21 Березня, 2020

Найвисокопоставлений зрадник в історії СРСР

В 30-х роках в СРСР почав набирати обертів маховик репресій. З’явилися перебіжчики. Уже сам факт втечі кожного радянського громадянина з першої в світі держави робітників і селян підривав імідж держави. Але ніхто не приніс СРСР стільки шкоди, як перебіглий до Японії в 1938 році начальник Далекосхідного УНКВС Генріх Люшков.

Генріх Люшков народився у 1900 році в Одесі, у сім’ї кравця. Ймовірно, він пішов би по стопах батька, якби не революція. Одним революція ламала життя, інших втоптує в бруд. Хтось взагалі згинув без сліду. А деяких вона підносила на немислиму для них раніше висоту. Люшков був з останніх.

У 1917 році єврейський хлопчик став більшовиком і записався рядовим в Червону Гвардію. У 1918 році він – підпільник у зайнятій ворогами Одесі. Після звільнення міста Генріх знову записався в РККА, в 1920 році він політрук бригади 14-ї армії. По закінченні активних бойових дій хороброго політрука направили на роботу в ЧК.

Ліквідація контрреволюційного підпілля та бандформувань, створення агентурної мережі серед ворогів і її курирування – роботи в 20-х чекістам вистачало вище голови. Люшков не був кабінетним працівником, та не цурався оперативної роботи і піднімався по службовій драбині цілком заслужено. За 10 років служби в ЧК-ГПУ Люшков пройшов шлях від рядового співробітника до начальника секретного політичного відділу України.

На рубежі 20-30-х років, у період дружби між СРСР і Німеччиною, володіючий німецькою мовою Люшков був включений до складу групи, відправленої до Німеччини для ознайомлення з роботою концерну «Юнкерс». Його завданням було промислове шпигунство. Генріх був спостережливий, вмів помічати дрібниці, складати в єдину картину безліч фактів, аналізувати їх і робити узагальнюючі висновки. Звітну доповідь прискіпливого чекіста про поїздку відзначив сам Сталін і взяв його на замітку.

З 1931 року Люшков – в центральному апараті НКВС, де дуже скоро зайняв місце заступника начальника секретного політичного відділу (боротьба з політичними противниками).

Йшли роки, змінювалася країна, разом з нею мінявся і Люшков. Це вже не захоплений хлопчик, що йде воювати за народне щастя, а один з ієрархів ГУГБ НКВС, який шукає та випалює розпеченим залізом крамолу. До нього благоволить нарком Ягода. Багато гучних політичних процесів підготовляються безпосередньо Люшковим і проходять під його особистим контролем. (Справа «Російської національної партії», розслідування вбивства Кірова, справа «троцькістсько-зиновьївського центру», «Кремлівська справа»).

У 1936 році Люшков призначений начальником УНКВС Азово-Чорноморського краю. Під його контролем – території, де знаходяться дачі відпочинку Сталіна та вищих керівників партії і держави. Люшков шукає ворогів, і, звичайно ж, всюди їх знаходить. До грудня заарештовано вже більше 200 троцькістів з числа великих чиновників і керівників партійних організацій.

У 1936 році був зміщений зі свого поста, а в 1937 арештований Ягода. Долю наркома розділили всі його заступники та начальники управлінь. Заарештували понад 300 співробітників НКВД з числа великих керівників. Але Люшков уцілів. Єжов особисто дав вказівку, щоб ім’я Люшкова не фігурувало в жодному з протоколів допиту. У червні 1937 груди «борця з контрреволюцією» прикрасив орден Леніна, а в липні Люшкову довірили найважливіший ділянку – Далекий Схід, де бряжчала зброєю Квантунская армія.

В серпня 1937 року комісар держбезпеки 3 рангу, повноважний представник НКВС на Далекому Сході з необмеженими повноваженнями, прибув до Хабаровська. Свою роботу «цар краю» почав, природно, з пошуку ворогів. Виявилося, що все місцеве керівництво – суцільно японські шпигуни чи приховані троцькісти. Було заарештовано більше 40 співробітників Далекосхідного управління НКВС, причому почав Люшков з самого верху, з керівника та його заступників. Звичайно, при такому керівництві край опинився просто нашпигований іноземними агентами. За неповний рік арештували понад 200 тисяч осіб, 7 тисяч з них було розстріляно.

Наприкінці серпня 1937 Раднарком й ЦК ВКП (б) ухвалили рішення «про виселення корейського населення з прикордонних районів Далекосхідного краю». Керовані Люшковим органи почали кампанію по втіленню рішення в життя. Це була перша в СРСР депортація за етнічною ознакою. 172 тисячі корейців переселили в Середню Азію. До кінця жовтня Люшков доповів у Москву, що завдання партії виконано: Далекий Схід очищений від ворогів. Єжов публічно назвав Люшкова «кращим чекістом» і поставив його в приклад іншим.

Але досвідчений чекіст Люшков не тішився. Уже збиралися над ним хмари … Були арештовані його заступник Каган, глава НКВС України – близький друг і соратник Леплевський. В травні 1938 року Люшков отримав телеграму: його викликають до Москви в зв’язку з переведенням на роботу в центральний апарат НКВС. Люшков шле телеграму, що вважає нове призначення за честь і терміново їде в інспекційну поїздку по прикордонних округах. Він-то знає, чим закінчуються такі виклики в Москву!

Чи було його рішення про втечу спонтанним? Ні. Ще в початку 1938 року Люшков став готувати документи про хворобу дочки і необхідності лікування її за кордоном. Разом з вірнопідданською телеграмою до Москви пішла ще одна депеша-блискавка з умовним сигналом «терміново виїжджай». Незабаром від дружини прийшла відповідь зі словами «шлю свої поцілунки», що свідчать, що дружина і дочка благополучно перетнули кордон. Більше Люшкова в СРСР ніщо не тримало.

13 червня Люшков прибув у розташування 59-го прикордонного загону. У супроводі начальника застави і двох червоноармійців він відправився до кордону для зустрічі з секретним агентом «з того боку». У прикордонного рубежу він наказав супроводжуючим відійти в глиб радянської території: агент особливо цінний, ніхто не повинен його бачити.

Після двох годин марного очікування офіцер підняв заставу «в рушницю» і повідомив про НП начальнику прикордонного загону. Більше сотні прикордонників до ранку безрезультатно прочісували місцевість. І хоча немає жодних даних, можна з упевненістю сказати, що життя начальника застави, двох бійців і начальника прикордонного загону не була довгою і щасливою …

Першою реакцією японських контррозвідників, до яких прикордонники доставили затриманого з трьома ромбами в петлицях, орденом Леніна на грудях і двома значками «Почесний працівник ВЧК-ГПУ» було бажання … повернути його назад. Вони визнали це провокацією. В самурайських головах не вкладалося, що офіцер такого високого рангу міг добровільно перебігти до ворога. Заблукав? Тоді чому він, усвідомивши, що знаходиться на ворожій території, не зробив собі харакірі? Ясна річ – шпигун. А якщо так, нехай йде туди, звідки прийшов.

Але «росіянин» вперто не хотів повертатися в СРСР (де його чекали гарячий чай, теплі булочки і привітність рідного НКВС) та вимагав доповісти про нього вищестоящому начальству. У відповідь на телефонний дзвінок про подію приїхали два високопоставлених офіцера з військового міністерства, які забрали перебіжчика з собою.

Спочатку японці приховували факт, що начальник Далекосхідного УНКВС знаходиться у них, але інформація просочилася. Коли в латвійській, а потім німецькій пресі з’явилося повідомлення про втечу Люшкова в Маньчжурію, і зберігати мовчання стало безглуздим, японці влаштували шоу. Люшков виступав перед іноземними журналістами, давав розлогі інтерв’ю, в газетах друкувались величезні статті, автором яких він був.

«Раптово прозрілий» Люшков розповідав про злочини сталінського режиму, про те, як фабрикувались процеси, як вибивалися з підсудних потрібні свідчення і зізнання, про жахи сталінських таборів, про трагедію нещасних депортованих корейців. Про все Люшков розповідав зі знанням справи, з найдрібнішими подробицями. Кому, як не йому, безпосередньому учаснику і організатору, знати всі тонкощі роботи механізмів НКВС!

Але шоу – для політиків та іноземних кореспондентів. Злочини сталінського режиму японських військових цікавили найменше. В тихих кабінетах, вже без участі журналістів, Люшкова питали зовсім про інше, задавали зовсім інші питання, і колишній глава далекосхідних чекістів розповідав, розповідав, розповідав …

Перебіжчиком цікавилися не тільки японські спецслужби. У Токіо прибув представник адмірала Канаріса полковник Грейлінг. Японці на кілька вечорів «подарували» інформатора полковнику. За результатами зустрічей полковник склав звіт на кілька сот сторінок. Розвідник Ріхард Зорге зумів отримати доступ до доповіді й сфотографував найбільш важливі сторінки. Коли плівка виявилася в Москві, там розвіялися останні сумніви: Люшков здавав всіх і вся, розповідав усе, що знав. А знав він чимало: розташування військових об’єктів, складів, аеродромів, військових баз, дислокацію військових частин і кораблів ВМФ СРСР, систему прикордонної охорони, шифри і радіокоди. Перебіжчик видав всіх відомих йому агентів в Маньчжурії та Японії. (На щастя, він не знав про «Рамзана», тому радянський розвідник і вцілів).

Хоча радянська преса зберігала гробове мовчання про подію на Далекому Сході, наслідків не могло не бути. Нарком Єжов, дізнавшись про втечу свого протеже, сказав: «Тепер мені кінець». Він знав, про що говорив. Серед пред’явлених йому незабаром звинувачень була і втеча Люшкова. Прибулий на місце Люшкова старший майор ГБ Горбач влаштував нову чистку апарату Далекосхідного УНКВС. Всі співробітники, призначені на місце втікачам Люшковим, були арештовані і розстріляні. Постраждали друзі, близькі і навіть далекі родичів Люшкова. Не врятувалися його дружина і дочка. НКВС стежило за ними, телеграма про успішний перетин кордону була помилковою. Інна Люшкова була арештована і розстріляна, дочка відправлена в один з дитбудинків під чужим прізвищем, доля її невідома.

До літа 1945 р Люшков працював в якості старшого консультанта в розвідорганах генштабу Японії. Писав доповіді, огляди про становище в СРСР, боєздатності РСЧА, організації радянських спецслужб. Японці дивувалися його працездатності: Люшков видавав до 40 рукописних сторінок в день, перекладачі за ним просто не встигали. Всі матеріали друкувалися у виданнях для службового користування.

Влітку 1945 року, передчуваючи швидку війну з СРСР, командування Квантунської армії звернулось в генштаб з проханням прислати експерта по Червоній Армії. 8 серпня в Дайрен в супроводі капітана японської армії прибув радник Ямогучі Тосікадзу (Люшков). Але послуги радника не знадобилися. 19 серпня доля Квантунської армії вже ні у кого не викликала сумнівів. Постало питання: «Що робити з радником Ямогучі Тосікадзу?” Після короткого обговорення кількох варіантів (відпустити, переправити в Південно-Східну Азію, передати американцям або представникам радянського командування) переважила думка, що експерт занадто багато знає і його треба прибрати.

Допитаний в листопаді 1945 року колишній начальник військової місії в Дайрені показав, що особисто застрелив Люшкова. Парадокс: засудженого заочно радянським судом до розстрілу Люшкова стратили вороги СРСР …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *