11 Червня, 2020

Нацистський диверсійний підрозділ «Бранденбург-800»

Під час Першої світової війни Німеччина вела військові дії на африканському континенті під командуванням генерала Леттов-Форбека. Один з офіцерів німецького корпусу, капітан Теодор фон Хиппель, звернув увагу на той факт, що в разі, коли розвідники проникали в тил противника під видом місцевих жителів або в формі військовослужбовців противника, наступальні операції проводились більш вдало і з мінімальними втратами. Фон Хиппель зумів проаналізувати і сформулювати унікальний досвід таких розвідувально-диверсійних операцій в спеціальній доповіді на ім’я командування.
В 30-і роки з цими матеріалами ознайомився адмірал Вільгельм Канаріс, котрий обіймає посаду шефа військової розвідки і контррозвідки німецької армії (Абвер). За його наказом фон Хиппель був знову покликаний в армію і приступив до формування загону професійних розвідників-диверсантів. Першим таким підрозділом став батальйон «Еббінгхаус». У його складі були тільки етнічні німці, які раніше проживали на території Польщі, знаючі польську мову і знайомі з життям і традиціями цієї країни. Бійці «Еббінгхауса» допомагали просуванню німецьких військ по території Польщі, сіючи паніку і плутанину в тилу, захоплювали або знищували важливі комунікації – залізничні станції, мости і т.д.
Незважаючи на те, що дії «Еббінгхауса» були успішними і ефективними, після окупації Польщі підрозділ було розформовано. Але вже у вересні 1939 року фон Хиппель доповів Канарісу про створення підрозділу спеціального призначення, до складу якого увійшли професійні німецькі командос – 3 офіцера і 67 солдатів. В наказі, виданому в жовтні того ж року, було сказано про створення “будівельної навчальної роти для спеціальних застосувань-800” і місцем дислокації вказано місто Бранденбург. Рота підпорядковувалася безпосередньо диверсійному відділу Абвера. В наказі встановлювалося, що формування особовим складом повинно здійснюватися тільки на добровільній основі з числа досвідчених зв’язківців, парашутистів, розвідників, саперів і водолазів. Вважається, що ця розвідувально-диверсійна група стала першим підрозділом спецназу Німеччини.
Поступово рота перетворилася вже в батальйон “Бранденбург-800″. І набір в неї здійснювався не зовсім звичайним шляхом – вимоги до новобранців не спиралися на якісь регламентуючі документи, та й вимоги до новобранців були незвичайними: претенденти повинні володіти вмінням пристосовуватися до різних життєвих ситуацій, бути спритним, чудово знати мову противника, а також звичаї, особливості та порядки країн-неприятелів. Сутність підрозділу німці постаралися висловити в його девізі: «Для” Бранденбурга “всі дороги хороші!»
Новостворений батальйон складався з мотоциклетного та парашутного взводів, а також чотирьох рот: в першу входили росіяни, фінські і прибалтійські німці, в другу – французькі, португальські, африканські та англійські німці, в третю – югославські і судетські німці, у четверту – польські німці.
Чисельність батальйону постійно росла, і в нього входили не тільки німці, а й представники інших національностей – українці, араби, індуси і т.д. Підібрати потрібних фахівців Абверу допомогли німецькі військово-облікові управління, які володіли інформацією про всіх німців, які повернулися на історичну батьківщину, та служили в армії і бажаючих працювати на Абвер. При співбесіді з кандидатами, командування батальйону особливо звертало увагу на рівень авантюризму і схильність до ризику, а також на непомітність зовнішності кожного претендента. У разі вдалого проходження співбесіди новобранця піддавали більш серйозним випробуванням: перевірка рівня інтелекту, вміння миттєвого орієнтування в складній обстановці, на психологічну стійкість, на вміння імпровізувати, на володіння самоконтролем, самодисципліною і хорошою фізичною формою.
Процес створення професійного “партизанського” спецназу зайняв кілька років. На заваді служили бюрократи і соратники Канаріса по партії, які вважали, що адмірал створює свою “кишенькову армію” і бачили в цьому загрозу для себе. Але, незважаючи на такі припущення, виявилося, що за всі роки існування підрозділу в цій частині не було жодного випадку зради, в ній служили справжні прихильники політики Гітлера. В батальйоні формувалися свої звичаї: взаємини між військовослужбовцями носили дружній характер, військові вітання замінили звичайним рукостисканням, стройовою підготовкою займалися тільки при відвідуванні частини вищестоящим начальством. І це було не послаблення в службі, а необхідність, оскільки “вбити” в свідомість диверсанта військових статутів могло розкрити його на бойової операції – адже найчастіше вони проводились в цивільному одязі і на ворожій території, а диверсанту необхідно було злитися з натовпом, стати “невидимим “, а не козиряти військовою виправкою і військовим лексиконом. Обмундирування особового складу батальйону було звичайним для підрозділів німецької армії – диверсанти носили форму єгерів, а відмінністю був шеврон на правому рукаві у вигляді трьох зелених листочків дуба і жолудя на коричневій гілці (така ж композиція з металу прикрашала ліву сторону головного убору).
Придбанню професійних навичок диверсантами батальйону “Брандербург-800” приділялася величезна увага. Навчальний полігон розташовувався в містечку Квенцгут на Квенцзеє. Там розташовувалися казарми, стрільбища, навчальні будівлі та саперно-технічний полігон, на якому були встановлені макети реальних об’єктів: мостів, ділянок доріг, переїздів і т.д. Диверсантів навчали інженерно-підривній справі і тактиці індивідуальних дій, що включають уміння скритного підходу до об’єкта, безшумного зняття постів, мінуванню. Бійці “Бранденбурга” освоювали іноземні мови, вчилися техніці роботи з парашутом, десантування на узбережжі, руху по пересіченій місцевості при будь-яких погодних умовах в будь-який час доби, володінню усіма видами зброї і техніки. Диверсантів-розвідників навчали стрілецькій справі, єдиноборствам, водінню всіх видів транспорту і військової техніки, азам пілотування, управлінню паровозом, фотосправі, способам маскування, орієнтування на місцевості, законодавству і звичаям країн-противників, основам фортифікації, поводженню з вибухівкою, наданню медичної допомоги та багато чому іншому. У технічній школі Абверу диверсантів батальйону вчили способам підробки документів, виготовленню печаток і поширенню підроблених грошових купюр.
Головним завданням диверсантів “Бранденбурга” було за допомогою маскування просочитися на територію противника і, використовуючи факт раптовості, допомогти основним силам німецької армії, що йде за ними. Методи, застосовувані бійцями даного підрозділу, відрізнялися великою різноманітністю. При цьому використовувалося як часткове маскування (використання одягу та озброєння противника), так і повне – це організація стрільби “своїх військ” і за рахунок паніки швидкого виконання поставленого завдання. Групи диверсантів формувалися в залежності від характеру планованої операції і складалися з 5-12 чоловік, або з цілої роти.
Західна кампанія
Навесні 1940 року гітлерівці планували окупувати Бельгію, Голландію і Люксембург. Перед Абвером була поставлена задача допомогти в захопленні мостів через річку Маас у Маастрихту і Геннеп. Тільки після захоплення цих стратегічно важливих об’єктів німці могли пройти до укріпленої лінії Пеель в Голландії і деблокувати німецькі парашутні десанти, скинуті раніше у Роттердамі.
Квітневого ранку група “Бранденбурга”, переодягнена в голландську уніформу, пішла на завдання. Незважаючи на вжиті заходи маскування, бойовій групі німців довелося вступити в зіткнення з голландськими прикордонниками, в якій загинула частина групи “бранденбуржців”. Їм також не вдалося розмінувати мости через Маас, і вони були підірвані. Проте одній з рот “Бранденбурга” все ж вдалося захопити міст поблизу Геннеп. Для цієї операції частина диверсантів була переодягнена у форму голландських прикордонників, які нібито конвоювали “полонених” німців. В потрібний час група відкрила вогонь на ураження. І поки голландці приходили в себе, німецькі танки пішли по мосту.
Групи німецьких диверсантів вели активну розвідку на території Бельгії, Люксембургу, Франції та Голландії. Так, по території Бельгії і Люксембургу диверсанти пересувалися під виглядом туристів, що дозволяло їм подивитися і сфотографувати ряд потрібних об’єктів. Кілька груп німецьких диверсантів, зображуючи біженців, курсували по території Франції і тилах британських військ. Мобільні загони “Бранденбурга”, пересуваючись на важких мотоциклах, порушували лінії зв’язку, захоплювали мости, забезпечували прорив німецьких військ через Ардени і до Маасу. Загін “Бранденбург”, одягнений у форму солдатів французької армії, висадившись на парашутах, захопив форт Ебен Емаль під Льєжем і мости через Шельду. Одночасно диверсанти- “біженці” здійснювали диверсії і підпали в Парижі, Абвіль і Реймсі.
Перед третьою ротою “Брандербурга” стояло завдання перешкоджати підриву 24 стратегічних об’єктів на території Бельгії. Диверсантам вдалося таємно підійти до намічених цілей атакувати противника. Завдяки їх діям вдалося зберегти від руйнування 18 об’єктів.
Диверсійний підрозділ Абвера успішно впорався з ще одним складним завданням, поставленим перед ними в другій фазі Західної кампанії німців: взвод диверсантів мав вийти до нафтопромислів у Пешельброні і не допустити їх знищення. Диверсантам вдалося зненацька захопити французьких саперів, які готували вибухи нафтових об’єктів, і взяти їх у полон.
У травні 1940 року командування німецької армії було стурбоване концентрацією на півночі Норвегії залишків розгромленої норвезької армії і доручило «бранденбуржцям» їх знищення. Винищувальний загін із ста німецьких диверсантів, переодягнений у форму солдатів норвезької армії, провів успішний рейд. Вони ще раз підтвердили свій професіоналізм і готовність виконувати будь-яке завдання командування.
Навесні 1941 року німецькі війська увійшли на територію Югославії і Греції. Перед бійцями “Бранденбурга” була поставлена задача захопити ключові об’єкти на Дунаї, здійснити розвідку на ворожій території і координувати дії наступаючих частин вермахту. Диверсанти відмінно впоралися з усіма завданнями. Наприклад, розвідгруппа “Бранденбурга” першою увійшла в Афіни, забезпечила охорону міських об’єктів і підняла німецький прапор над будівлею афінської управи.
Радянський фронт
Влітку 1941 року німецька група армії “Північ” захоплювала один за одним міста і населені пункти Латвії. Диверсанти “Бранденбурга”, замасковані під поранених червоноармійців, під’їхали до мосту через Західну Двіну. Їх раптовий напад на охорону моста дозволив опанувати стратегічно важливим об’єктом і відкрити дорогу німецьким військам на Ригу.
Диверсійні підрозділи Абверу неодноразово здійснювали операції в тилу радянських військ. Відчутної шкоди завдала група німецьких “берегових диверсантів” на азовському, чорноморському і балтійському узбережжях. Нічні вилазки «бранденбуржців» сіяли паніку в радянському тилу і підривали моральний дух бійців Червоної Армії. У роки війни диверсантам також доручалися функції ведення фронтової розвідки і боротьби з партизанами.
Восени 1941 року для радянських військ склалася складна ситуація під Москвою. Парашутисти “Бранденбурга” десантуються в Підмосков’ї недалеко від Істрінського водосховища, щоб провести диверсію на водній артерії. Однак спецпідрозділам НКВС вдалося присікти операцію німців.
У листопаді 1941 року в навчальний цент “Бранденбург” стали надходити радянські військовополонені, які виявили бажання воювати проти радянської влади. Новачки приймали присягу і проходили навчання. Диверсії проти радянських військ отримали новий поштовх.
Група “бранденбуржців” з 30 чоловік під командуванням Гауптмана Ланге, в яку входили німці, осетини, чеченці, інгуші, висадилася в районі чеченських сіл Чишки, Дуба-Юрт з метою організувати повстання. Радянські бійці обстріляли цю групу ще в повітрі, але Ланге з невеликою групою диверсантів вдалося потрапити в табір місцевих абреків і пробути там аж до відступу німців з Кавказу. У листопаді 1942 року місцеві провідники вивели групу німецьких диверсантів до своїх.
Найгучнішою операцією “Бранденбурга” стала майкопська операція, яка стала зразком дій спецназу в глибокому тилу противника. Влітку 1942 року 62 диверсанта, переодягнені у форму бійців НКВС, на радянських армійських вантажівках, перетнули лінію фронту і прибули в Майкоп. Керівник групи, фон Фелькерзам, представився представникам радянського командування офіцером НКВС і зажадав доповісти, як забезпечена оборона міста. Потім, знищивши армійський телефонний вузол, він позбавив зв’язку командирів радянських підрозділів, одночасно поширюючи інформацію про те, що німецькі моторизовані частини знаходяться в тилу у захисників міста, хоча насправді передові німецькі загони перебували в двадцяти кілометрах від Майкопа. Йому вдалося внести паніку і плутанину в ряди захисників міста, і бійці Червоної Армії стали спішно залишати свої позиції. Завдяки професіоналізму німецьких диверсантів місто було незабаром узяте фашистами – практично без бою.
Африка, Близький Схід
Довгий час «Бранденбуржці» були обмежені в дії на африканському континенті через негативне ставлення до них командувача німецьким африканським корпусом вермахту – генерала Роммеля. Проте дії британських “командос” проти його військ змусили генерала передати диверсантам “Бранденбурга” повноваження з ведення розвідувально-диверсійної роботи. Протягом 1940-1943 років “Бранденбуржці” завдали величезної шкоди силам союзників: постійні атаки на лінії постачання британської армії (райони Судану і Гвінейської затоки), диверсійні операції в Північній Африці, розвідка караванних маршрутів і обхідних шляхів через пустелю в дельту Нілу, захоплення залізничного моста через Ваді-ель-Кібіров в Тунісі, атака на добре укріплені позиції американців під Сіді-боу-Сідом (Туніс).
У травні 1943 року німецька група армії “Африка” змушена була капітулювати. Бійці “Бранденбурга” не виконали наказ про капітуляцію, а малими групами просочилися на територію Південної Італії, щоб продовжити боротьбу в лавах діючої армії.
Застосування дальньої авіації і підводного флоту дозволяло німцям вести розвідувально-диверсійну діяльність далеко за межами кордонів рейху (Близький Схід, Іран, Афганістан, Індія). І, як правило, такі операції доручалися бійцям “Бранденбурга”. Основними цілями німецьких диверсантів були комунікації. Спецназівці проводили розвідку, здійснювали диверсійні операції і займалися організацією антиколоніальних повстань.
З 1940 року на Близькому Сході (Сирія, Ірак, Ліван) проти британських колоніальних військ діяла арабська бригада “Бранденбурга”. Так, в Іраку в травні 1941 року німецькі диверсанти підірвали два канонірські човни і захопили близько п’ятдесяти кораблів. 22 травня того ж року «Бранденбуржці» завдали шкоди британським військам в районі караванного шляху з Дамаска в Рутба, а також атакували британців в долині річки Тигр, знищивши близько ста військовослужбовців Великобританії. Диверсанти підрозділу “Бранденбург” також проводили успішні операції на території Індії, Афганістану та Ірану. В Афганістані вони діяли як експедиція епідеміологів, які виявлятимуть захворювання на проказу. Цій групі вдалося провести глибоку розвідку прикордонних районів Афганістану, налагодити контакт з місцевими повстанцями і провести кілька диверсійних рейдів проти британських колоніальних військ. Німці через “Організацію Тодта” поставляли зброю для п’ятої колони в Афганістані, а також відправляли на афганську територію своїх бійців-інструкторів з підрозділу “Бранденбург-800”.
Кінець “Бранденбурга-800”
Перелом у війні привів до помітного падіння рівня підготовки німецьких диверсантів, вичерпався потік зрадників з таборів військовополонених, важко стало заповнювати втрати в особовому складі розвідувально-диверсійного підрозділу Абвера. У грудні 1943 року був сформований загін диверсантів-смертників, який підірвав себе разом з мостом через річку в Лім недалеко від Прієполе. У 1944 році після зняття з посади шефа Абвера адмірала Канаріса, підрозділ диверсантів перепідпорядкували службам СД, РСХА і гестапо. Потім “Бранденбург” став звичайною моторизованою дивізією в танковому корпусі “Велика Німеччина”. У травні 1945 року безславно завершилася історія “Тисячолітнього рейху”, який зміг проіснувати тільки дванадцять років. Історія ж розвідувально-диверсійного підрозділу Німеччини, першого німецького спецназу, виявилася ще коротшою. Але після війни, практично всі бійці “Бранденбурга” перейшли на службу в спецпідрозділах різних країн світу. Колишні німецькі диверсанти в післявоєнний час служили в складі САС Великобританії, у французькому Іноземному легіоні, в спецпідрозділах США. Також «Бранденбуржці» переїхали в Азію, Латинську Америку і Африку, ставши високооплачуваними найманцями, радниками та інструкторами. Наприклад, якийсь час службу безпеки Індонезії очолював колишній «бранденбуржець”. У Мао Цзедуна, Моїз Чомбе (республіка Конго) і в Єгипті військовими радниками були бійці, що раніше служили в загоні “Бранденбург”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *