, «поступово», як радив Остап Бендер. Зайдіть в «Гамбрінус», він, правда вже не там, де був описаний Купріним, але дуже схожий. Ще десяток років тому там грав музикант Яшка, дуже схожий на купринского скрипаля Сашку. Пройдіться по бруківці, вулканічний камінь для якої неаполітанець де Рібас привіз від підніж Везувію. Вчитайтеся в написи меморіальних дощок, доторкніться до історії вулиці і насолодіться її неповторною аурою.

Вулиця Преображенська

Одеса будувалася від моря. Від моря починається нумерація всіх вулиць старого центру і вулиця Преображенська не є винятком. Тільки, всупереч правилам містобудування, будинки її правої частини мають непарні номери, а лівої – парні. За легендою якийсь впливовий і заповзятливий домовласник категорично не погоджувався жити в будинку під номером 13 і зумів схилити міську владу прийняти таке нестандартне рішення. Імені його вже ніхто не пам’ятає, а нумерація залишилася.

Спочатку вулиця Преображенська називалася Серединною та з’єднувала високі приморські схили, де сьогодні бульвар Жванецького, з Першим Християнським кладовищем. Преображенськоюї її назвали лише в 1836 році. Після революції вона носила ім’я Троцького, під час румунської окупації називалася вулицею Короля Міхая, а після звільнення в 1944 році – вулицею Радянської Армії. Але в усі часи це була жвава торгова вулиця з незліченними модними магазинами, лавочками, двома храмами і розкішними прибутковими будинками.

Там, де сьогодні знаходиться Економічний університет, вулиця Преображенська, 2, колись було знамените Комерційне училище, яке дало путівку в життя багатьом одеським банкірам, промисловцям, комерсантам і навіть знаменитому письменникові Ісааку Бабелю. А в будинку № 8 жив, тоді нікому не відомий, Артур Лур’є – перша любов Анни Ахматової. Долі було завгодно роз’єднати долі двох закоханих, але померли знаменитий композитор і знаменита поетеса в один рік, 1966, тільки композитор Лур’є в США, знаменитий і багатий, а поетеса Ахматова – в СРСР, за відомих обставин.

Вулиця Преображенська, 23, на розі Дерибасівської. Знаменитий будинок, який прославили кафе Лібмана і Аптека Гаєвського. Назва кафе Лібмана зберігає тільки пам’ять одеситів, а ось Аптека Гаєвського 130 років гордо несла своє ім’я, незважаючи на офіційну назву «Центральна чергова аптека № 1». Не вміють одесити запам’ятовувати канцелярські назви. А в будинку № 32, у підвалі, ще на початку XX століття в знаменитому «Гамбринусі» грав на скрипочці музикант Сашка, так рушивши душу Купріна.

А ось і Соборна площа з відбудованим заново Спасо-Преображенським собором. Так-так, та сама Соборка, на якій збиралися знамениті «пікейні жилети» Ільфа і Петрова, щоб обговорити останні новини фондових ринків і політики.
Вулиця Преображенська аплодувала Вірі Холодній, знаменитій зірці німого кіно, що оселилася в недорогий квартирці прибуткового будинку Папудова. Ця ж вулиця проводила її в останню путь і дала їй останній притулок: актрису відспівували в ще тому Спасо-Преображенському соборі та поховали на Першому Християнському кладовищі в кінці вулиці. Сьогодні зворушлива бронзова фігурка Віри Холодної стоїть, притискаючи до грудей букетик квітів, прямо на тротуарі між Соборною площею і будинком Папудова. Вона полонила Одесу дев’яносто років тому і до цих пір одесити несуть до її ніг квіти.

Вулиця Рішельєвська

Саме вулиця Рішельєвська стала першою одеською вулицею, на якій з’явилися перші багатоповерхові прибуткові будинки, торгові контори та представництва іноземних компаній, кредитні товариства і великі банки. Вона називалася Театральною, носила ім’я Леніна, але ім’я самого успішного одеського градоначальника їй підходить найбільше. Герцог де Рішельє став генерал-губернатором Одеси тільки в 1803 році, але багато одеситів його вважали засновником міста і ласкаво називали «наш Дюк». Рішельє перетворив Одесу на великий міжнародний порт і доклав багато сил для отримання містом статусу «порто-франко», який і був отриманий вже після його від’їзду на Батьківщину.

Але не торгівлею єдиною живе цивілізований портове місто, вважав Дюк. Тому в Одесі був побудований Міський театр, від якого і бере початок вулиця Рішельєвська. Рішельє заснував також комерційну гімназію, відкрив Інститут шляхетних дівчат і заснував прекрасну на ті часи міську лікарню. Всупереч скепсису високих петербурзьких чиновників і завдяки старанням герцога де Рішельє за сім років Одеса перетворилася на істинно європейське місто. Іноземні компанії відкривали в місті свої представництва, кращі театральні трупи Європи вважали за честь виступити в Одеському театрі, в місті відкривалися престижні навчальні заклади, утворювалися великі купецькі товариства. Кращі архітектори Європи створювали неповторний архітектурний вигляд молодого й амбітного європейського міста. Сьогодні роки правління в Одесі Дюка де Рішельє назвали б економічним дивом.

Одеса з кожним днем ставала все прекраснішою, в ній побували багато знаменитостей того часу і вулиця Рішельєвська з її розкішними прибутковими будинками, готелями і ресторанами давала їм притулок. У будинку № 17 оселився комерсант Еммануїл Бабель, якого тоді ще ніхто не тримав за сина знаменитого письменника. Але саме його синові, Ісааку Бабелю, судилося стати «одеським Мопассаном», барвисто і блискуче описати побут, традиції і своєрідний моральний кодекс одеської Молдаванки. Сьогодні площа навпроти будинку прикрашає пам’ятник знаменитому одеситу. На Рішельєвській народився, жив і творив Саша Чорний, зупинявся знаменитий Шаляпін, який сказав про одеський оперний театр, що нічого красивішого він не бачив в житті.

Колись за адресою вулиця Рішельєвська, 1 знаходився маленький будиночок герцога де Рішельє. Пізніше на його місці побудували ресторан і готель Отона, в якому на деякий час зупинялися Пушкін, Шаляпін і ще багато гостей міста. На жаль, театр, побудований герцогом Рішельє, згорів у пожежі, але заново відбудований, один з найкрасивіших у Європі Одеський оперний стоїть на тому ж місці. Замість ресторану Отона сьогодні розкішний ресторан Моцарт гостинно зустрічає найдорожчих гостей міста. А ім’я герцога, як самого кращого одеського мера, увічнено не тільки в назві вулиці, але і в серцях багатьох поколінь одеситів

Пам’ятник Дюку Де Рішельє

“Улыбаясь Дюку, по бульвару хожу

Со второго люка на него не гляжу…”

(з одесської пісеньки)

Ну а якщо хтось ще не дивився, то сміливо можете бігти й дивитися на Дюка з місця розташування другого, від нього люка, по праву сторону – будете приємно здивовані, особливо жінки. Але це все так – старі, добрі одеські жарти. Що ж почнемо, трохи фактів про Дюка:

Дюк Де Рішельє або герцог Де Рішельє в 1803 році зійшов на пост генерал-губернатора міста Одеси та дуже полюбився тодішнім одеситам, більше того саме Дюка досі вважають засновником міста. Любов і слава не даються просто так – граф Де Рішельє дуже старався для свого міста і завдяки його зусиллям в Одесу попливли кораблі з усіх куточків Чорного Моря – місто перетворилося на великий торговий порт. По закінченню терміну правління на пості губернатора, Дюк повернувся до Франції, де помер у 1822 році. Дізнавшись цю сумну новину, граф Ланжерон почав закликати громадян Одеси, зібрати кошти на зведення пам’ятника графу Де Рішельє. Новий градоначальник міста – граф Воронцов, успішно виконав вказівки Ланжерона і замовив пам’ятник покійному Рішельє у одного з найвідоміших тогочасних скульпторів – Івана Мартоса. Цей бронзовий пам’ятник став останньою роботою в житті Мартоса, він вклав у нього всю свою майстерність і душу. Відкриття пам’ятника відбулося 30 червня 1827року і справило великий фурор серед городян. Цей монумент досі уособлює не тільки саму значиму в історії міста людину, а також три основних галузі завдяки, яким розвивалася Одеса-торгівля, правосуддя і землеробство.

На сьогоднішній день пам’ятник Де Рішельє є однією з головних визначних пам’яток міста, це перше місце про яке дізнаються туристи, а фотографія з Дюком є майже у кожного, хто колись бував в Одесі. Біля Дюка збирається молодь, призначають зустрічі та побачення. Молодята звертаються до Дюка Де Рішельє за благословенням на щасливий сімейний союз. У народі пам’ятник називають просто «наш Дюк» – він дійсно улюблений і рідний, хоч і француз. І поки стоїть «наш Дюк» в центрі Приморського бульвару, поки він дивиться в морську далечінь – буде жити і буде процвітати Одеса мати.

Підіймаючись вгору Потьомкінськими сходами або прогулюючись по Приморському бульвару, не забудьте привітатися і посміхнутися Дюку – тоді все місто також скаже «здрастє» і посміхнеться Вам!

Вулиця Пушкінська

Пушкін жив в Одесі 13 місяців та змінив за цей час чимало адрес, але саме будинку за адресою вулиця Пушкінська, 13 було призначено стати музеєм поета, а вулиці носити його ім’я. Зате вулиця може пишатися тим, що протягом 132 років вона не міняла своєї назви. На честь 200-річчя з дня народження поета поруч з будинком встановили чарівний пам’ятник Пушкіну з паличкою, який дуже полюбився одеситам: кумир багатьох поколінь, який прославив місто у своїх безсмертних творах, знову вийшов на одеську вулицю.

Потопає в тіні вікових платанів, мощена темно-синьою італійської вулканічної бруківкою, вулиця Пушкінська простяглася від Приморського бульвару до Привокзальної площі. Вона до сьогоднішнього дня майже зберегла свій первозданний вигляд. Починається вулиця розкішними особняками і прибутковими будинками, в перших поверхах яких і сьогодні розміщуються солідні державні установи, представництва компаній, музеї та розкішні магазини, а фасади майже кожного будинку прикрашають меморіальні дошки на честь знаменитостей, які проживали там в різні роки. Наближаючись до вокзалу, вулиця стає простіше, на ній з’являються дешеві заїжджі двори і виробничі будівлі. Наприклад, на місці Центрального Універмагу перебувала тютюнова фабрика, що випускала знамениті цигарки з фільтром «Сальве».

Будинок № 4, де зараз розташований медичний коледж, належав одеському градоначальнику Маразлі, а в будинку № 8 жив знаменитий професор Столярський, який навчив музиці багатьох дітей міста. Навіть Давид Ойстрах був його учнем і Ісаак Бабель у своїх «Одеських оповіданнях» описав душевні муки, з якими він очікував приходу професора і його уроки. У ті роки кожна дитина з пристойної сім’ї, особливо єврейської, отримувала як мінімум, початкову музичну освіту.

А в 1899 році вулиця Пушкінська отримала розкішний готель «Брістоль», сьогодні більш відомий як готель «Червоний». Це розкішне творіння архітекторів Бернардацці і Мінкуса радувало комфортом гостей міста в дореволюційній Одесі, і гостинно приймало іноземних гостей в радянські роки. Композитор Раймонд Паулс, наприклад, в автобіографічній книзі написав, що з дружиною своєю, одеситкою Світланою, познайомився саме в ресторані готелю «Червоний» під час гастролей з джаз-оркестром і вважає, що тільки завдяки їй став знаменитим.

Навпроти готелю розташована ще одна знаменита будівля вулиці Пушкінської – колишня Біржа та Купецька Управа, а сьогодні – Філармонія. Будівлю побудував в 1899 році все той же архітектор Бернардацці. Торговому місту біржа була дуже потрібна, тому біржові маклери виписали з Італії архітектора і поставили перед ним завдання побудувати красивий респектабельний будинок біржі, повністю позбавлене акустики, тобто розмову двох не мав чути третій. Архітектор завдання виконав з честю: у головному операційному залі повністю була відсутня акустика. Долі було завгодно, щоб операційний зал біржі став залом Філармонії. Одесити пристосувалися і деякі концерти і сьогодні збирають аншлаги

Одеський морвокзал

Коли хочеться подумати про високе, про небо, про Бога, про зірки, коли хочеться сховатися від нікчемної, нескінченної гонки за грошима і задоволеннями – люди приходять сюди, на причал одеського морського вокзалу, сідають на лавку і думки їх пливуть далеко-далеко в безкрайнє море, борознячи його простори подібно кораблям. Але через пару годин, морські хвилі повертають ці заблудлі думки назад в місто – назад в суєту, назад в реальність нинішнього дня. Не хочеться вставати, не хочеться йти, але десь там чекають не відкладні справи…

Одеський морвокзал був подарований одеситам двома архітекторами – Кремляковим і Головіним в 1968 році. Сама будівля морвокзалу виконана з металевого каркаса і щільного дзеркального скла, в якому відбивається панорама того, що відбувається навколо. А територія морвокзалу, є великою набережною, де по обидві сторони швартуються найкрасивіші круїзні лайнери, катери і пасажирські кораблі. Перед самою будівлею морвокзалу знаходиться та радує око статуя Ернста Невідомого під назвою «Золотий хлопчик», що дарує удачу для всіх хто йде в море. Крім цієї статуї, гуляючи по причалу, можна зустріти пам’ятник «Дружині моряка», скульптора Олександра Токарєва і перейнятися сумом, матері і дитини, які чекають, коли їх глава сім’ї повернеться з моря.

На території і в самій будівлі одеського морвокзалу, розташовані такі значимі для міста місця:

– Виставковий комплекс – провідний виставковий комплекс в Україні, тут проводяться найпрестижніші виставкові події міжнародного масштабу;

– Готельний комплекс «Одеса» – багатоповерхові готель 4 зірки з банкетними і конференц-залами, а також рестораном на останньому поверсі;

Експозиція якорів зібраних в різних частинах Чорного моря, що постійно розширюється;

– Одеська морська арт-галерея, яка реалізовує різні творчі та виставкові проекти;

– Одеська Церква Святого Миколи Чудотворця

– Одеський яхт-клуб – тут швартуються різні яхти і працює прогулянковий катер, також можна замовити індивідуальну прогулянку морем на одній із яхт;

Набережна одеського морвокзал, дуже популярна серед гостей міста та одеситів, сюди приходять насолодитися морським бризом і помилуватися морем. Тут спілкуються, мріють, радіють життю, заряджаються позитивною енергією, відпускають хвилям всі колишні негаразди …

Одеські катакомби

Увага! Тут сонця не видно, тільки ліхтарі, прожектори, свічки і факели здатні принести сюди світло. Будьте обережні! Тут легко заблукати, тому перш ніж сюди спускатися, ознайомтеся з інтуїтивним і візуальним методом орієнтування в підземеллях. Перш ніж туди мандрувати, зважте, перед Вами протяжний, заплутаний і складний лабіринт з безліччю пов’язаних між собою бомбосховищ, тунелів, підвалів, шахт, природних печер. Майте на увазі – весь цей підземний лабіринт, поглиблено вивчається протягом 50 років і до цих пір повністю не вивчений і не відкритий. Він до цих пір шокує і підносить любителям печер і геологам нові загадки, нові питання! Ну а тепер глибоко вдихніть і вперед, в одеські катакомби!

Екскурсії в одеські катакомби проводяться в селі Нерубайське, що в 30 хвилинах їзди від міста. Туристам демонструється підземний музей у вигляді не протяжного маршруту, по ходу якого гід розповідає про подвиги і героїчне життя тутешніх партизан в часи Вітчизняної Війни. Але перед групою постає лише крихітна частина від величезної заплутаної мережі підземних шахт, що розкинуті під Одесою та її округою на багато кілометрів.

На думку істориків, одеські катакомби почали з’являтися на початку 19-го століття, коли будівництво міста стрімко зростало вгору. Все почалося з підземного видобутку черепашнику, ця галузь стала розвиватися настільки інтенсивно і крупномасштабно, що в місті почали просаджувати будівлі і валяться підмостки. Зважаючи на це, було оголошено заборону на видобуток каменю в межах Одеси і муляри почали штурмувати її округи. До речі видобуток ракушняка і пильного вапняку ведеться і по сей день, у зв’язку з цим площа одеських катакомб продовжує збільшуватися і вважається найбільшою в світі системою гірських шахт з видобутку вапняку, протяжністю більше 2 тисяч кілометрів.

За неофіційними даними, одеські катакомби почали утворюватися ще в 200-300 роках н.е. завдяки племенам скіфів, що жили на цій території, та також брали з вапнякових шахт, будівельний матеріал для споруди своїх осель. Про катакомби ходить багато легенд і байок – про заховані там скарби та казкових істот, що населяли раніше ці загадкові лабіринти.

Воронцовський маяк

Що, як на світ рідного маяка, може бути приємнішим, для матроса, який борознив моря довгий час? Адже за цим світлом знаходиться його місто, його вулиця, його будинок, його родина, його рідні та близькі!

Отже, Одеський Воронцовський маяк, стоїть на Чорному морі, в Одеському порту, на краю Рейдового молу. Саме він останнім проводжає та першим зустрічає всі припливаючі судна до одеських берегів. Історія Воронцовського маяка налічує не мало випадків, коли він опинявся на межі руйнування, як наприклад в часи Другої Світової війни, при окупації Одеси, маяк був підірваний і його стара чавунна башта досі лежить на дні.

Білосніжний красень – Воронцовський маяк, який ми сьогодні можемо споглядати, з’явився в 1954 році, його вежа у висоту 26 метрів – видна за 15 морських миль від берега, і забезпечена усією необхідною радіо-, звуковою і світловою сигнальною апаратурою. Коли заходить сонце, на вежі Воронцовського маяка запалюється червоний колір – це його «Штатне світло». Ну а якщо вночі сильний туман, то на маяку включається сирена з цікавою назвою – наутофон.

парк Шевченка

Одеський парк Шевченка зачаровує, притягує своєю красою і гостинністю, тут особлива атмосфера і енергетика, якщо вже присів на лавку, то не помітиш, як швидко пролетіли кілька годин. Саме тут хочеться жити на повну котушку, під спів птахів і шелест дерев, під пустотливий морський Бриз, підняти руки до неба і на все горло заспівати !

Божевільне місце, не дарма тут побудували стадіон футбольного клубу Чорноморець, не дарма тут під час матчів, тисячі оскаженілих уболівальників творять таке шоу, що не передати словами – це тільки треба бачити. Не дарма тут розташований один із самих раніше культових театрів в Одесі – Зелений театр (театр під відкритим небом), сцена якого мала честь приймати Утьосова, Водяного, Едіту П’єху, Аркадія Райкіна і багато інших легендарних особистостей.

З огляду на те що Шевченківський парк є найбільшим парком в Одесі – гуляти в ньому можна нескінченно довго, хоч цілий день на проліт і так і не встигнути обійти всі мальовничі місця, куди ведуть його незліченні лабіринти стежок. Шевченківський парк є одним з найбільш улюблених місць одеських спортсменів, з огляду на те, що з нього починається так звана траса здоров’я, яка тягнеться вздовж морського узбережжя до самої Аркадії, по сторонах траси ростуть запашні дерева і чагарники, а також розташовані різні спортивні снаряди (бруси, турніки, рукоходи). Як Ви вже зрозуміли, численні доріжки Шевченківського парку ведуть прямо до моря, а саме до пляжу «Ланжерон»; на цьому пляжі перебуває знаменитий одеський дельфінарій, і в літній час на ньому яблуку ніде впасти.

Спочатку на території Шевченківського парку розташовувалася російська фортеця, яка захищала Чорноморське узбережжя від нападу турецького флоту, але по закінченню 20-ти літнього терміну, фортецю прибрали за непотрібністю і в 1840 році за проектом архітектора Ф.К. Боффо на її місці почали висаджувати дерева і будувати парк. Парк вдався на славу, він отримав свою назву, зважаючи на те що в ньому було зведено пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку. Також у парку знаходиться пам’ятник Невідомому матросу і «Алея Слави» уздовж якої розташовані могили ветеранів Другої світової війни і обеліск загиблим в Афганістані солдатам.

Музей “411 батарея”

411-я Батарея в Одесі – меморіал, побудований в 1975 році завдяки ініціативі працьовитого населення міста, на кошти багатьох державних установ і підприємств. Відкриття 411-ї Батареї відбулося 9-го травня 1975 року в вигляді великого торжества, на якому було присутнє майже все місто. З тих пір до 411-ї Батареї не вщухає інтерес, це місце завжди на виду і на слуху у одеситів.

411-а Батарея перебуває в південній околиці Одеси, за адресою вул. Дача Ковалевського 150, це великий військовий музей під відкритим небом. Площа музею становить 16 гектарів мальовничого дубового парку з доглянутими алеями і комфортними лавками. По всій території 411-ї Батареї, розташовані експонати радянської техніки часів Другої Світової Війни, серед експонатів є: підводний човен, бронепоїзд, фронтовий трамвай, літаки, танки, ракетна установка, безліч гармат та іншої військової техніки. Кожен екземпляр музею використовувався на полях битви і вніс свій внесок у велику перемогу. Також на території 411-ї Батареї розташовується будівля під назвою «Музей-меморіал героїчної оборони Одеси» тут представлені зразки зброї, обмундирування і військових знамен, часів Великої Вітчизняної Війни. По периметру парку 411-ї Батареї, повністю відображена лінія оборони з протитанковими перешкодами, окопами і вогневими позиціями для артилеристів і кулеметників.

У наш час в меморіальний парк 411-ї Батареї, щодня приходять подихати дубовим повітрям одесити, проводяться екскурсії серед студентів, школярів і туристів.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *