19 Березня, 2020

Нащадок запорізьких пушкарів Олександр Засядько

29 вересня 1828 р російські війська штурмували турецьку фортецю Варна. Варна була дуже добре укріплена. Турки за її неприступними стінами вважали себе практично невразливими і були готові витримати будь-який штурм. І ось одного разу вночі небо освітили яскраві лінії, супроводжувані громовим гуркотом. Здавалося, що на бастіони Варни обрушилася нищівна сила з небес. Фортецю охопили численні пожежі. Дуже скоро Варна здалася. Завдяки ракетам Олександра Засядько.

У Російській імперії творцем ракетних військ став Олександр Дмитрович Засядько – український козак за походженням, який народився на Полтавщині, в селі Лютенка 7 листопада 1779 р.

Його біографія досить типова для знатних юнаків-українців катерининської епохи. Після ліквідації на Лівобережній Україні в 1782-1783 рр. гетьмансько-полкового устрію, тут було створено Малоросійське генерал-губернаторство. Козацька старшина отримала дворянство, козаки були зобов’язані відслужити ще 10 років в строю і стільки ж – в запасі, щоб їх сім’ї навічно стали вільними людьми. Досить значна частина кмітливих козаків вже в перші роки своєї служби досягла офіцерського чину і теж отримала дворянські патенти. В результаті вже в 1790-і роки в Санкт-Петербурзі в Морському, Пажеському, а також Артилерійському і Інженерному кадетських корпусах, які готували військову еліту, вчилися сотні українських юнаків. Забігаючи вперед можна сказати, що близько тридцяти з колишніх кадетів, будучи вже генералами, стали героями війни 1812 року. Що ж стосується Морського корпусу, то там аж до початку ХХ ст. левова частина викладачів і більше третини вихованців були українцями.

У десятирічному віці Олександра віддали в Артилерійський та інженерний кадетський корпус в Петербурзі. Після восьми років навчання він отримав звання підпоручика артилерії і призначення в Херсонську губернію. У 1799 р Засядько бере участь в «італійському» поході Суворова. У 1806-1812 рр. – в російсько-турецькій війні. За героїзм при штурмі Ізмаїла Засядька нагороджено орденом св. Володимира 4- го ступеня. У 1810 р – за переправу через Дунай і взяття Туртукая – орден св. Анни 2-го ступеня.

Нащадок запорізьких козаків воював так само, як і його предки – безстрашно і розумно. Почавши турецьку кампанію в чині капітана, Засядько закінчив її підполковником. Перед війною 1812 року Олександр Дмитрович був уже відомий фахівець в області артилерії. З початком війни він командував 15-ю артилерійською бригадою. Проявив себе в боях під Городечно і Борисовим, брав участь в Бородінській битві, дійшов до Парижа.

Шпага «За хоробрість», шість бойових орденів, в тому числі орден Георгія 3-го класу, отриманий за відміну в битві під Лейпцигом (тільки троє в усій російській армії в чині полковника мали цю нагороду) і слава мужнього офіцера – ось його «офіцерські регалії ».

Він повернувся в Росію в 1814 році. До цього часу Засядько вважався одним з найбільш досвідчених і широко освічених офіцерів-артилеристів. Вийшовши у відставку, він повністю віддався своєму давньому захопленню: винаходу бойових порохових ракет.

Саме під час Закордонного походу 1813-1814 рр. Олександр Дмитрович Засядько познайомився з англійськими ракетами. Повернувшись на батьківщину, вирішив створити свої ракети -що перевершують англійські по тактичними та технічними характеристиками. Артилерійська бригада, де він продовжував службу, була розташована в Могильові. Там і почалися його досліди з ракетами. Засядько взявся, по-перше, розробляти безпечну технологію їх виробництва, яка виключала підриви на всіх етапах виготовлення і збірки, по-друге – шукати найбільш оптимальні розміри складових частин ракет, нарешті – підбирати матеріали, за своїми фізичними і хімічними властивостями придатні для роботи. Звичайно ж, на збір матеріалу та численні експерименти потрібні були гроші, і тоді Олександр Дмитрович продав свій невеличкий маєток під Одесою.

Цікаво, що Засядько не тільки і не стільки рівнявся на англійців, скільки прагнув розгадати секрет своїх предків запорожців – адже саме вони, як свідчать історичні джерела, ще в ХVI ст. активно застосовували якусь зброю, вельми схожу на ракети, в боротьбі проти татар і турків.

Засядько розробив кілька типів бойових ракет і пускових установок до них. Самі снаряди були невеликі – калібр 2,2 і 4 дюйма (5,5 і 10 см). Головне, що, на відміну від англійських (було багато нещасних випадків з їх ракетами), вони були безпечні як при складанні, так і під час запуску. Абсолютно унікальна і не маюча аналогів була установка Засядька, з якої можна було зробити залп відразу шість ракет. Перейнявся конструктор також думкою «дострелити» до Місяця. Підрахувавши, скільки пороху знадобиться для такої ракети, і прийшов до висновку, що однозначно слід використовувати якесь більш потужне паливо. Він шукав його, в тому числі і там, де воно незабаром й було відкрито – в нафті.

Уже в 1817 році Олександр Дмитрович мав честь представити свою установку військовому міністру Російської імперії, генералу від інфантерії Коновніцину. Випробування пройшли успішно – ракети отримали схвалення Коновніцина і царя Олександра I та були взяті на озброєння російської армії. Попередник Коновніцина на посаді військового міністра, знаменитий Барклай-де-Толлі, який також був присутній на випробуваннях, залишив запис про ракети Засядька:

«… доведені до такого рівня, що корисність цих ракет, як і необхідність мати їх на озброєнні у військах стали безсумнівними».

Олександр Засядько був підвищений до звання генерал-майора, його перевели в Санкт-Петербург і призначили начальником навчальної артилерійської бригади, яка готувала молодші командні кадри для артилерії і Охтинського порохового заводу.

У 1827 році генерал Засядько очолив штаб генерал-фельдцейхмейстера – так в той час називалася посада командувача артилерією, яку завжди займав хтось з великих князів. Користуючись своїм становищем, Олександр Дмитрович сформував в армії першу ракетну батарею, що стала родоначальницею ракетних військ Російської імперії.

Вперше його ракети активно і досить успішно застосовувалися під час російсько-турецької війни 1828-1829 рр. Особливо – на Кавказі, в умовах гірської місцевості. Олександр Дмитрович не зміг всидіти в Петербурзі і виїхав на театр військових дій. Очоливши облогову артилерію під Браїловим (на території Румунії), з успіхом застосовував бойові ракети при взятті цієї фортеці. Всього ж за проектами Засядька в Росії, на ракетному заводі, який генерал заснував в 1826 році в Санкт-Петербурзі, було вироблено понад 50 тис. бойових одиниць.

У 1834 р за станом здоров’я генерал Засядько вийшов у відставку. Однак, до останніх днів він не залишав наукових досліджень в галузі ракетобудування. Помер 27 травня 1837 р в своєму маєтку під Харковом. Похований в Курязькому монастирі на Харківщині.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *