Об'єкт «Скеля» м.Коростень

 

Об'єкт «Скеля» зводили в 1935-1937 рр. як командний пункт Коростенського укріпрайону5, що входив в систему оборонних рубежів західної частини СРСР. На випадок війни передбачалося, що в цьому укритті зможе розміщуватися командування Південно-Західного фронту, а то і всієї Червоної Армії. Воювати ж збиралися виключно «на чужій території» ...


Однак приблизно на 1500 років раніше сталінських інженерів-фортифікаторів скелю над річкою Уж облюбувало словянське племя - древляни. І побудували на ній місто Іскоростень, яке, як відомо, через пару століть було спалене княгинею Ольгою. У печері під горою жителі ховалися від дружини княгині, а пізніше - від монголів і литовців. Пройшли століття, і скеля посеред міста, вже перейменованого в Коростень, знову привернула увагу державних людей. У 1935 році сюди наїхало безліч військових і чекістів, які негайно обнесли скелю парканом. Прямо в печері почалося будівництво.


З тих пір протягом 70-ти років про неї говорили тільки пошепки, поки в 2005-му захований прямо в горі командний пункт не розсекретили, передавши його у відання місцевих МНС-ників. Бункер і тепер залишається резервним командним пунктом, але працює він також як музей. Тут знаходиться дуже цікава експозиція зброї початку Великої Вітчизняної, важкої і стрілецької техніки, військового спорядження.


Радянські будівельники «вписали» бункер прямо в печеру - точніше, в ту її частину, яка займає лише один рівень. Місцеві жителі в певні періоди мали можливість досліджувати споруду. Вони стверджують, що з бункера є виходи в інші частини печери, в інші її рівні, що залишилися первозданними. Однак нині ці виходи заглушені. Але й «облагороджена» внутрішня частина печери досить велика. Бункер складається з чотирьох послідовно розташованих коридорів, перегороджених бронедверями.
По обидві сторони - близько трьох десятків приміщень, які містять все необхідне не тільки для плідної роботи найвищого військового керівництва, а й для автономного проживання. Є система технічного та питного водопостачання (у тому числі автономного), електроживлення, фільтро-вентиляційна установка для очищення повітря, захищений телефонний зв'язок (у тому числі з Москвою). Враховано все до дрібниць: є санчастина, кімната зв'язку, комора з місячним запасом продуктів і навіть особливий відділ - те, що під час війни називалося СМЕРШем ...


Працюючі тут люди розповідають, що якось під час перебоїв в міському водопроводі вони користувалися «своєю» водою, невідомо коли залитою в посріблені ємності бункера. Вода виявилася відмінною.

Цей об'єкт іноді називають «бункером Сталіна», але про те, чи бував тут коли-небудь Верховний Головнокомандувачдостовірної інформації немає. Багатометрова товщина граніту могла вберегти від бомбардувань і артобстрілів і генералісимуса, але використовувати командний пункт за призначенням не встигли - занадто швидко в 1941-му відступали. У липні-серпні 41-го тут, так і не дочекавшись підкріплення, тиждень протримався підрозділ Червоної Армії ...

У Коростені з великою повагою ставляться до княгині Ольги - великої правительці і першої руської святої. Пам'ятник Ользі зведений біля тієї ж скелі на березі купальні, названої її ім'ям.
Kоростень адміністративно відноситься до Житомирської області. Приїхати в це місто на автомобілі можна з декількох напрямів. Військово-історичний комплекс «Скеля» розташований в центрі Коростеня, в парку. Адреса для GPS-навігаторів: м Коростень, вул. Сосновського. Про відвідування музею потрібно домовитися заздалегідь, зв'язавшись з місцевим МНС. Коростень - досить великий населений пункт, і знайти в ньому готель  не складе  великих труднощів. Те ж саме стосується і точок громадського харчування.

 

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: