Навіщо людині потрібна собака?

Навіщо людині потрібна собака?

Людина і собака живуть поруч вже багато тисяч років. Волохатий звір завжди вірно служив людям. Він допомагав у полюванні, в охороні дому та домашньої худоби. З часом технічний прогрес зробив життя комфортнішим, багато колишніх функції, які виконував чотириногий друг, відпали через непотрібність. Однак взаємини тварин і людей не перервалися. Вони лише перейшли в дещо іншу якість. Так навіщо людині потрібна собака в наші дні?

Тут існує багато причин. Але буває, що власник тварини навіть не здогадується про ті справжні внутрішні мотиви, які й змушують його обзавестися живою істотою. Іноді це пов’язано із нереалізованою дитячою мрією. Будучи маленьким, людина хотіла мати чотириногого друга. Але батьки були проти: не дозволяли житлові умови або існували якісь інші причини. Однак дитяча мрія глибоко засіла в підсвідомості. І ось, ставши дорослим, “мрійник” нарешті отримує можливість втілити в життя заповітне бажання.

Але не все так романтично, нешкідливо і безхмарно. Іноді за допомогою собаки реалізується неусвідомлене прагнення до абсолютної влади. У цьому випадку господар відчуває насолоду, караючи свого вихованця. Приниження безсловесної істоти викликає в душі такої особистості справжнє задоволення. Якщо ж недбайливому власникові вказати на його поведінку, то він може образитися.

Через віддану безсловесну істоту деякі люди реалізують потребу в турботі про ближніх. Це особливо характерно для тих сімейних пар, у відносинах яких відсутня теплота, сердечність і взаєморозуміння. Чотириногий друг в таких випадках згладжує емоційні проблеми. Те ж саме можна сказати про бездітні пари. Нерозтрачена батьківська любов шукає вихід. У цьому випадку собака і людина стають незамінними один для одного.

І, звичайно ж, четверонога істота надає неоціненну допомогу одиноким людям. Тут вона виступає і як співрозмовник, і компаньйон, і близький друг. Все в одній особі, а забута всіма особистість при цьому не відчуває себе кинутою і нікому не потрібною.

Деякі люди розглядають собаку як захисника й охоронця. Вони відчувають себе набагато впевненіше на вулиці, коли поруч йде великий і сильний пес. Та й вдома добро треба охороняти. Але з цієї причини чотириногих друзів заводять не надто часто. В основному подібні мотиви переважають у власників приватних будинків.

Причиною можуть стати і діти. Вони хочуть мати цуценя, і батьки купують його. Іноді, правда, буває, що, награвшись із забавним чотириногим малюком, дитина байдужіє до нього, і тварина стає тягарем. У цьому випадку його продають або віддають в інші руки. Що не дуже добре, адже це ж жива істота, а не іграшка.

Волохаті друзі також незамінні у професійній діяльності. Вони несуть службу на кордоні і в поліції, рятують людей, служать поводирями у сліпих. “Робота” може бути найрізноманітнішою. Собаки при цьому завжди виявляються на висоті. Вони ж позбавлені користі, їм чужа особиста вигода, невідомо, що таке хабарі і зрада.

Отже, ми розібрали основні причини і з’ясували в загальних рисах, навіщо людині потрібна собака. Тепер давайте поговоримо про породи. Для багатьох вони мають велике значення, а визначальним фактором у виборі дуже часто виступає мода.

Завжди в ціні східно-європейські та німецькі вівчарки. А от попит на коллі залежить від багатьох факторів, що враховують суспільний інтерес. Коли вийшов в прокат американський фільм “Лессі”, де одну з головних ролей грала коллі, то навколо цієї породи піднявся цілий ажіотаж. У багатьох країнах світу люди купували тільки її.

Шаленим успіхом став користуватися джек-рассел-тер’єр після голлівудського фільму “Маска”. Собаки ці живі, рухливі та природжені мисливці. Але людей цікавила мода, а не особисті якості тварин. Саме тому споконвічні мешканці Англії та Австралії пішли нарозхват.

Але найбільший ажіотаж виник навколо Далматина після фільму “101 далматинець”. Вся Америка просто “зійшла з розуму”. Цуценят розкуповували, як гарячі пиріжки в 30-градусний мороз. Але через рік пристрасті вляглися, і підрослих цуценят стали здавати в притулки або просто виставляти на вулицю.

Словом, мода на породу досить передбачувана. Однак існують і інші фактори, не менш сильно впливаючі на бажання людей. Нерідко вирішальне значення має оригінальний зовнішній вигляд. Тому попитом користуються найрізноманітніші декоративні породи. Це може бути бішон-фрізе або китайський чубатий собака. Все залежить від почуття прекрасного і можливостей гаманця.

Важливий і чисто раціональний підхід. Тут порода вибирається по конкретним якостям. Комусь потрібні пси з короткою шерстю, середніх розмірів , що не вимагають великих клопотів при догляді. Хтось хоче придбати хорошого мисливця на качок, а для когось в першу чергу важливий чотириногий друг зі спокійним і врівноваженим характером. Подібних критеріїв оцінки дуже багато і всі їх перерахувати практично неможливо.

Іноді на перше місце ставиться престиж. Купуючи собаку певної породи, людина як би підкреслює свою обраність і винятковість. Ще зовсім недавно дуже престижним вважалося тримати в будинку бультер’єра. Потім його потіснила кане корсо. Родезійський риджбек і філа бразилейро також належать до касти обраних порід. Віддають перевагу особливій породі і для того, щоб відвідувати різні виставки, завойовуючи при цьому медалі та дипломи. Тим самим людина реалізує свою потребу бути кращим за інших. Але гірше немає, коли тварина не може виправдати надії свого амбіційного господаря.

Трапляється й так, що людина, часто неусвідомлено, підбирає четверного під свій характер. Жорстокі і імпульсивні особистості намагаються придбати породу, в якій спочатку закладені злостивість і агресія. Якщо потрібен захист і турбота, то вибір може зупинитися на водолазі, сенбернарі або лабрадорі. А якщо господар тяжіє до влади, то йому підійде вівчарка, що відрізняється високою дисципліною та послухом. Не всі, звичайно, власники вівчарок властолюбці, але дана категорія людей віддає перевагу саме цій породі.

Буває, що людина і собака зустрічаються чисто випадково. Пішов громадянин на ринок, побачив чарівне цуценя і тут же купив його. Деяких собак підбирають на вулиці добросерді люди. У цьому випадку господаря не цікавить престижність чотириногого друга. Їм рухає лише любов до тварин.

Так навіщо людині потрібна собака? Мотиви тут абсолютно різні, адже люди не схожі один на одного і переслідують зовсім різні цілі. Об’єднує всіх лише одне – потреба задоволення якихось особистісних якостей. Без собак життя стало б неповним. Дивлячись на чотириногого друга, людина підсвідомо розуміє, що несе відповідальність за всю планету і за всіх істот, що населяють її.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *