Найгеніальніша дитина в історії

Найгеніальніша дитина в історії

Крістіан Фрідріх Хейнекен з невеликого містечка на півночі Німеччини увійшов в історію як найгеніальніша дитина, що коли-небудь народжувалася на землі. За легендою він зустрічався з королем і вільно говорив на кількох мовах, але так і не зміг відзначити свій п’ятий день народження.

Якби Крістіану сьогодні довелося проходити тест на IQ, то його результат, ймовірно, перевищив би 180. При цьому він не був аутистом. Подібно до губки, малюк вбирав знання з різних областей, не обмежуючись одним предметом. Він не був замкнутий і відмінно спілкувався з людьми, вражаючи їх своїми висновками та стрункістю мови. До десяти місяців (за іншими даними – до двох місяців) дитина не гугукав подібно одноліткам, а вибудовував членороздільні речення.

До року Крістіан напам’ять цитував біблійне П’ятикнижжя. До двох років вивчив світову історію і без запинок перераховував найважливіші географічні відкриття. Він вивчив французьку, освоїв латину. У віці трьох років переключився на математику і біологію, потім на релігієзнавство. Його улюбленим чтивом стала ілюстрована енциклопедія на латині «Чуттєва картина світу» Яна Амоса Каменського, якою хлопчина зачитувався до пізньої ночі. Маленький непосида любив поговорити про достоїнства рейнських вин або обговорити генеалогію найдавніших німецьких прізвищ.

Крістіан Хейнекен був другою дитиною, при цьому його старший брат дожив до похилого віку і пішов по стопах батьків, пов’язавши своє життя з мистецтвом. Батьки вундеркінда були цілком пересічними особистостями. Батько – нікому не відомий архітектор і посередній художник, мати продавала предмети мистецтва в своїй лавці. Виховання хлопчика довірили спочатку няньці-годувальниці – жорсткій і владній жінці, яка не терпіла заперечень і вважала, що точно знає, як правильно ростити дітей. Її методика навчання за принципом «що бачу, то співаю» навряд чи вплинула на розвиток дивовижних здібностей малюка.

Очі присутніх студентів і професорів гімназії Любека широко розкрилися, коли трирічний карапуз забрався на кафедру. Малюк почав свою доповідь з біографічного нарису про римських імператорів і ізраїльських правителів, а потім розгорнув тему в сторону незвичайної географії рідної країни і особливостям скелета людини. Ланцюжки фактів вражали логічністю, при цьому Крістіан майстерно «жонглював» даними з різних областей науки. Слава про незвичайного хлопчика швидко рознеслася по окрузі, тому часті гості (переважно представники богеми) неодмінно бажали побачити диво на власні очі. Постійні візити і «робота» на публіку сильно вимотували вундеркінда, зате додавали авторитету і популярності його батькам.

Нудьгуючий королівський двір був радий новій забаві – маленькому хлопчикові, який без збентеження відповідав на найбезглуздіші питання, а стрункістю думок перевершував багатьох вчених мужів. Популярність хлопчика досягла двору, і батьки навряд чи хотіли втратити унікальну можливість з’явитися у вищому суспільстві. Незважаючи на те що організм Крістіана вже почав протестувати проти таких великих навантажень – дитина відчувала нездужання, – батьки відвезли його в Копенгаген. Протягом року малюкові доводилося знову і знову дивувати дорослих дядь і тьоть. На одній з його перших лекцій був присутній і король, який назвав чудесну дитину «Miraculum» (в перекладі з латині «феномен, чудо»). Хлопчик пристрасно мріяв познайомитися з головною людиною королівства, з яким всезнайка планував поділитися плодами власних наукових пошуків. За однією легендою це була написана ним історія Данії, по інший – навігаційні карти.

Дома стан Крістіана став стрімко погіршуватися. Він майже не спав і погано їв, постійно скаржився на ломоту в тілі і головний біль, вередував, кожну годину просив його вимити і переодягнути. На думку сучасних лікарів, хлопчик міг страждати від глютенової хвороби, пов’язаної з порушенням роботи травлення і алергією на білки, які містяться в зернах злаків. Придворні лікарі рекомендували дієту, яка могла б врятувати хлопчикові життя: нежирні супи, цукор і пиво. Але мати настільки боялася «перечити» годувальниці, вважавшій, що найкраща і єдина їжа для її вихованця – каша, що вважала за краще нічого не міняти. Як і раніше відвідувачам не відмовляли, і вони тішили свою цікавість біля ліжка вмираючої дитини.

Коли тіло дитини покрилося набряками, він майже припинив вставати з ліжка. За кілька днів до смерті малюк філософськи вимовив по латині: «Життя – дим». Протягом декількох тижнів з усіх околиць стікалися «небайдужі», щоб в останній раз подивитися на лежачу в труні диво-дитину, при цьому батьки ретельно записували імена всіх впливових осіб, які приїжджали до церкви. Чи могло «немовля з Любека» прожити довге і щасливе життя? І хто винен в його ранній загибелі: пихаті батьки, годувальниця і її погляди на раціон, природа, що наділила Крістіана надмірною жагою до знань, з якою просто не міг впоратися дитячий організм? Хто зна…

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *